Suurperheen joulu

tuulatar67

Haluaisin kysyä minkälainen joulu teillä on? ja järjestelettekö joulua kovalla vauhdilla:)

4

608

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anna 35

      laatikkoruokien teolla. Ennen itsenäisyyspäivää tilaan kauppaan porsaan maksaa puolitoista kiloa, muihin laatikoihin on värkit omasta kellarista. Yhden pakastimen sulatus ennen laatikkoruokia on pakollinen, koska samaan paikkaan leivon ruislimput, joululimput ja pakastan graavisuolattua lohta. Sain oikean vanhanajan ruisleipätaikinan juurta muutama vuosi sitten ja vaikka taikinaa pitää "vahtia" yön yli ja lisätä jauhoja muutaman kerran, niin maku on sen arvoinen eikä ole lisäaineita. Minulla on 20 litran vetoinen puinen kannellinen saavi vain limpputaikinaa varten. Itsenäisyyspäivän aikoihin paistetaan piparit ja valmistaikinasta joulutortut. Piparitaikinaa teen niin ison annoksen, että saan siitä osan pakasteeseen ja joulunakin on vielä tuoreita piparkakkuja.

      Jouluksi tilataan suoraan teurastamolta luomusika, josta riittää pitkään syötävää. Saan sen paloiteltuna, minulle jää vain pussitusvaihe. Samalla saamme ruiskusuolattuna kaksi kinkkua, joista toinen valmistetaan jouluksi ja toinen uudeksi vuodeksi.

      Pullapitkoja leipoo anoppi aina erikoisreseptillään. minulta ei pitkojen teko onnistu. Olen vain pikkupullaihminen. Kuivia kakkuja leivon sen mukaan mitä milloinkin ehdin. Täytekakku on lasten mielestä ihan pakollinen ja sitä varten leivon kääretorttuohjeella neljä pellillistä valmiiksi ja niistä sitten Kaisa-neiti loihtii mielikuvituskakkuja joulupäiväksi, jolloin isovanhemmat tulevat yleensä päivälliselle ja kahville.

      • Erityisesti tuo oikea ruistaikina kuulostaa ihanalle.
        Minullakin oli juuri aikanaan mutta annon eteenpäin kun elämäntilanne muuttui ja sellainen leipominen jäi pois..

        Enkä edes tiennyt että graavisuolattua lohta voi pakastaa. Kiitos vinkistä.


    • Teettkö itse? Ostatteko? Vai hyppäättekö koko tavan yli?

      • wilma60

        Lapsilla on hyvin yksinkertaiset suklaakalenterit. Esikoiseni ei syö mitään muuta suklaata kuin joulukalenterissa olevaa ja niinpä joka vuosi ostan jokaiselle tuollaisen kalenterin. Ei maksa paljon ja lapset ovat tyytyväisiä. Itselleni ostan aina sellainen vanhanaikaisen kalenterin jossa on enkelin kuva ja paljon kimalletta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      207
      2059
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1217
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      176
      1108
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. 71
      793
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      782
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      347
      693
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      29
      676
    Aihe