Olen niin ihastunut bluemerle-väriin ja siksi asiaa selvitellyt ennen koiran hankintaa. Esille on noussut, että juuri näillä sinisillä olisi ongelmia, sitä mitä ongelmia niin siihen en ole löytänyt vastausta. Terveydellisiä luultavasti, tottakai.
Mutta onko asia näin ja johtuuko se siitä, että merlen kanta on pienempi kuin esim. soopelin?
Lk. bluemerlen ongelmat?
9
2661
Vastaukset
- ''''''''''''''''''''
Ei minun tietääkseni merlellä ole mitään omaa ongelmaa/sairautta.
Samat sairaudet on kaikilla väreillä, korjatkoon joku viisaampi jos asia on toisin.
Itselläni on trikki ja merle lk collie. - tarkemmin, mistä
olet tietosi saanut ja millaisia ongelmia tarkemmin???
- ....
Eli siis Merlessä ei ole mitään vikaa se on ihan yhtä terve kuin muutkin värin edustajat.
Merle-mutaatio on dominoiva ja aiheuttaa homotsygoottina eriasteisia kehitysvaurioita. Tämän vuoksi useimmissa koiraroduissa, joissa merle-väriä esiintyy, on kiellettyä parittaa kaksi merle-koiraa keskenään. Homotsygooteilla merleillä on raportoitu vakavia kuulovaurioita sekä eriasteisia silmien kehityshäiriöitä. Homotsygootit merlet ovat usein hyvin valkovoittoisia, ja kuulovaurioiden oletetaan johtuvan ainakin osittain siitä, että Merle-mutaatio poistaa pigmenttiä sisäkorvan aistinsoluista.
Mutta siis colliella ainakin se merle EI tee koirasta sairaampaa vaikkakin käsittääkseni erittäin painavin syin kahta merleä saa risteyttää HUOM korjatkaa jos olen väärässä . - ....................
.... kirjoitti:
Eli siis Merlessä ei ole mitään vikaa se on ihan yhtä terve kuin muutkin värin edustajat.
Merle-mutaatio on dominoiva ja aiheuttaa homotsygoottina eriasteisia kehitysvaurioita. Tämän vuoksi useimmissa koiraroduissa, joissa merle-väriä esiintyy, on kiellettyä parittaa kaksi merle-koiraa keskenään. Homotsygooteilla merleillä on raportoitu vakavia kuulovaurioita sekä eriasteisia silmien kehityshäiriöitä. Homotsygootit merlet ovat usein hyvin valkovoittoisia, ja kuulovaurioiden oletetaan johtuvan ainakin osittain siitä, että Merle-mutaatio poistaa pigmenttiä sisäkorvan aistinsoluista.
Mutta siis colliella ainakin se merle EI tee koirasta sairaampaa vaikkakin käsittääkseni erittäin painavin syin kahta merleä saa risteyttää HUOM korjatkaa jos olen väärässä .Minun tietääkseni suomessa ei saa kahta merleä risteyttää.
Joskus aikoinaan se on ollut sallitua, ei nykyään. - Bluemerle
.................... kirjoitti:
Minun tietääkseni suomessa ei saa kahta merleä risteyttää.
Joskus aikoinaan se on ollut sallitua, ei nykyään.Kehityshäiriöt tapahtuvat jo sikiökaudella ja vain ANIHARVA merle-merle yhdistelmän pentu syntyykään elävänä tai ainakin kuilevat lähestulkoon heti syntymän jälkeen. Tuotahan on aikanaan testattukin teettämällä yhdistelmä kahdella eri uroksella blm-nartulle. Toinen uroksista oli tricolour, toinen bluemerle. Pentuja DNA-testattiin ja saatettiin todeta, että tricolour -uroksen jälkeläiset syntyivät elävinä, kun taas blm-uroksen pennut joko syntyivät kuolleina tai kuolivat pian synnytyksen jälkeen. Suurin osa pennuista karsiutuu jo sikiökaudella ja blm-blm -yhdistelmän pentueet jäävätkin tuosta syystä hyvin pieniksi, ja kuten edellinen kirjoittaja totesi, henkiinjääneillä on useimmiten hyvin vakavia kehityhäiriöitä, kuten peräaukon puutosta ja keuhkojen alikehittyneisyyttä muutaman mainitakseni.
Normaalista tricolour-bluemerle -yhdistelmästä syntyneet blm-pennut ovat aivan yhtä terveitä kuin muutkin värit! :)
- Soopeli uros
Suomessa saa Blue merlen risteyttää vain tricolorin kanssa, blue merlessä on enenmmän silmä ja kuulo sairauksia, blue merle periytyy eri geenin kautta. Kokeella se voidaan kyllä tunnistaa.
Mulla oli Collie jonka äiskä oli blue merle ja iskä soopeli, pojasta tuli kuuro 10 vuotiaana.- ...................
Mistä olet löytänyt tiedon että merlellä on enemmän silmä ja korva sairauksia?
Olen kiinnostunut tutkimaan asiaa enemmän.
- miiiiiiiiiiiiiiiiiii
Mulla noita merlejä on kaksi, vanhempi 9v on ollu ihan perusterve koira, ei mitään sairauksia. Nyt ihan viimeaikoina on selkä ruvennu reistaamaan, en kyllä tuota värin piikkiin laittaisi =D Näkö ja kuulo ok ainakin toistaaseksi. Nuorempi on ollu lyhyen elämänsä aikana täysin terve, ikää on tosin vasta vajaa vuosi.
Normaalissa yhdistelmässä en kyllä näkisi mitään eroa värillä jos sääntöjen mukaan mennään.
Mutta itteeni kiinnostaa sitte toi valkotekijäinen koira, esim joissakin tic-tric yhdistelmissä pentuja on kuollut, syyksi esitetty valkotekijäisyyttä? Osaako joku selittää tämän? Entäs sitte amerikan valkoiset colliet?Ja onhan niitä merle-soopeleitakin esim saksas ja amerikoos. Ja hopeanvärisiä labradoreja ;D
http://smooth-collie-database.freehostia.com/view.php?id=2615 muista väreistä löytyy ;)- Voihan...!
Blm-värisillä ei todellakaan esiinny tilastollisesti lainkaan enempää "silmä- ja kuulosairauksia"! Mistä näitä "asiantuntijoita" aina riittää?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1792688- 1642519
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182197Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612073Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051428Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2251163Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931138Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073