Onko mitään saksalaisia kirjailijoita jotka olisi kirjoittaneet Toiseen Maailmansotaan liittyviä romaaneja. Käy myös muunmaalaiset kunhan aihepiiri olisi tuo sota. Muitakin kuin Sven Hassel, Heinz Konsalik, Gunther Grass. Ai niin, että ne ois suomennettu.
sotakirjoja
7
2329
Vastaukset
- zzzzzzzz
Willi Heinrich - Kubanin Sillanpää
Sam Peckinpahin elokuva "Cross Of Iron" perustuu samaan kirjaan. - RaahenTiikeri
Koitapa venäläisen Konstantin Simonovin kirjoja.
Itse olen niitä muutaman ostellut kirjastojen poistomyynneistä.Kyllä niitä näkyy kirjastoissa olevan.Ne on kaiketi aika piakkoin sodan jälkeen kirjoitettu(omakohtaisesti koetun sodan).40 ja 50 luvuilla.
Niitä lukiessa aistii sen kirjoissa kerrotun pakkasen ja maistaa ne paleltuneet perunat. - pena
Tietääkseni Hans Metzger on kirjoittanut ainakin pari kirjaa Suomen ja Saksan välisestä kanssakäymisestä toisen maailmansodan aikana.
- klassikkomies
Hans Metzger ei ole kirjoittanut ainoatakaan romaania vaan kaksiosaiset muistelmat toiminnastaan Suomessa talvi- ja jatkosodan aikana. Ensimmäinen osa ilmestyi kustannusosakeyhtiö Otavan kustantamana vuonna 1984 nimellä Kolmannen valtakunnan edustajana talvisodan Suomessa ja jälkimmäinen samalta kustantajalta vuonna 1986 nimellä Poliittiset aseveljet. Kolmannen valtakunnan edustajana jatkosodan Suomessa 1941–1944.
Harry lehtosen Valmis tuskaan ja kuolemaan todella hyvä.
Eino pietolan kaikki sota romaanit ja velipoika suositteli mulle Petersen legioonalainen kuulemma tosi hyvä.- Pasi
Ei ole ihan toista maailmansotaa käsitteleviä kirjoja tuo Valmis tuskaan ja kuolemaan tai Peters-kirja.
- sota
katso sivulta www.luetutkirjat.fi ja valitse ulkomainen sotahistoria
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392060
- 49846
- 85844
Kuka varasti Sisun rahat
Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!7721Miten sulla on niin kaunis
Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t35691- 66616
Ajattelen sinua
vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu27610- 43487
Porukkaa ku pipoa
Olipas iloinen yllätys kun kiertelin ja kaartekin autolla koko päivän pitkin ähtäriä joka paikassa väkeä, leirintäalueel28469Luulet olevasi pidetty
Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap78467