Pidennetty viikonloppumme hieman sateisessa Budapestissa katkaisi arjen rutiinit ja virkisti toivotulla tavalla. Suuri kiitos tästä kuuluu opas Monikalle, jonka paikallis- ja historiantuntemus on ihan verratonta.
Heti tulopäivänä saimme selkeän kuvan kaupungista, joten seuravina päivinä liikkuminen ja ohjelmien suunnittelu kävi sujuvasti. Tästä johtuen emme malttaneet lillua kylpylässäkään niin pitkään kuin alunperin arvelimme, vaan tuli sekä shoppailtua, että kierreltyä museoissa ja näyttelyissä.
P.S. Olisi sittenkin kannattanut hankkia matkakortti, mutta ihan kivasti sitä pärjäsi uudella lippuvihkollakin :D
Kiitokset ja terveiset Monikalle!
2
456
Vastaukset
- Kiinnostunnut
Moni on kehunut Monikan opastusta. Tuolla Monikan sivuilla ei ole hintoja niin ei ole oikein uskaltanut alkaa kyselemään palvelujakaan. Monestihan jos kysyy niin sitten aletaan tuputtamaan eikä enää kehtaa perääntyä ... en siis tarkoita että tämä välttämättä tekisi niin, mutta kun on vaan takana muutama ikävä kokemus Turkin oppaista. Niin mitä te maksoitte siitä opastamisesta? Tunnuitte olevan tyytyväisiä, mutta mitä mieltä olitte hinta/laatu suhteesta - kannattaako maksaa?
- Laura L.
Monikaa on moni kehunut, ja juuri se sai minutkin kiinnostumaan.
Melko kokeneena matkustajan pärjäisin kyllä ilmankin, mutta opastettu kierros toi reissuun ihan uutta ulottuvuuta ja syvyyttä. Monika puhuu sujuvaa suomenkieltä, tuntee kaupunkinsa historian opettajan pätevyydellä, hoitaa asiat ammattimaisen napakasti, ystävällisesti, persoonallisesti ja joustavasti. Sokerina pohjalla, tarkkakorvainen saattaa toisinaan havaita hienoisen häivähdyksen särmää ja sarkasmiakin ;P .
En tiedä kuinka kiinteitä hintoja Monika pitelee, mutta kolmen tunnin mittainen, etukäteen yhdessä suunniteltu ja yksilöllisesti räätälöity kaupunkikierros kahdelle hengelle maksoi 15 € /henkilö. Sanoinkin hänelle, että näihin Suomen hintoihin tottuneelle tuo tuntuu alihinnoittelulta palvelun tasoon nähden.
Eli kyllä, kannatti maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3519483Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat885932Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3665537SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden973911Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33332Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien682885Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal752862Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52643Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72578- 1142548