Kohta poksahtaa iso paukku
kuplavaiva
9237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olet siirtynyt takaisin vuoteen 2001, jolloin nykyinen kupla lähti muhimaan. Ennusteen mukaan siis v. 2017 nyt havaittu cupla puhkee ...tai siis melkein ja jälleen palaat aikakoneella cuplan syntylähteille....niin....ilman sen puhkeamista.
Kyllä kupla puhkeaa pian. Työttömyys kasvaa huippulukemiin ensi vuonna, korot uhkaa nousta, verotus nousee, palkat laskee, asuntovelkaiset jo nyt maksuvaikeuksissa ja lyhennysvapailla (koska työttömillekin jaettu isot määrät asuntolainaa), vuokrat laskee, asuntojen hinnat laskee. Kaikki merkit tuosta on jo olemassa. Vain hölmö kieltää totuuden.
ei kannata eräile saarnata tämän maailman menoa.antaa niiden vaan ostaa .parempi näin kyllä he huomaavat sen kyllä.se vaan on turhaa eräille puhella.pitäköön oman päänsä.
miksi muuten tarvitsisi koko ajan tehdä uusia aloituksia, joilla yrittää saada muut vakuutettua että nyt on järkevää ostaa, usein onkin, olen itsekin saanut unelmaiset voitot tällä vuosikymmenellä asunnon omistamisella, mutta nyt ei ole aika ostaa, mutta se tulee, työttömyyden nousun ja korkojen nousun myötä.
Toinen ryhmä on kiukkuiset velalliset jotka ? syystä vain haukkuvat niitä jotka eivät nyt osta, heitä on vielä vaikeampi ymmärtää.
uskomatonta.... en sano että olisi oikea aika ostaa tai myydä, mutta naurettavaa tuo jo vuosikymmenen kestänyt mantra "kohta romahtaa"... noita kirjoituksia uskoneet ovat kaikki menettäneet kymmeniä ellei satoja tuhansia rahaa ja 10v elämästään,joten se se vasta kannattaakin...
sillä vasta vuosi "1992" lähestyy loppuaan ja "1993" on siis edessä. Kirjoittaja tuossa edellä on oikeassa
"""Kyllä kupla puhkeaa pian. Työttömyys kasvaa huippulukemiin ensi vuonna, korot uhkaa nousta, verotus nousee, palkat laskee, asuntovelkaiset jo nyt maksuvaikeuksissa ja lyhennysvapailla"""
Valtion velanotto eli elvytys ja tilanteen vakavuuden salaaminen purevat vielä, mutta karu todellisuus on suomessa vielä edessä, itse asiassa nyt on meneillään historilallinen RAHANPESUVAIHE
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=226907
ja sopulien osuus käsitellään vasta myöhemmin
Tausta-dataa salailukähminnästä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8615204
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8603962
Juurihan sanoin, että olen itsekin saanut todella muhkeat rahat tällä vuosikymmenellä asunnosta myytyäni sen... miten voi saada hyvät voitot omistamatta asuntoa???? Silti nyt en ostaisi enkä osta, mikään puu ei kasva taivaaseen, välillä on laskeuduttava alas, jotta voidaan taas nousta. Realiteetit ovat nousua vastaan, toki joku alueellinen pikku kupla voi tulla, muttei pitkäaikaista, sellaista että sillä ehtisi tienata, työttömyys ja pelko nousevat liian nopeasti, työttömyys nousee ensi vuonna uusiin huippuihin.
talousneuvoja, se on sama kuin ottaisi sokealta vastaan lukuvinkkejä. Jos joku on toheloinut asiansa niin pahasti että maksaa mieluummin toisen kuin omaa, niin kannattaa toimia kaikessa juuri päinvastoin kuin tällainen imbesilli neuvoo , ja hyvä tulee!
Tää onkin pätevän oloinen kaveri tämä Törnqvist. Viimeksi ilmoitti pari viikkoa sitten että rommaus on kulman takana koska parkkihallissa oli joku uusi auto. Ihan tieteellisesti validit perusteet tietysti.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/11/27490&sort=false
Kyllä varmaan laskua tuleekin nousun perään mutta toisaalta tää kaveri näyttää vain arvuuttelevan jostain tähtimerkeistä. Antaisitko tämännäköisen kaverin tehdä sulle aivokirurgisen operaation? Et? No miksi sitten luulet että tämä poikanen tietäisi taloudesta mitään? Hyvä jos toi kaveri oli vielä edes koulussa edellisen laman aikaan.
http://www.alandsbanken.fi/info/export/sites/alandsbanken/img/staff/stefan-tornqvist-s.jpg