Xbox360 jäätyy

mylifeisfreezing

Mulla alko toi kone jäätymään ku sillä pelaa. sillä ehtii pelata noin 10 minsaa ja sen jälkeen jäätyy kuva paikalleen. olen kokeillut useammalla pelillä (Cod modern warfare2, gta 4 & episodes from libertycity.....) ja kaikki cdt ovat virheettömässä kunnossa. missä vika. xbox on seisonta asennossa je sen ympärillä on ainakin 30cm tilaa joka suuntan niin lämpöongelma ei luultavasti ole vika. ei ole kertaakaan vilkkunut punaista. Onko keneläkään kokemusta samasta asiasta?? ja jos (ja luultavasti) se menee huoltoon nii meneekö kaikki pelitallenteet ja accountit, achievementit (kiva niitä achiivmenteja on keräillä :) )???

7

953

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ai mie vai?

      huoltoo itsellä oli sama ongelma kunhan vain muistat otta kiintolevyn muistikortit ja muut jutut pois ku lähetät korjauksee ja ei saa lähettää siinä paketissa jossa se oli ostettavissa kaupasta ja jäätyminen johtuu siitä kun HPU on CPU päällä eli hpu tuottaa lämpöä ja se on cpu vieres tai päällä ja cpu on tosi herkkä kuumuudelle Boxi kojauksee menee 2-3viikkoo ja takas vyystää

      • omgzomg

        eli sen saa lähettää ilman kovalevyä sinne?? kun se xbox support on auki vain arkisin nii ei saa sieltä tietoa vasta maanantaina. ku silti on tullut ladattua aika paljon. ja ei oikee huvittais ladata uudestaa ku ei oo mikään maailman nopein nettiyhteys kotona...


      • Nökkis
        omgzomg kirjoitti:

        eli sen saa lähettää ilman kovalevyä sinne?? kun se xbox support on auki vain arkisin nii ei saa sieltä tietoa vasta maanantaina. ku silti on tullut ladattua aika paljon. ja ei oikee huvittais ladata uudestaa ku ei oo mikään maailman nopein nettiyhteys kotona...

        niin ei tarvi lähettääkkää vaan tulevat hakemaan. Kovo jää kotiin ja uusi hiljaisempi boksi tilalle... Näin kävi täällä!


      • almost...
        Nökkis kirjoitti:

        niin ei tarvi lähettääkkää vaan tulevat hakemaan. Kovo jää kotiin ja uusi hiljaisempi boksi tilalle... Näin kävi täällä!

        jo ku soitin sinne nii ne sano että takuu on mennyt umpeen siinä xboxissa vaikka kauppa oli antanut 24kk takuu sille ni se ei kata just tätä. ne sano että joutuisin itse maksamaan lähetyksen saksaan ja takas sielt huollon mikä maksais kaiken kaikkiaan about 200 €. niinpä meen ostamaan mielummin uuden eliten ku sen saa 250 €nykyää.


      • Nik000
        almost... kirjoitti:

        jo ku soitin sinne nii ne sano että takuu on mennyt umpeen siinä xboxissa vaikka kauppa oli antanut 24kk takuu sille ni se ei kata just tätä. ne sano että joutuisin itse maksamaan lähetyksen saksaan ja takas sielt huollon mikä maksais kaiken kaikkiaan about 200 €. niinpä meen ostamaan mielummin uuden eliten ku sen saa 250 €nykyää.

        Soitteleppa vielä liikkeeseen, josta boksi on ostettu. Kyllähän ms on velvollinen korvaamaan boksin huollon. Itsellä näkyy ms:n sivuilla, että takuu raukeaa ensi tammikuussa, vaikka boksi on ostettu kesäkuussa.

        Käsittääkseni huutonetissä ihmiset korjaavat myös bokseja n. 40€ korjausta vastaan. Voit myös kysellä foorumeilta, jos ei takuuseen mene.


    • ChillBro

      Kyse voi olla myös viallisesta näyttöjohdosta siis siitä missä on ne piuhat jotka tungetaan telkkuun..?

    • samboa

      Itelläni oli ihan sama ongelma, soitin xboxin tukeen ja ne ehdotti että tyhjenä kovalevyn välimuisti



      Paina ohjaimen opaspainiketta.

      Valitse Settings > System Settings.

      Valitse Xboxin opaspainikkeella System Settings
      Valitse Storage tai Memory.
      Korosta mikä tahansa tallennusväline ja paina sitten ohjaimen Y-painiketta.

      Tärkeää Älä paina A-painiketta.
      (Voit valita minkä tallennusvälineen tahansa – kaikkien tallennusvälineiden välimuisti tyhjennetään.)

      Paina Xbox-ohjaimen Y-painiketta
      Valitse Clear System Cache.
      Kun sinua pyydetään vahvistamaan tallennusvälineen ylläpito, valitse Kyllä.
      Toista toiminto, joka aiheutti aiemmin näytön jumittumisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      25
      4437
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      106
      2229
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      97
      1490
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      172
      1418
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      60
      1274
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1145
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      204
      1108
    8. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      50
      1029
    9. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      11
      1009
    10. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      984
    Aihe