minulle kävi juuri ilmi että G4S ei palkkaa jollen omista ajo-korttia, ja Securitas vaatii KAIKILTA miespuolisilta työntekijöiltä suoritetun asepalveluksen, esim. sivari tai vapautus ei kelpaa. Heidän sivuillaan ei ollut juurikaan asiasta mainintaa vaan asiat tulivat haastattelussa ilmi.
itse olin sivarissa muutama vuosi takaperin ja laman takia ei ole ollut varaa käydä autokoulua. voinko tehdä haastetta työnhakijan syrjinnästä?
itse olin sivarissa muutama vuosi takaperin ja laman takia ei ole ollut varaa käydä autokoulua. voinko tehdä haastetta työnhakijan syrjinnästä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kumma juttu. Olen Seculla töissä ja sivari.
Totta kai voit tehdä. Musita kertoa ettei sinua palkattu piirikuskiksi kun sulla ei ole ajokorttia - vitun idiootti.
Totta kai voit. Eihän vartijaksi hakevalta voi vaatia esimerkiksi vartijakorttia, eikä eteenkään piirivartiointiin ajokorttia...
teen haasteen susta kun oot noin vitun taneli!
Olen muutamia sivareita haastatellut kun ovat meille hakeneet...missään vaiheessa en ole itse ainakaan sanonut, että siviilipalvelus olisi este vartijan työlle. Riippuu niin paljon hakijasta, mutta jos mulle tulee työnhakija, joka on käynyt intin esim. sotilaspoliisina, jossa harjoitellaan erilaisia vartiointimuotoja niin onhan kokemukseltaan huomattavasti parempi vaihtoehto kuin sivari. Olkoot ihmiset, mitä mieltä tahansa, mutta minä sanon totuuden...intin käyneestä näemme heti papereista, miten henkilö sopeutuu hierarkiseen yhteisöön, miten hän on käyttäytynyt paineen alla jne. Varmasti monella löytyy tästäkin asiasta eriäviä mielipiteitä...siitä sitten vaan. Ei se kuitenkaan vaikuta minua metodeihin.
p.s. tunnusta, että itselläni on myös oma "lehmä" ojassa...olen harras reserviläinen ja muutamien rauhanturvakeikkojen fasse.
Armeijalla tai siellä opituilla asioilla ja siviilivartijalla on hyvin vähän yhteistä. Toki spol-koulutus on enemmän hyödyksi, kuin haitaksi, mutta siviilimaailmassa ei voida kuitenkaan toimia kuten spol-koulutuksessa pääsääntöisesti opetetaan. Sivarin käynyt kaveri voi uskoakseni olla ihan yhtä hyvä vartija, ellei jopa parempi kuin armeijan käynyt. Yksilölliset vahvuudet ja sijoitettava tehtävä ratkaisevat paljon. Lisäksi nykyään vartiointiala on niin monimuotoinen, että tarvitaan monenlaisia ihmisiäkin töihin. Joissakin ja aika monessa kohteessa itse vartiointia tärkeämpää on olla persettä nuoleva asiakaspalvelija, kärrypoika tai yleismiesjantunen. Näin valitettavasti. Ihan hyviä toki olivat mielipiteesi, mutta omani eroavat niistä.
On ihan sama ongelma, vaikkakin haen siihen toiseen mainitsemaasi lafkaan ja en ajokortilliseen hommaan (tuskin edes päästäisivät aluksi).
Eli tuli ihan heidän oman esecuritas.fi- perehdytyssivun kautta selväksi sekin homma että tosiaan suoritettu ASEPALVELUS on vaatimus miespuolisille työntekijöille ollut jo pidemmän aikaa. Tämän mainitsi myös se esimies tms. joka minut otti jatkohaastatteluun
Ja kyllä, olen itsekin suorittanut sivarin.
Suurin osa eri vartiointiliikkeiden isoista pomoista on entisiä kapiaisia.
Ja he eivät oikein miellä "sivareita" vartijoiksi. Hyvä jos edes ihmisiksi.
Mutta toisaalta jos sinulle ei armeija tai varusmiespalveleu maistunut, niin tuskin tulisit mieltymään vartiointiliikkeessä työskentelyyn.
Eivät ne nyt ihan sama asia ole, mutta paljon yhtenäistä niissä on.
Esim. suurten vartiointiliikkeiden ns. vaatimissa tehtävissä olevista suurin osa on heittänyt monia rauhanturvaajan pestejäkin ennemmin.
Melkein joudut tyytymään "ostoskärryjen lykkimiseen" pullonpalautus-automaatin hoitoon" tai metro-vartijaksi" koko työurasi vartiointiliikkeessä jos armeijataustaa ei ole eikä armeija-kavereita auttamassa urakehitystäsi.
Tosta sun teksistäs saa käsityksen, että vaan palveluksen käyneenä pääset "tositoimiin". Ihan samoja pullokone-/ kärryhommia ne palveluksen käyneetkin tekee.
Ei vartiointiliike muistuta kyllä yhtään pv:tä hierarkialtaan, eikä miltään muultakaan kantilta. Jos muistuttais, niin ehkä näissäkin saatais asiat toimimaan vähän paremmin.
Ja mitä nää suurten vartiointiliikkeiden vaatimimmat tehtävät oikein on? Ei se rauhanturvajoukoissa käyminen tee susta yhtään erilaista miestä. Kyllä sivari ja hyvin koulutettu sais pikkasen paremmin asiat hoitoon tuolla toimistolla, kun amiksen käyny rauhanturvaaja, joka ei tiedä mitään ihmisten oikeasta johtamisesta ja psykologiasta. Käyny siellä afganistanissa saunomassa ja vähän höntsäämässä.
Joten sinä sivarin suorittanut, älä ole yhtään huolissaaan intin käymisestä. Samat tehtävät siellä on silti, kyse on vaan pomon miellyttämisestä...