Kyselen tässä onko normaalia että pillereiden lopettamisen jälkeen yhtenä oireena on alavatsan "juiliminen", välillä tuntuu painon tunnetta tai vihlontaa, varsinkin oikealla puolella. Oikein voimakasta kipua joka rajoittaisi esim liikkumista ei kuitenkaan ole. muut oireet lopettamisesta ovat jo helpottaneet (mm. ihon rasvoittuminen, hiusten lähtö), lopetin pillerit toukokuussa 09. Raskaana en ole, vaikka yritys kyllä on päällä. Kävin vasta alavatsan ultrassa ja olisihan siinä varmasti näkynyt jos olisi joku tulehdus? Vai voisiko juilinta johtua rakkulaisista munasarjoista, jotka minulta kyllä löytyi? Munasoluja kun kypsyy mutta ei irtoa, sitä varten sain nyt lääkkeet.
e-pillereiden lopettamisesta
vastausta vailla
3219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
muulla kuin ultralla
Ilmeisesti pillereiden lopettamisen jälkeen voi tulla kuvaamiasi poikkeavia kipuja ovulaatioon ja/tai kuukautisiin liittyen. Hormonitoiminnan normalisoituminen voi kestää pitkäänkin, joillain kuulema jopa vuoden.
lopetin pillerit puolitoista vuottasitten ja vasta ny hiukset alkaa olla takaisin 'normaalissa' kunnosaa, näkyistä en vielä ole eroon kokonaan päässyt. Pillereistä jää jäämiä kroppaan, riippuu sitten ihmisestä, pillereistä ja kuinka kauan niitä on syöny et kauanko kestää et kaikki jäämät on poistunu. Voi mennä ihan hyvin kaksikin vuotta ennen ku pystyy tulla raskaaksi...