vakuutusyhtiön

asffwefwf

Omainen kuoli liikenneonnettomuudessa ja kuolinsyyksi todettiin itsemurha. Nyt vakuutusyhtiö on lähettänyt laskun (suuri summa) jossa vak.yhtiö perii kuolinpesältä toiselle osapuolelle maksamat korvaukset.
Kuolinpesällä ei ole varallisuutta. Näillä näkymin menee käräjille ja olen saanut neuvon että jos itsemurhan tehnyt omainen voitaisiin todistaa syyntakeettomaksi ja esittää oikeudessa lieventäviä asianhaaroja, asia ratkeaisi niin että kuolinpesä ei joutuisi maksamaan mitään. Aika avuton olo tässä tilanteessa :( Osaako joku neuvoa?

2

865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerro lisää

      Millainen mahtoi olla "liikenneonnettomuus" ? Vakuutushan ei korvaa itse aiheutettuja onnettomuuksia. Jos auto ajaa suoralla tiellä päin vastaantulevaa autoa, niin tilanne on aika monimutkainen.
      Sen auton, joka onnettomuuden aiheuttaa, vakuutus korvaa vastapuolen vahingot täysimääräisenä. Mikäli ei ole kaskoa, niin vakuutus ei korvaa kolarin aiheuttaneen ajoneuvon vahinkoja.
      Korvatut summat voidaan periä onnettomuuden aiheuttajalta takaisin monin eri perustein. Miten tuo itsemurha todettiin ? Oliko veressä alkoholia ? Jos oli, niin silloin ei ole mitään epäselvää. Jos taas ei ollut, niin mikä sulkee ajovirheen pois ? Vakuutusyhtiö ei voi aukottomasti näyttää toteen, että on kyse ollut itsemurhasta. Tahallisuus oikeuttaa vakuutuksen maksamien korvausten takaisinperimiseen, mutta sen näyttö on tuollaisissa tapauksissa aika mahdoton.

      • itsemurhaviesti

        esimerkiksi voi olla tälläinen todeiste, mikä riittää oikeudessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      329
      11084
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      344
      7672
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      2193
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      86
      2087
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      137
      1891
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1571
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1231
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      51
      1020
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      868
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      772
    Aihe