Ostin samsungin 32" lcd television ja nyt en saa ääniä kuulumaan ulkoisesta äänilähteestä. Olen kytkenyt takapaneelista rca johdot vahvistimeen ja sitten valitsin telkkarista ulkoisen äänilähteen ja sen jälkeen ei kuulu mitään. Jos taas laitan scartilla tv:n kiinni dvd soittimeen ja sieltä vedän äänet rca:lla vahvistimella niin homma toimii ja tv tunnistaa että käytössä on ulkoinen äänilähde.
Missä siis vika että en saa toimimaan normaalin digi lähetyksen ääniä ulkoisessa äänilähteessä?
äänet kadoksissa
14
4906
Vastaukset
- ...
Siis minkä ulkoisen äänilähteen äänet haluat saada kuulumaan? digiboksi? DVD-soitin? Ja mistä, television vai vahvistimen kaiuttimista? Vai haluatko käyttää televisiota äänilähteenä vahvistimelle?
- Hi-Fistelijä
Minä kyllä ymmärsin, että kysyjä haluaa television ääntä kuunnella ulkoisen vahvistimen kautta, joka on kytketty rca-kaapeleilla televisioon.
Alkuperäiselle kysyjälle: Televisiossasi on varmaankin myös optinen äänilähtö ja ulkoisen äänilähteen valinta televisiosta kytkee äänen tuohon optiseen lähtöön. Jos vahvistimessasi on myös optinen sisäänmeno, niin käytä sitä.
Se rca voi olla vain televisioon sisäänpäin menevä liitin.
Voit myös kytkeä kaapelin television kuulokeliitännästä vahvistimen rca liittimiin.
- äänilähde?
Jos käytät scartia dvd-soittimen ja telkkarin välillä, niin tv toistaa varmaankin sitä scartin kautta suoraan tulevaa ääntä.
Onko varmaa, että olet kytkenyt rca-johtosi nimenomaan tuloliitäntään. Ainakin vanhemmiissa Samsungeissa takana oli äänen lähtöliitäntä ja tuloliitäntä oli vasemmassa kyljessä.
Kysymyksesi oli hieman vaikeaselkoinen, mutta ilmeisestikin haluat kierrättää dvd-soittimen äänen telkkarille vahvistimen kautta??? Onko tuossa järkeä, kun tv:n äänentoisto on aika surkea. Vahvistimen käytöstä ei siis ole yhtään mitään hyötyä. Eikö kannattaisi ennemminkin syöttää ääni tv:stä vahvistimelle päin ja toistaa se kunnon kaiuttimista?- heikki875
EI ei, siis haluan perus tv-ohjelmien äänet kuunnella stereoitten kautta.
Sitten jos katson elokuvia niin äänet tulevat suoraan dvd-soittimelta. - Kokeillaanpas näin
heikki875 kirjoitti:
EI ei, siis haluan perus tv-ohjelmien äänet kuunnella stereoitten kautta.
Sitten jos katson elokuvia niin äänet tulevat suoraan dvd-soittimelta.Mikä on signaalin lähde ja mihin signaali halutaan vetää = mistä äänen pitää kuulua? Sinulla oli käsitteet sekaisin, joten ei ihme, jos vastaaminenkin on vaikeaa.
Tv on ääniläde, jonka äänet halutaan viedä vahvistimeen, eikö vain? Ei suinkaan toisin päin. Kysymyksestäsi sai sellaisen kuvan, että haluat viedä ulkoisesta laitteesta äänen televisioon.
Sinun pitää liittää johto tv:n "audio out" liitännästä vahvistimen "audio in" liittimeen ja valita vahvistimesta oikea audiotulo. Jos sinulla on digitv ja digitaalinen AV-viritinvahvistin, voit käyttää yllä mainittua optista kaapelia, jolloin ääni kulkee digitaalisesti. Jälleen oikea digitulo valitaan vahvistimesta. Tv:n ei kuulu tunnistaa mitään äänilähteitä, vaan vahvitsimen. Selkisikö nyt?
- citysen-kane
oman Samsungini takaa, kun nyt kuuntelen sen ääntä ulkoisella vahvistimella/kajareilla.
Ainakin tässä aparaatissa on vierekkäin kahdet rc-liittimet "Audio in" ja "Audio out".
Ja Audio-outista tulee telkkarin ääni aina ulos mistään valinnoista riippumatta.
Sinulla taitaa olla "väärään suuntaan" vievät rct käytössä.- heikki875
noniin selvisi homma, ei ole kuin digitaalinen ulostulo.
Itse kun en ole innostunut kotiteatterista niin minulla on pelkistetty 2-kanava vahvistin missä ei ole digitaalisia ottoja/antoja joten tarvii hankkia scartti missä on rca piuhat ja ottaa ääni sillä... - Kokeillaanpas näin
heikki875 kirjoitti:
noniin selvisi homma, ei ole kuin digitaalinen ulostulo.
Itse kun en ole innostunut kotiteatterista niin minulla on pelkistetty 2-kanava vahvistin missä ei ole digitaalisia ottoja/antoja joten tarvii hankkia scartti missä on rca piuhat ja ottaa ääni sillä...Mikäs Samsungin malli sinulla on, kun ei ole "audio out" -liitäntää?
- heikki875
Kokeillaanpas näin kirjoitti:
Mikäs Samsungin malli sinulla on, kun ei ole "audio out" -liitäntää?
350
Kyllä nyt tuntuu että tuli p*****ka ostos, ei olisi pitänyt uskoa myyjää vaan olisi pitänyt tutkia paneeli kunnolla. Ei jotenkin voinut ajatella että audio out voisi puuttua tai siis ettei sitä ole rca:na. Kaiken kukkuraksi kun ei ole scartissa out:a niin ei saa sitäkään kautta ääniä.
No pääasia että sentään leffan äänet saa kun ne tulee tietenkin soittimelta...
Jos ei sitten ole muunninta mikä muuntaisi tuon optisen rca:ksi. - heikki875
heikki875 kirjoitti:
350
Kyllä nyt tuntuu että tuli p*****ka ostos, ei olisi pitänyt uskoa myyjää vaan olisi pitänyt tutkia paneeli kunnolla. Ei jotenkin voinut ajatella että audio out voisi puuttua tai siis ettei sitä ole rca:na. Kaiken kukkuraksi kun ei ole scartissa out:a niin ei saa sitäkään kautta ääniä.
No pääasia että sentään leffan äänet saa kun ne tulee tietenkin soittimelta...
Jos ei sitten ole muunninta mikä muuntaisi tuon optisen rca:ksi.siis perhana nyt olen pihalla kuin lumiukko, siis kun tässä ei ole kuin yksi scartti ja ohjekirja kertoo siitä näin
tulo
ext video 0 audio l r 0 rgb 0 ja sitten lähtö video audio, valittavissa vain tv tai dtv lähtö
Eli voinko saada sieltä äänet ulos kun hankin liittimen mikä menee scarttiin ja toisessa päässä rca audio liitännät? - heikki875
heikki875 kirjoitti:
siis perhana nyt olen pihalla kuin lumiukko, siis kun tässä ei ole kuin yksi scartti ja ohjekirja kertoo siitä näin
tulo
ext video 0 audio l r 0 rgb 0 ja sitten lähtö video audio, valittavissa vain tv tai dtv lähtö
Eli voinko saada sieltä äänet ulos kun hankin liittimen mikä menee scarttiin ja toisessa päässä rca audio liitännät?ja pieni korjaus malli oli 355
- Kokeillaanpas näin
heikki875 kirjoitti:
ja pieni korjaus malli oli 355
Kaiken järjen mukaan äänet saa ulos scart-rca -sovittimella. "Vain tv tai dtv lähtö" tarkoittaa sitä, että scartin kautta saa ulos vain tvn oman virttimen ääntä, ei esim. hdmi-liittimeen kytketyn BD-soittimen ääniä. Nehän vedetään luonnollisesti soittimelta suoraan vahvistimelle.
- Anonyymi
Samsung TV saattaa mennä tilaan jossa ääni ei kuulu. Omassa TV:ssaä vika korjaantuu käyttämällä virtakaapeli pois seinästä.
- Anonyymi
Sama homma kuin edellisellä. Virtapiuha pois seinästä hetkeksi niin äänet palautuu. Tekee toistuvasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi255961Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei195948- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16830Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818