ONKO KUKAAN JAKSANU VIRITELLÄ KYSEISTÄ MALLIA.LÖYTYYKÖHÄN YHTÄÄN PAREMPIA SÄÄTÖJÄ KUN NUO TEHDAS SÄÄDÖT.
PANASONIC TX-L32C10E
d4dvm01
21066
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tekniikan Maailma julkaisee nettisivuillaan testaamiensa televisioiden "ihannesäädöt". Oheisesta linkistä voi ladata viimeisimmässä nymerossa testattujen televisioiden säädöt, jossa oli myös Panasonicin malli, vaiikakin hieman eri malli, kuin sinulla. Noita säätöjä voit kokella myös siinä omassasi.
http://www.tekniikanmaailma.fi/kuva-ja-aani/vertailut/tm-vertailu-4042-tuumaiset-full-hd-televisiot#lataa
Luin jo tuolta digitv-osastolta, että mitä puutaheinää teikäläinen latelee menemään, joten parempi hieman korjailla. Eli nuo kyseiset laitteet ovat todellakin "hieman erilaisia"... Toinen on 32" lcd ja toinen 42" plasma. Niiden kuvasäädöillä ei ole mitään tekemistä keskenään.
Samat yleiohjeet taas mitä Tekniikan maailmassakin oli, niin käyvät kyllä luonnollisesti kaikkiin televisioihin. Eli ensiksi kaikki kuvanparannukset, kohinavaimennukset yms. pois päältä. Sen jälkeen tiputtaa taustavalon määrän vaikkapa puoleen jos se on mahdollista, jonka jälkeen säätää kontrastin niin pieksi etteivät vaaleimmat kohdat ova liian kirkkaita (ts. pala puhki). Tämän jälkeen säätää varsinaisen kirkkauden hyvin pieneksi ja lähtee sieltä nostamaan pykälä pykälältä niin kauan, että mustaksi tarkoitettu kohta alkaa juuri ja juuri muuttua harmaaksi, ja sen jälkeen pykälä taaksepäin. Näin saa harmaasävytkin toistumaan niinkuin ne pitääkin. Värikylläisyyden voi tämän jälkeen säätää mielensä mukaiseksi.