vakuutusyhtiön

asffwefwf

Omainen kuoli liikenneonnettomuudessa ja kuolinsyyksi todettiin itsemurha. Nyt vakuutusyhtiö on lähettänyt laskun (suuri summa) jossa vak.yhtiö perii kuolinpesältä toiselle osapuolelle maksamat korvaukset.
Kuolinpesällä ei ole varallisuutta. Näillä näkymin menee käräjille ja olen saanut neuvon että jos itsemurhan tehnyt omainen voitaisiin todistaa syyntakeettomaksi ja esittää oikeudessa lieventäviä asianhaaroja, asia ratkeaisi niin että kuolinpesä ei joutuisi maksamaan mitään. Aika avuton olo tässä tilanteessa :( Osaako joku neuvoa?

2

893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerro lisää

      Millainen mahtoi olla "liikenneonnettomuus" ? Vakuutushan ei korvaa itse aiheutettuja onnettomuuksia. Jos auto ajaa suoralla tiellä päin vastaantulevaa autoa, niin tilanne on aika monimutkainen.
      Sen auton, joka onnettomuuden aiheuttaa, vakuutus korvaa vastapuolen vahingot täysimääräisenä. Mikäli ei ole kaskoa, niin vakuutus ei korvaa kolarin aiheuttaneen ajoneuvon vahinkoja.
      Korvatut summat voidaan periä onnettomuuden aiheuttajalta takaisin monin eri perustein. Miten tuo itsemurha todettiin ? Oliko veressä alkoholia ? Jos oli, niin silloin ei ole mitään epäselvää. Jos taas ei ollut, niin mikä sulkee ajovirheen pois ? Vakuutusyhtiö ei voi aukottomasti näyttää toteen, että on kyse ollut itsemurhasta. Tahallisuus oikeuttaa vakuutuksen maksamien korvausten takaisinperimiseen, mutta sen näyttö on tuollaisissa tapauksissa aika mahdoton.

      • itsemurhaviesti

        esimerkiksi voi olla tälläinen todeiste, mikä riittää oikeudessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      105
      3798
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      54
      3141
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3077
    4. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2945
    5. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2764
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2482
    7. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      5
      2275
    8. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2227
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      60
      2138
    10. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      59
      2006
    Aihe