Onko Rosa Liksom kommunisti?

Miettijä

Oletteko katsoneet Reitarin takakantta?

Siinä Rosa (ilmeisesti kodissaan) nähdään pöydällä venäläinen puupatsas ja jonkun diktaattorin kuva (ilmiselvästi Stalin.) Muistelisin lisäksi, että 80-luvulla Rosa piti taidenäyttelyjä Neuvostoliiton sotilasasussa karvalakki ja aurinkolasit päässä. Ja kotisivuillaanhan Rosa toteaa valloittaneensa taloja nuoruudessaan. Ja opiskelleensa Breznevin ajan Moskovassa yhteiskuntatieteitä.

Onko siis Rosa kommunisti, jonkinlainen jälkitaistolainen vai kuuluuko tuo neukkukavalkadi vain Rosan edustaman vaihtoehtokulttuurin imagoon?

Hyvä kirjailija Roosa on, ei siinä mitään.

13

1754

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poika

      No kuka nyt siihen aikaan ei ollut? :)

    • Moski Laso R.

      Voi herra mun jee...
      Mistä h..vetin suosta nousee tällaisia kyselijöitä kuin esim. nimim. mietiskelijä???
      Mitä väliä sen on mitä aatesuuntaa joku henkilö vapaassa Suomessa kannattaa.
      Kai nimimerkki tietää, että kommunisti on henkilö joka asuu kommuunissa. Tietoni mukaan Rosa Liksom ei asu kommuunissa.

    • Sari

      Niinkuin moni muukin.

    • Täistö

      Nyt tää taistolainen on saanut töveri Haloskaltalta Finlandia-palkinnon. Ou Jee, taistolaiset rules!

      • Kuka on töveri Haloskaltta?


      • finlandisti

        Milloin Halonen on päättänyt Finlandia-voittajasta?


    • Sinsal++

      Kirjailijaksi ei siihen aikaan päässyt jos ei ollut taistolaiskommari.

      • Ei nyt sentään

        Höpsis! Kirjailijoita on aina poliittisesti ollut aina laidasta laitaa ja sitotumattomia myös. Apurahojen jaossa kommunisteja kyllä selvästi suosittiin kaikilla taiteenaloilla 1960- ja 1970-luvuilla, mutta Rosa Liksom aloitti kirjailijan uransa vasta vuonna 1985.

        Me Rosa Liksomin ikäiset (s. 1958) näimme kyllä lapsina ja teineinä tuon kommunistien hillunnan, mutta itse osallistuimme yleensä 1970-1980 -lukujen taitteen punk-liikkeeseen, joka suhtautui kaikkeen politiikkaan kielteisesti.

        Vasemmistolaiset sympatiat Liksomilla tuntuu kuitenkin olevan, mikä selittyy luultavasti hänen syntyjuurillaan Ylitorniolla Lapissa. Lappi oli Liksomin lapsuudessa ja nuoruudessa Suomen SKDL-läisin vaalipiiri. Sikäläiset "korpikommunistit" erosivat kuitenkin monessa suhteessa etelän kaupunkien kulttuurikommunisteista, joihin puolestaan tämänvuotisen Finlandia-palkinnon myöntäjä Pekka Milonoff kuului. Kuuluu ehkä vieläkin (KOM-teatterissa ohjaajana ja taiteellisena johtajana vuodesta 1971 lähtien).


    • kommentoin minäkin

      Liksom oli nuorena mukana aikakin Lepakkoa valtaamassa sekä Koijärvellä. Vaikuttaa enemmän viherpunkkarin nuoruudelta kuin punalipun liehuttajalta.

      • PS: Silloin 1980 hänellä oli punaiset silmälasit, siis punaiset linssit! Maailmankatsomus oli enemmän vihreä.


    • Mielenkiintoisia aik

      Uusimman Hels.Sanomien Kuukausiliitteen 1/2012 artikkelin perusteella tulkittuna Liksom on /oli SKP:n kannattaja, joka puolustaa /puolusti Helvetin Enkeleitä. Lisäksi 1980-luvulla Milonoff ohjasi ilmeisesti hänen teoksensa Kom-teatterissa, ja nyt sama ohjaaja myönsi maamme maineikkaimman kirjallisuuspalkinnon hänelle, kas kummaa.

    • Venpelmin

      Lapsellista.

    • X Fg X

      Eiks nää oo jo tosi vanhoja juttuja. Mua kiinnostaa enemmän Liksomin tulevaisuus.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      373
      1707
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1256
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      133
      1245
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      150
      1152
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      974
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      862
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      641
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      634
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      113
      554
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      20
      533
    Aihe