Nyt kun meille on tulossa lapsi. Emme halua tietää sukupuolta ennen syntymään. Mutta kuitenkin haluaisimme miettiä, nimeä hiukan etukäteen. Olisiko teillä tämän palstan lukijoilla ehdotuksia. Mitä mieltä olette seuraavista vaihtehdoista, joita eräs ystäväni ehdoitti.
Voipa Nuorukainen
Mieli Rohkea
Joutu Taito
Jati Jato
Tieto Toimi
Silo Olo
Nousu Valo
Armo Aarne
Voipa Nuorukainen
Mieli Rohkea
Joutu Taito
Jati Jato
Tieto Toimi
Silo Olo
Nousu Valo
Armo Aarne
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nimistä on hyvä muistaa, että lapsi kantaa sitä todennäköisesti lopun ikäänsä. Kovin erikoinen tai aikaan sidottu voi olla rasite.
Erityisesti varoisin ns. vitsinimiä (Pasi Anssi, Miina Kenttä).
Mutta mukavaahan se on, että voi nimiä pohtia ja antaa mielikuvituksen laukata. Moni päätyy lopuksi virallisen nimen osalta aika tavanomaiseen, mutta ainahan perhepiirissä voi sen ohella käyttää lempinimiä.
Näinköhän parilla on ollut auttaja siitos vaiheessakin kun ei osaa edes lapsen nimeä ilman apua antaa;)
------TEIJO EIJO---------
Panu,Anu,Petteri,Petri siinä on :)
Ihan kaameita nimiä kaikki.