Onko Rosa Liksom kommunisti?

Miettijä

Oletteko katsoneet Reitarin takakantta?

Siinä Rosa (ilmeisesti kodissaan) nähdään pöydällä venäläinen puupatsas ja jonkun diktaattorin kuva (ilmiselvästi Stalin.) Muistelisin lisäksi, että 80-luvulla Rosa piti taidenäyttelyjä Neuvostoliiton sotilasasussa karvalakki ja aurinkolasit päässä. Ja kotisivuillaanhan Rosa toteaa valloittaneensa taloja nuoruudessaan. Ja opiskelleensa Breznevin ajan Moskovassa yhteiskuntatieteitä.

Onko siis Rosa kommunisti, jonkinlainen jälkitaistolainen vai kuuluuko tuo neukkukavalkadi vain Rosan edustaman vaihtoehtokulttuurin imagoon?

Hyvä kirjailija Roosa on, ei siinä mitään.

13

1738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poika

      No kuka nyt siihen aikaan ei ollut? :)

    • Moski Laso R.

      Voi herra mun jee...
      Mistä h..vetin suosta nousee tällaisia kyselijöitä kuin esim. nimim. mietiskelijä???
      Mitä väliä sen on mitä aatesuuntaa joku henkilö vapaassa Suomessa kannattaa.
      Kai nimimerkki tietää, että kommunisti on henkilö joka asuu kommuunissa. Tietoni mukaan Rosa Liksom ei asu kommuunissa.

    • Sari

      Niinkuin moni muukin.

    • Täistö

      Nyt tää taistolainen on saanut töveri Haloskaltalta Finlandia-palkinnon. Ou Jee, taistolaiset rules!

      • Kuka on töveri Haloskaltta?


      • finlandisti

        Milloin Halonen on päättänyt Finlandia-voittajasta?


    • Sinsal++

      Kirjailijaksi ei siihen aikaan päässyt jos ei ollut taistolaiskommari.

      • Ei nyt sentään

        Höpsis! Kirjailijoita on aina poliittisesti ollut aina laidasta laitaa ja sitotumattomia myös. Apurahojen jaossa kommunisteja kyllä selvästi suosittiin kaikilla taiteenaloilla 1960- ja 1970-luvuilla, mutta Rosa Liksom aloitti kirjailijan uransa vasta vuonna 1985.

        Me Rosa Liksomin ikäiset (s. 1958) näimme kyllä lapsina ja teineinä tuon kommunistien hillunnan, mutta itse osallistuimme yleensä 1970-1980 -lukujen taitteen punk-liikkeeseen, joka suhtautui kaikkeen politiikkaan kielteisesti.

        Vasemmistolaiset sympatiat Liksomilla tuntuu kuitenkin olevan, mikä selittyy luultavasti hänen syntyjuurillaan Ylitorniolla Lapissa. Lappi oli Liksomin lapsuudessa ja nuoruudessa Suomen SKDL-läisin vaalipiiri. Sikäläiset "korpikommunistit" erosivat kuitenkin monessa suhteessa etelän kaupunkien kulttuurikommunisteista, joihin puolestaan tämänvuotisen Finlandia-palkinnon myöntäjä Pekka Milonoff kuului. Kuuluu ehkä vieläkin (KOM-teatterissa ohjaajana ja taiteellisena johtajana vuodesta 1971 lähtien).


    • kommentoin minäkin

      Liksom oli nuorena mukana aikakin Lepakkoa valtaamassa sekä Koijärvellä. Vaikuttaa enemmän viherpunkkarin nuoruudelta kuin punalipun liehuttajalta.

      • PS: Silloin 1980 hänellä oli punaiset silmälasit, siis punaiset linssit! Maailmankatsomus oli enemmän vihreä.


    • Mielenkiintoisia aik

      Uusimman Hels.Sanomien Kuukausiliitteen 1/2012 artikkelin perusteella tulkittuna Liksom on /oli SKP:n kannattaja, joka puolustaa /puolusti Helvetin Enkeleitä. Lisäksi 1980-luvulla Milonoff ohjasi ilmeisesti hänen teoksensa Kom-teatterissa, ja nyt sama ohjaaja myönsi maamme maineikkaimman kirjallisuuspalkinnon hänelle, kas kummaa.

    • Venpelmin

      Lapsellista.

    • X Fg X

      Eiks nää oo jo tosi vanhoja juttuja. Mua kiinnostaa enemmän Liksomin tulevaisuus.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      15
      3960
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1587
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      225
      1085
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      881
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      836
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      817
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      805
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      45
      789
    Aihe