Ostanko

Kannattaako ostaa käytetty kannettava, kun ei tarvitsisi käyttää siinä kun wordia ja nettiä
2388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Se kannattavuus riippuu tietysti hinnasta ja mitä sillä saa.

Äänestä
  • Mulla ollut kaksi käytettyä kannettavaa ja hyvin on molemmat toimineet. Toinen, Dell Latitude 266MHz P2, vieläkin käytössä.

    Vanhoja yrityskoneita molemmat. Niissä luulisi ainakin olevan isomman riskin kuin yksityiskäytössä olleilla koneilla. Tosin yleensä yrityskäytössä ollut kone on myöskin hinnaltaan pienempi. Yksityiset kun yrittää saada "voittoakin" vanhasta raahattavastaan.

    Tarkkaan katsoo koneen kuoren onko murtumia tai isompia naarmuja.
    * Näytön tarkistuksessa katsoo, onko pimeitä pisteitä ja jos on, paljonko?
    * Onko värit oikein?
    * Tekee kiintolevylle täydellisen Scandiskin ja tarkistaa yhteenvedosta Bad Sectorit.
    * Jos koneessa on XP, kannattaa yrittää mennä nettiin ja yrittää päivittää Windowsia Windows Updatella. Näkee, onko käyttis mahdollisesti piraatti... Tosin sitäkin voi huijata.
    * Lisäksi XP:n akkuohjelmistolla voi tarkistaa akun kunnon, kestää hetkisen.

    Lisäksi kannattaa tietysti kuunnella koneen käyntiääntä ja testata, toimiiko näppäimet kunnolla.

    Kyllä näillä ohjeilla uskaltanee ainakin yksityiseltä koneen ostaa. Ja kannattaa yrittää tingata hullun lailla !!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muumi kirjoitti:

Kannattaako ostaa käytetty kannettava, kun ei tarvitsisi käyttää siinä kun wordia ja nettiä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu