Palvelu kuin muissakin

Jumankauta -pitääkö kuluttajan syynätä jokaikinen suklaapatukka ja sen "parasta ennen päiväys"? Häh?

Eli kauppiaat; niin huoltoasemien pitäjät kuin pitopalveluputiikin yrittäjät...syynätkää edes kerran viikossa ne tuotteenne ja niiden parasta ennen päiväys....ei viitsi lähteä 10 kilometrin matkaa taittamaan ja tuomaan teille kuukauden vanhaa tuotetta takaisin.
Se ei käsittääkseni ole meidän asiakkaiden tehtävä, vaan teidän.
3390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ja tuotteita marketissakin kun saattaa olla tuhansia, niin mistähän (tänä "taantuman" aikana vielä) pitäisi repäistä ne henkilökunta sitten syynäämään niitä. Menis varmaan aina tollanen päivä kaks viikossa siihen. Ja jos ne henkilökunnan jäsenet ottaa osastolta tohon tehtävään, sitten ei ole tuoretta tavaraa hyllyssä ja siitä valitetaan kun hyllyt on tyhjinä. Tai jos se henkilökunta otetaan kassoilta niin sitten valitetaan että jonot on liian pitkät?

Vahinkoja sattuu aina, mutta ei ole asiakkaaltakaan varmaan paljoa vaadittu vilasta ne päiväykset, etenkin jos noin paljon asia suututtaa? Varmasti itse katot makkaroista ja maidoistakin ne päiväykset kun otat ne.

Kaikestahan on hyvä valittaa, mutta ottakaa nyt joskus järki käteen...

Äänestä
  • tuossa jälkimmäisessä esimerkkipaikassa - tais peräti olla 10 kpl niitä suklaapatukoita, mitä syynätä - että siltä pohjalta...

    Kun nyt tähän palvelun tasoon ja siitä valittamiseen intouduin, niin jatkanpa lisää.
    Imatralla on loistavia partureita/kampaajia ja niitä on paljon - joten löytyy myös niitä kampaajia joiden ainut silmä taitaa olla se kuuluisa p***silmä. En voi ymmärtää, miten joku "mukataiteellinen" kampaaja voi jättää hiukset sellaiseen kuntoon käsittelyn (siis kampaamokäsittelyn) jäljiltä....Kyseisen kampaajan täyspäiväinen tehtävä tuntuukin olevan omien kärkkäiden mielipiteidensä julkituominen, ei niinkään se kampaajantyö.
    Mutta onneksi on tuo lähikaupunki-mikä hivuttautuu lähemmäksi ja lähemmäksi ja nopeammaksi saavuttaa.

    Äänestä

-Se ei käsittääkseni ole meidän asiakkaiden tehtävä, vaan teidän.

Jos tällä tarkoitat myyjän/kauppiaan tarkastusvelvollisuutta, niin kyllä asiakkaalla on yhtälainen velvollisuus, tai oikeammin, oikeus tarkistaa tuotteen laatu ja tuoreus ennen ostopäätöstä. Ostamisenhan pitäisi olla pitkän harkinnan tulos ei mielijohteesta tapahtuva. Hätiköidyistä päätöksistä saa syyttää vain itseään.

Itse en osta mitään tarkastamatta tuotetta. (Autoja lukuun ottamatta. Siksi autot minulle myydään romuna)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


turistirysissä kirjoitti:

Jumankauta -pitääkö kuluttajan syynätä jokaikinen suklaapatukka ja sen "parasta ennen päiväys"? Häh?

Eli kauppiaat; niin huoltoasemien pitäjät kuin pitopalveluputiikin yrittäjät...syynätkää edes kerran viikossa ne tuotteenne ja niiden parasta ennen päiväys....ei viitsi lähteä 10 kilometrin matkaa taittamaan ja tuomaan teille kuukauden vanhaa tuotetta takaisin.
Se ei käsittääkseni ole meidän asiakkaiden tehtävä, vaan teidän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu