vakuutusyhtiön

asffwefwf

Omainen kuoli liikenneonnettomuudessa ja kuolinsyyksi todettiin itsemurha. Nyt vakuutusyhtiö on lähettänyt laskun (suuri summa) jossa vak.yhtiö perii kuolinpesältä toiselle osapuolelle maksamat korvaukset.
Kuolinpesällä ei ole varallisuutta. Näillä näkymin menee käräjille ja olen saanut neuvon että jos itsemurhan tehnyt omainen voitaisiin todistaa syyntakeettomaksi ja esittää oikeudessa lieventäviä asianhaaroja, asia ratkeaisi niin että kuolinpesä ei joutuisi maksamaan mitään. Aika avuton olo tässä tilanteessa :( Osaako joku neuvoa?

2

977

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerro lisää

      Millainen mahtoi olla "liikenneonnettomuus" ? Vakuutushan ei korvaa itse aiheutettuja onnettomuuksia. Jos auto ajaa suoralla tiellä päin vastaantulevaa autoa, niin tilanne on aika monimutkainen.
      Sen auton, joka onnettomuuden aiheuttaa, vakuutus korvaa vastapuolen vahingot täysimääräisenä. Mikäli ei ole kaskoa, niin vakuutus ei korvaa kolarin aiheuttaneen ajoneuvon vahinkoja.
      Korvatut summat voidaan periä onnettomuuden aiheuttajalta takaisin monin eri perustein. Miten tuo itsemurha todettiin ? Oliko veressä alkoholia ? Jos oli, niin silloin ei ole mitään epäselvää. Jos taas ei ollut, niin mikä sulkee ajovirheen pois ? Vakuutusyhtiö ei voi aukottomasti näyttää toteen, että on kyse ollut itsemurhasta. Tahallisuus oikeuttaa vakuutuksen maksamien korvausten takaisinperimiseen, mutta sen näyttö on tuollaisissa tapauksissa aika mahdoton.

      • itsemurhaviesti

        esimerkiksi voi olla tälläinen todeiste, mikä riittää oikeudessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      118
      1193
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      752
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      36
      656
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      566
    5. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      71
      523
    6. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      520
    7. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      512
    8. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      32
      510
    9. Miksi ajattelit minun

      Rakastuneen sinuun?
      Ikävä
      42
      485
    10. Dina on valittu virkaan Rovaniemelle

      Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.
      Kemijärvi
      25
      477
    Aihe