mikä tuli, kun kirjoitin sähköpostin mikä lähti ihan normaalisti. perään lähetin toisen mikä jää jurraamaan lähetettävien kansioon vaikka kuinka pitkäksi aikaa.
Luulin että syy on siinä, kun siinä on aika iso liite ja laitoin kokeeksi itselleni muutaman merkin pituisen sähköpostin. Se jäi myös lähetettävien kansioon.
hetken perästä tulee teksti "ei lähetetty".
Microsoft Outlook 2007 ei lähetä s.postia
6
967
Vastaukset
- ei ymmarra
Katsoin microsoftin ohjeita:
http://support.microsoft.com/kb/262052/fi?spid=2578&sid=global
Mutta tästä ei ollut minulle apua.
poistin kaikki sähköpostitilini ja loin uudelleen, ei vaikutusta.
katsoin asetuksista sähköpostini koon hallinnasta että lähtevien kansion koko on vain 38 286 kt, ja sähköposti liitetiedostoineen on 37 MT
voiko tuota kansion kokoa jotenkin muuttaa ?
en ymmärrä koska olen aikaisemmin saanut lähetettyä paljon isompiakin viestejä, ja nyt tämä on junnannu eilen illasta kello seitsemästä eli 18 tuntia.- ei ymmarra
katsoinkin että olin ymmärtänyt väärin tuon postilaatikon koon hallinnan.
Se tarkoittaakin sitä kuinka paljon eri kansioita on käytetty. ei sitä paljonko sinne mahtuu.
mutta alkuperäinen ongelma jatkuu... - ei ymmarra
. kirjoitti:
http://office.microsoft.com/fi-fi/outlook/HA102365941035.aspx
kiitos linkistä. olen perehtynyt noihinkin ohjeisiin.
mutta vaikka koko olisi vain 3 kt. tavallinen sähköposti. kokeilin itselleni lähettää muutaman kirjaimen sisältävää sähköpostia ja sekään ei lähde.
joskin Soneran sivuilta katsoinkin, että muillakin on ollut lokakuun lopusta asti näissä häikkää ja vika voi olla myös Soneran päässä.
nyt kuitenkin kun avasin Windows Mailin, sekin kyselee jotain postipalvelimen salasanaa, mitä ei ikinä ole kysellyt. ja ei edes kelpuuta näitä, vaikka on taatusti oikein.
nyt tuli sähköposti tänään, vastaanottamisaika 21.15, mikä oli lähetetty eilen illalla seitsemältä. - toimii jos toimii
ei ymmarra kirjoitti:
kiitos linkistä. olen perehtynyt noihinkin ohjeisiin.
mutta vaikka koko olisi vain 3 kt. tavallinen sähköposti. kokeilin itselleni lähettää muutaman kirjaimen sisältävää sähköpostia ja sekään ei lähde.
joskin Soneran sivuilta katsoinkin, että muillakin on ollut lokakuun lopusta asti näissä häikkää ja vika voi olla myös Soneran päässä.
nyt kuitenkin kun avasin Windows Mailin, sekin kyselee jotain postipalvelimen salasanaa, mitä ei ikinä ole kysellyt. ja ei edes kelpuuta näitä, vaikka on taatusti oikein.
nyt tuli sähköposti tänään, vastaanottamisaika 21.15, mikä oli lähetetty eilen illalla seitsemältä.vaihdat sähköpostia. Minulla on ilmainen gmaili ja se toimii ihan hyvin. Tuo, että lähettämäsi sähköpostiviesti ei lähtenyt, on saattanut johtua siitäkin, että laajakaistayhteydessä on ollut jotain häikkää. Tarkistitko silloin, että internetyhteys toimii muuten? Pääsitkö internettiin?
- en ymmartanyt
toimii jos toimii kirjoitti:
vaihdat sähköpostia. Minulla on ilmainen gmaili ja se toimii ihan hyvin. Tuo, että lähettämäsi sähköpostiviesti ei lähtenyt, on saattanut johtua siitäkin, että laajakaistayhteydessä on ollut jotain häikkää. Tarkistitko silloin, että internetyhteys toimii muuten? Pääsitkö internettiin?
Minä olen niin tottunut ja pitänyt Microsoft Outlookista, että se on toinen mitä en vaihda. Ensimmäinen on tietokone yleensä:=)
On minulla myös sähköpostitili Gmailissakin, mutta vain varalta. Tosin junnaa se sähköpostin lähettäminen välillä sielläkin.
Kyllä minä tietty varmistin laajakaistan toimivuuden yleensä ja kaikki pelaa.
Sonera kyllä ilmoitti, että niiden postipalvelimissa on ollut häikkää jo pidemmän aikaa.
Eilen illasta alkaen kaikki on toiminut taas ourait.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453173
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai683153Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302815Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1572706- 252089
En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛101743Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231357Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run111330- 151296
Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?31267