sormuksia kokilla hygieniarikkomus?

Min zi lii

Minut palkattiin pari kuukautta sitten erääseen ruokapaikkaan tiskariksi. Paikassa käy syömässä päivittäin 250 asiakasta. Olen kiinnittänyt huomiota,että tämän ruokapaikan kokeilla on töissä aina vihki/kihlasormukset sormissa tehdessä ruokaa. Itse olen suorittanut hygieniapassin ja muistaakseni siellä sanottiin,että hygienia syistä keittiössä ei saisi pitää sormuksia tehdessä ruokaa? Mutta varmaan jokaisen oma asia totteleeko näitä hygieniasääntöjä vai ei.

9

3824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helenia

      Voihan siitä turpiin tulla, tai siis, terveystarkastaja sakottaa. Ei niinkään jokaisen oma asia vaan jokaisen raflan oma asia, miten tarkkaan suhtautuu moiseen määräykseen, voihan sitä elintarvikealan määräysten rikkomisestä jos toistuvasti huomautetaan eikä muutosta tapahdu niin irtisanoakin.

      Monet firmat ja ravintolapäälliköt suhtautuu vielä kuitenkin sillai vanhanaikaisesti, että minkä jumala on yhdistänyt, sitä ei hän uskalla erottaa. Eli väärinhän se on, mutta monet siitä "inhimillisesti" luistaa. Joissain paikoissa ongelma on ratkaistu sillä, että kokit työskentelee hanskat kädessä, jolloin ne sormukset ei siellä hanskan alla käytännössä aiheuta sitä "suunnatonta hygieniariskiään". :)

      Itse en käytä, mut en kyllä menetä ruokahaluani jos näen jonkun raflan kokilla moisen. :)

      • Syömämies

        Itse en laita ruokaa suurelle yleisölle vaan oman ruokakuntani ohella korkeintaan muutamalle vieraalle kerrallaan.

        Tuo hydieniapassin määräys on hyvin tiedossani. Minun kohdallani tilanne on se, että olen pannut sormuksen sormeeni 37 vuotta sitten enkä saa sitä pois muuten kuin katkaisemalla. Ensimmäisten noin 10 vuoden aikana irrotus onnistui joten kuten saippuaa liukasteena käyttäen, mutta viimeisen neljännesvuosisadan ajan sormus on ollut kiinteä osa minua.

        En kelpaisi keittiöammattilaiseksi varmaan muutenkaan.


      • Syömämies
        Syömämies kirjoitti:

        Itse en laita ruokaa suurelle yleisölle vaan oman ruokakuntani ohella korkeintaan muutamalle vieraalle kerrallaan.

        Tuo hydieniapassin määräys on hyvin tiedossani. Minun kohdallani tilanne on se, että olen pannut sormuksen sormeeni 37 vuotta sitten enkä saa sitä pois muuten kuin katkaisemalla. Ensimmäisten noin 10 vuoden aikana irrotus onnistui joten kuten saippuaa liukasteena käyttäen, mutta viimeisen neljännesvuosisadan ajan sormus on ollut kiinteä osa minua.

        En kelpaisi keittiöammattilaiseksi varmaan muutenkaan.

        >Tuo hydieniapassin määräys

        Taisinpa keksiä uuden sanan. Sormissani on sekin vika, ettei PC:n näppäimistö oikein tottele niitä.

        :•)


      • Helenia
        Syömämies kirjoitti:

        Itse en laita ruokaa suurelle yleisölle vaan oman ruokakuntani ohella korkeintaan muutamalle vieraalle kerrallaan.

        Tuo hydieniapassin määräys on hyvin tiedossani. Minun kohdallani tilanne on se, että olen pannut sormuksen sormeeni 37 vuotta sitten enkä saa sitä pois muuten kuin katkaisemalla. Ensimmäisten noin 10 vuoden aikana irrotus onnistui joten kuten saippuaa liukasteena käyttäen, mutta viimeisen neljännesvuosisadan ajan sormus on ollut kiinteä osa minua.

        En kelpaisi keittiöammattilaiseksi varmaan muutenkaan.

        Toi on aika yleistä. :)

        Lääkäri-äidilläni oli sama tilanne, mutta kun sairaalassa säännökset tiukkenivat (siellähän se on nykyään ehdotonta), niin ekalla kerralla jotain geelia sormeen, että se sormi vähän pieneni (en tiedä miten) ja liukastui ja sit vaan sormukset pois ja kultasepän liikkeeseen suurentamaan niitä niin, että nyt saa pois ja takaisin. :)


    • Anonyymi

      Olen huomannut asian monissa Helsingin ravintoloissa asioidessani!
      Kantani on että EI SORMUKSIA sormissa kokeilla jos hanskat eivät
      ole kädessä! Tiedämme jokainen, miten paljon bakteereja jää kynsienkin alle huolellisesta pesusta huolimatta!
      En ole tiukkis ja olen syönyt maailmalla katukeittiöistä sairastumatta,
      bakteereja olen varmasti saanut yliannoksia!
      Hyvää kesää kokeille ja muillekin,🐞

    • Anonyymi

      Eräällä ketjulla on jopa niin tiukkaa että sormuksien lisäksi (vaikka ollaan aina hanskat käsissä) ei saa olla myöskään korvakoruja, vaikka olisisvatkin vain nappeja eikä mitään roikkuvia koruja ja vaikka pitäisi myssyn alla korvat. Lopetin nuo hommat kun tuntuu että vuosi vuodelta keskitytään yhä enemmän iha vääriin asioihin, ei ole enää mitään mukavaa ruoanlaittoa, asiakkiden kanssa seurustelemisesta puhumattakaan.

    • Anonyymi

      Olen keittiömestari, ja joutunut tappelemaan useita kertoja juuri kihla-ja vihkisormuksista.
      Useampi keittäjä on raivostunut kun olen käskenyt sormukset pois. Perustellaan jollain ikivanhalla tavalla.
      Ja siitä se riemu vasta ratkeaakin, kun sanon "onko sinun avioliittosi oikeasti noin heikolla pohjalla että sormus pitää sitä koossa?"
      Yleensä naispuoliset ravintolapäälliköt yrittää paeta tilanteesta.

      Kun kokkia käskee poistamaan sormukset, se on siinä, piste.

    • Anonyymi

      Jotkut ajattelevat suomen olevan urbaanistunut yhteiskunta, mutta oikeampi nimitys olisi urpoistunut yhteiskunta. Suomessa syödään mm. Liian puhdasta ruokaa. Monet ihmiset eivät saa luontaista vastustuskykyä. Ihminen ei elä minuuttiakaan jos kaikki bakteerit poistettaisiin. Kun ei luontaista vastustuskykyä ole, jotkut jopa syövät bakteereita purkista. Maitohappobakteerit lienevät se yleisin. Myös esim. hapattaminen tapahtuu bakteerien avulla. Myös monet säilöntä menetelmät hyödyntävät bakteereita. Jos ihmisten bakteerikanta tervehtyisi, monet allergeenit vähenisivät huomattavasti.

      Jos joku luulee että ihminen pärjää bakteereille, on se sota varmasti hävitty. Sairaala bakteerit lienee siitä, selvin esimerkki.

      Mikään laki ei kiellä vihkisormuksen käyttöä keittiössä suomessa. Korut, lävistykset se sensijaan kieltää. Ruokaviraston ohjeissa saotaan mm. että, jos keittiössä käyttää sormusta, tulee käyttää suojakäsineitä. Mut ottakaapa niistä suojakäsineistä bakteeriviljely, käytön jälkeen. Tulos saa teidät hämmästymään.

      Se sormuskielto kun olisi perustuslainvastainen, Toisinsanoen epäisänmaallinen teko. Itse en käytä sormusta töissä, koska koen sen turvallisuusriskiksi.

      Vaikka keittiössä suojapäähine voi olla suositeltavaakin, ei sen tarvitse olla kukkahattumallia.



      https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka-ja-talous/maaseudun-lapsilla-allergiaa-kaupunkilapsia-vähemmän-1.78373

    • Anonyymi

      On mielestäni käsittämätöntä kun katson kokki ohjelmia että kokeilla on sormukset sormissa kokatessa, hienommissakin ravintoloissa ..ällöttävää !
      Itse jos näen livenä niin jätän kyllä syömättä mutta olenkin romani

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      81
      2995
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      91
      1716
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      81
      1551
    4. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1428
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      137
      1422
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      155
      1319
    7. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      159
      1253
    8. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      98
      1197
    9. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      82
      1187
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      82
      1178
    Aihe