Hemmo, Heimo?

äiti

Juhana sai pikkuveljen ja veljelle on nyt ajateltu nimeksi Hemmoa tai Heimoa. Muita mahdollisia olisivat ehkä Heikki tai Hannu.

Mikä sopii parhaiten? Toiseksi nimeksi tulee Tapani.

9

732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miia

      hemmo=heebo, tyyppi, lähinnä epämääräinen sellainen
      heimo=tarkoittava substantiivi, vähän tyhmä nimeksi.

      heikki sen sijaan on todella kaunis nimi ja tapani sopii hyvin sen jatkeeksi. hannu tapanikaan ei pahalta kuulosta! :)

      • tarja

        Heikki tai Hannu.Heikki Tapani...Entäs Tapani ensimmäiseksi?Tapani Hermanni...


    • salli

      samoin kuin Heimo ja Hemmokin sorry,

      • Aurora

        ...mutta ensimmäiseksi nimeksi ehkä hiukan "keski-ikäinen". Minäkään en antaisi Hemmoa tai Heimoa niiden tarkoituksen takia, mutta Heikki on ihan kiva myös pienelle pojalle.


    • Mella

      Älkää hyvät ihmiset laittako Hemmoa eikä Heimoa, mutta Heikki on hyvä

      Siis Heikki Tapani niin kaikki ovat tyytyväisiä, jopa vauvakin (isompana, koululaisena)...

      • Anonyymi

        Itse olen kyllä ihan tyytyväinen nimeeni "Hemmo", olen 14v ja en ole päivääkään joutunut häpemään tai millään muullakaan tavalla ns. "katumaan" nimeäni. Se ei myöskään ole ollut pilkan kohde. Nimi on kiva myös siksi, että minulla on Brittiläisiä ystäviä, jotka voivat kutsua minua "Dude"ksi.

        Hemmo


    • mamma

      Hemmo on hyvä nimi. Ystävättärelläni on Hemmo Oskari joka nyt tällä hetkellä 15-vuotias.

    • mari

      On kiva nimi.

      Mulle siitä tulee mielen entisessä Pahkasika -lehdessä julkaistu sarjakuvapoika Hemmo Paskiainen. -Unelman ja Armaksen ainokainen..

    • Anonyymi

      Elias tapani karhu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      145
      6783
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2488
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      47
      1700
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1391
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      89
      1252
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1097
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1055
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1053
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1049
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      966
    Aihe