sormuksia kokilla hygieniarikkomus?

Min zi lii

Minut palkattiin pari kuukautta sitten erääseen ruokapaikkaan tiskariksi. Paikassa käy syömässä päivittäin 250 asiakasta. Olen kiinnittänyt huomiota,että tämän ruokapaikan kokeilla on töissä aina vihki/kihlasormukset sormissa tehdessä ruokaa. Itse olen suorittanut hygieniapassin ja muistaakseni siellä sanottiin,että hygienia syistä keittiössä ei saisi pitää sormuksia tehdessä ruokaa? Mutta varmaan jokaisen oma asia totteleeko näitä hygieniasääntöjä vai ei.

10

4182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helenia

      Voihan siitä turpiin tulla, tai siis, terveystarkastaja sakottaa. Ei niinkään jokaisen oma asia vaan jokaisen raflan oma asia, miten tarkkaan suhtautuu moiseen määräykseen, voihan sitä elintarvikealan määräysten rikkomisestä jos toistuvasti huomautetaan eikä muutosta tapahdu niin irtisanoakin.

      Monet firmat ja ravintolapäälliköt suhtautuu vielä kuitenkin sillai vanhanaikaisesti, että minkä jumala on yhdistänyt, sitä ei hän uskalla erottaa. Eli väärinhän se on, mutta monet siitä "inhimillisesti" luistaa. Joissain paikoissa ongelma on ratkaistu sillä, että kokit työskentelee hanskat kädessä, jolloin ne sormukset ei siellä hanskan alla käytännössä aiheuta sitä "suunnatonta hygieniariskiään". :)

      Itse en käytä, mut en kyllä menetä ruokahaluani jos näen jonkun raflan kokilla moisen. :)

      • Syömämies

        Itse en laita ruokaa suurelle yleisölle vaan oman ruokakuntani ohella korkeintaan muutamalle vieraalle kerrallaan.

        Tuo hydieniapassin määräys on hyvin tiedossani. Minun kohdallani tilanne on se, että olen pannut sormuksen sormeeni 37 vuotta sitten enkä saa sitä pois muuten kuin katkaisemalla. Ensimmäisten noin 10 vuoden aikana irrotus onnistui joten kuten saippuaa liukasteena käyttäen, mutta viimeisen neljännesvuosisadan ajan sormus on ollut kiinteä osa minua.

        En kelpaisi keittiöammattilaiseksi varmaan muutenkaan.


      • Syömämies
        Syömämies kirjoitti:

        Itse en laita ruokaa suurelle yleisölle vaan oman ruokakuntani ohella korkeintaan muutamalle vieraalle kerrallaan.

        Tuo hydieniapassin määräys on hyvin tiedossani. Minun kohdallani tilanne on se, että olen pannut sormuksen sormeeni 37 vuotta sitten enkä saa sitä pois muuten kuin katkaisemalla. Ensimmäisten noin 10 vuoden aikana irrotus onnistui joten kuten saippuaa liukasteena käyttäen, mutta viimeisen neljännesvuosisadan ajan sormus on ollut kiinteä osa minua.

        En kelpaisi keittiöammattilaiseksi varmaan muutenkaan.

        >Tuo hydieniapassin määräys

        Taisinpa keksiä uuden sanan. Sormissani on sekin vika, ettei PC:n näppäimistö oikein tottele niitä.

        :•)


      • Helenia
        Syömämies kirjoitti:

        Itse en laita ruokaa suurelle yleisölle vaan oman ruokakuntani ohella korkeintaan muutamalle vieraalle kerrallaan.

        Tuo hydieniapassin määräys on hyvin tiedossani. Minun kohdallani tilanne on se, että olen pannut sormuksen sormeeni 37 vuotta sitten enkä saa sitä pois muuten kuin katkaisemalla. Ensimmäisten noin 10 vuoden aikana irrotus onnistui joten kuten saippuaa liukasteena käyttäen, mutta viimeisen neljännesvuosisadan ajan sormus on ollut kiinteä osa minua.

        En kelpaisi keittiöammattilaiseksi varmaan muutenkaan.

        Toi on aika yleistä. :)

        Lääkäri-äidilläni oli sama tilanne, mutta kun sairaalassa säännökset tiukkenivat (siellähän se on nykyään ehdotonta), niin ekalla kerralla jotain geelia sormeen, että se sormi vähän pieneni (en tiedä miten) ja liukastui ja sit vaan sormukset pois ja kultasepän liikkeeseen suurentamaan niitä niin, että nyt saa pois ja takaisin. :)


    • Anonyymi

      Olen huomannut asian monissa Helsingin ravintoloissa asioidessani!
      Kantani on että EI SORMUKSIA sormissa kokeilla jos hanskat eivät
      ole kädessä! Tiedämme jokainen, miten paljon bakteereja jää kynsienkin alle huolellisesta pesusta huolimatta!
      En ole tiukkis ja olen syönyt maailmalla katukeittiöistä sairastumatta,
      bakteereja olen varmasti saanut yliannoksia!
      Hyvää kesää kokeille ja muillekin,🐞

    • Anonyymi

      Eräällä ketjulla on jopa niin tiukkaa että sormuksien lisäksi (vaikka ollaan aina hanskat käsissä) ei saa olla myöskään korvakoruja, vaikka olisisvatkin vain nappeja eikä mitään roikkuvia koruja ja vaikka pitäisi myssyn alla korvat. Lopetin nuo hommat kun tuntuu että vuosi vuodelta keskitytään yhä enemmän iha vääriin asioihin, ei ole enää mitään mukavaa ruoanlaittoa, asiakkiden kanssa seurustelemisesta puhumattakaan.

    • Anonyymi

      Olen keittiömestari, ja joutunut tappelemaan useita kertoja juuri kihla-ja vihkisormuksista.
      Useampi keittäjä on raivostunut kun olen käskenyt sormukset pois. Perustellaan jollain ikivanhalla tavalla.
      Ja siitä se riemu vasta ratkeaakin, kun sanon "onko sinun avioliittosi oikeasti noin heikolla pohjalla että sormus pitää sitä koossa?"
      Yleensä naispuoliset ravintolapäälliköt yrittää paeta tilanteesta.

      Kun kokkia käskee poistamaan sormukset, se on siinä, piste.

    • Anonyymi

      Jotkut ajattelevat suomen olevan urbaanistunut yhteiskunta, mutta oikeampi nimitys olisi urpoistunut yhteiskunta. Suomessa syödään mm. Liian puhdasta ruokaa. Monet ihmiset eivät saa luontaista vastustuskykyä. Ihminen ei elä minuuttiakaan jos kaikki bakteerit poistettaisiin. Kun ei luontaista vastustuskykyä ole, jotkut jopa syövät bakteereita purkista. Maitohappobakteerit lienevät se yleisin. Myös esim. hapattaminen tapahtuu bakteerien avulla. Myös monet säilöntä menetelmät hyödyntävät bakteereita. Jos ihmisten bakteerikanta tervehtyisi, monet allergeenit vähenisivät huomattavasti.

      Jos joku luulee että ihminen pärjää bakteereille, on se sota varmasti hävitty. Sairaala bakteerit lienee siitä, selvin esimerkki.

      Mikään laki ei kiellä vihkisormuksen käyttöä keittiössä suomessa. Korut, lävistykset se sensijaan kieltää. Ruokaviraston ohjeissa saotaan mm. että, jos keittiössä käyttää sormusta, tulee käyttää suojakäsineitä. Mut ottakaapa niistä suojakäsineistä bakteeriviljely, käytön jälkeen. Tulos saa teidät hämmästymään.

      Se sormuskielto kun olisi perustuslainvastainen, Toisinsanoen epäisänmaallinen teko. Itse en käytä sormusta töissä, koska koen sen turvallisuusriskiksi.

      Vaikka keittiössä suojapäähine voi olla suositeltavaakin, ei sen tarvitse olla kukkahattumallia.



      https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka-ja-talous/maaseudun-lapsilla-allergiaa-kaupunkilapsia-vähemmän-1.78373

    • Anonyymi

      On mielestäni käsittämätöntä kun katson kokki ohjelmia että kokeilla on sormukset sormissa kokatessa, hienommissakin ravintoloissa ..ällöttävää !
      Itse jos näen livenä niin jätän kyllä syömättä mutta olenkin romani

    • Anonyymi

      "Korujen käyttöä tulee välttää, sillä ne muodostavat merkittävän elintarvikehygieenisen riskin. Jos koruja käytetään, ne on aina peitettävä ja työntekijän tulee käyttää suojakäsineitä sekä huolehtia erittäin hyvästä käsihygieniasta."

      https://hygieniapassi.fi/korut-elintarvikealalla

      Sormus saa olla elintarviketyössä sormessa, mutta silloin pitäisi aina käyttää suojakäsineitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe