näkyvyys googlessa

näkyvyys Googlessa

Eli tein nettisivut, oli valmis pohja.Se on jonkinlaisen kehyksen sisässä. Kun yritän Googlella hakea sivuja vaikka www.osoitteella niin Google ei sitä löydä. Olen lisännyt Metatietoja mutta ei vaan näy.
Olisko joku viisas joka voisi sanoa mitä tehdä, vaikka miten metatietoja voi lisätä parhaiten. Suuri Kiitos etukäteen!

t.Mikko

7

1152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keksa1

      että olet juuri tehnyt kotisivut? Ei mistään.

      Sen takia jos haluaa sivunsa googleen, niin googlen robotin on ensin pitänyt löytää sivu ja skannata sen esimerkiksi avainsanoja etsien.

      Tuolta voit sivusi lisätä:

      http://www.google.fi/addurl/

      Sen jälkeen sivun käy katsomassa joku henkilö about 1-8 viikon sisään ja hän päättää otetaanko sivu hakemistoon. Sen jälkeen käy robotti tutkimassa sivun ja se lisätään googlen hakemistoon.

      Toinen tapa on saada sivunsa osoite monelle suositulle sivustolle joita google jo skannaa. Googlen ropontit seuraavat sitten sivuston linkkiä itse automaagisesti.

      Ei taida meta-avainsanoilla enää olla kovasti merkitystä. Niitä nimittäin käytettiin nin paljon väärin, että ne eivät juurikaan vaikuta hakutuloksissa.

      Jos kauppaat autoja, niin sivuston nimeksi kannattaa valita autokauppa.com. sitten sivuilla kannattaa olla tekstiä jossa puhutaan autojen kauppaamisesta. Näin pääsee ainakin hakutuloksissa sen firman edelle jonka sivuston nimi on pentinkorjaamo.com ja joissa ei ole asiaan liittyvää sisältöä

    • poople

      Eipä se sun sivuja automaattisesti löydä, robotit kyllä kahlaa nettiä koko ajan joten ajan myötä se voi löytääkin sivusi, mut jos luulet että google jotenkin hiffaa että jee jeppe on tehny sivut, niin olet erehtyt, varmimmin sivusi haussa saat näkymään maksamalla.

      ps. tuolla on ihan oma kategoria hakukoneille.

      http://keskustelu.suomi24.fi/debate/794

    • Ppoople

      Hakukoneet hakee vain index.htm, index.html ja index.php sivuja joiden kautta hakee linkit muille sivuille, hakukoneita varten voi myös tehdä robots.txt tiedoston siitä linkissä lisää.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Robots.txt

    • AuttaaMielellään

      Kannattaa opetella Googlen toimintalogiikka ensin. Tässä esim. hyvä teksti aloittelijalle:
      https://webdesigntips.io/FI/4/Nain Google toimii esittelyssa Googlebot

      Näillä liikkeelle:
      1) Opettele tekemään maksuttomilla työkaluilla hakusana analyyti (esim. Google Adwordsin Keyword Planner)
      2) Lisää hakusanoja sivun titleen, descriptioniin,laipätekstiin ja kuvien ALT-teksteihin
      3) Hanki linkkejä sivustolle muilta saiteilta (ei vain somesta)

      Lisäksi tee-se-itse työkalulla on peljon merkitystä millaista kodia tuutista tulee ja kuinka hakukone ystävällistä se on. Kannattaa vertaill myös kotisivukoneita:
      https://webdesigntips.io/FI/4/WordPress Weebly Kotisivukone ja LiquidBlox nelja kotisivutyokalua testissa

    • triljoonasivua

      Paljon on ns. SEO optimointia mutta totuus on se, että google löytää kyllä sivus ihan viikossa kahdessa mutta ei vaan sen kummemmin tuo niitä hakutuloksiin jos ei riittävän relevanttia keinoälyn mielestä. Eli, jos sivuasi ei ole oikeestaan minnekään aktiiviselle sivustolle linkattu niin eipä tule näkymään juur koskaan..

      • qwqwqwqqqqq

        Meneekö huipulla niin huonosti että pitää turvautua luvattomaan mainontaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45399
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      32
      11264
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10902
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9721
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8538
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2259
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1727
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe