Omainen kuoli liikenneonnettomuudessa ja kuolinsyyksi todettiin itsemurha. Nyt vakuutusyhtiö on lähettänyt laskun (suuri summa) jossa vak.yhtiö perii kuolinpesältä toiselle osapuolelle maksamat korvaukset.
Kuolinpesällä ei ole varallisuutta. Näillä näkymin menee käräjille ja olen saanut neuvon että jos itsemurhan tehnyt omainen voitaisiin todistaa syyntakeettomaksi ja esittää oikeudessa lieventäviä asianhaaroja, asia ratkeaisi niin että kuolinpesä ei joutuisi maksamaan mitään. Aika avuton olo tässä tilanteessa :( Osaako joku neuvoa?
vakuutusyhtiön
2
904
Vastaukset
- kerro lisää
Millainen mahtoi olla "liikenneonnettomuus" ? Vakuutushan ei korvaa itse aiheutettuja onnettomuuksia. Jos auto ajaa suoralla tiellä päin vastaantulevaa autoa, niin tilanne on aika monimutkainen.
Sen auton, joka onnettomuuden aiheuttaa, vakuutus korvaa vastapuolen vahingot täysimääräisenä. Mikäli ei ole kaskoa, niin vakuutus ei korvaa kolarin aiheuttaneen ajoneuvon vahinkoja.
Korvatut summat voidaan periä onnettomuuden aiheuttajalta takaisin monin eri perustein. Miten tuo itsemurha todettiin ? Oliko veressä alkoholia ? Jos oli, niin silloin ei ole mitään epäselvää. Jos taas ei ollut, niin mikä sulkee ajovirheen pois ? Vakuutusyhtiö ei voi aukottomasti näyttää toteen, että on kyse ollut itsemurhasta. Tahallisuus oikeuttaa vakuutuksen maksamien korvausten takaisinperimiseen, mutta sen näyttö on tuollaisissa tapauksissa aika mahdoton.- itsemurhaviesti
esimerkiksi voi olla tälläinen todeiste, mikä riittää oikeudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2456194Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.625038KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa124327Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123061Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1253056Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,812517Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1362505Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1901709- 461659
- 691486