Onko Rosa Liksom kommunisti?

Miettijä

Oletteko katsoneet Reitarin takakantta?

Siinä Rosa (ilmeisesti kodissaan) nähdään pöydällä venäläinen puupatsas ja jonkun diktaattorin kuva (ilmiselvästi Stalin.) Muistelisin lisäksi, että 80-luvulla Rosa piti taidenäyttelyjä Neuvostoliiton sotilasasussa karvalakki ja aurinkolasit päässä. Ja kotisivuillaanhan Rosa toteaa valloittaneensa taloja nuoruudessaan. Ja opiskelleensa Breznevin ajan Moskovassa yhteiskuntatieteitä.

Onko siis Rosa kommunisti, jonkinlainen jälkitaistolainen vai kuuluuko tuo neukkukavalkadi vain Rosan edustaman vaihtoehtokulttuurin imagoon?

Hyvä kirjailija Roosa on, ei siinä mitään.

13

1668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poika

      No kuka nyt siihen aikaan ei ollut? :)

    • Moski Laso R.

      Voi herra mun jee...
      Mistä h..vetin suosta nousee tällaisia kyselijöitä kuin esim. nimim. mietiskelijä???
      Mitä väliä sen on mitä aatesuuntaa joku henkilö vapaassa Suomessa kannattaa.
      Kai nimimerkki tietää, että kommunisti on henkilö joka asuu kommuunissa. Tietoni mukaan Rosa Liksom ei asu kommuunissa.

    • Sari

      Niinkuin moni muukin.

    • Täistö

      Nyt tää taistolainen on saanut töveri Haloskaltalta Finlandia-palkinnon. Ou Jee, taistolaiset rules!

      • Kuka on töveri Haloskaltta?


      • finlandisti

        Milloin Halonen on päättänyt Finlandia-voittajasta?


    • Sinsal++

      Kirjailijaksi ei siihen aikaan päässyt jos ei ollut taistolaiskommari.

      • Ei nyt sentään

        Höpsis! Kirjailijoita on aina poliittisesti ollut aina laidasta laitaa ja sitotumattomia myös. Apurahojen jaossa kommunisteja kyllä selvästi suosittiin kaikilla taiteenaloilla 1960- ja 1970-luvuilla, mutta Rosa Liksom aloitti kirjailijan uransa vasta vuonna 1985.

        Me Rosa Liksomin ikäiset (s. 1958) näimme kyllä lapsina ja teineinä tuon kommunistien hillunnan, mutta itse osallistuimme yleensä 1970-1980 -lukujen taitteen punk-liikkeeseen, joka suhtautui kaikkeen politiikkaan kielteisesti.

        Vasemmistolaiset sympatiat Liksomilla tuntuu kuitenkin olevan, mikä selittyy luultavasti hänen syntyjuurillaan Ylitorniolla Lapissa. Lappi oli Liksomin lapsuudessa ja nuoruudessa Suomen SKDL-läisin vaalipiiri. Sikäläiset "korpikommunistit" erosivat kuitenkin monessa suhteessa etelän kaupunkien kulttuurikommunisteista, joihin puolestaan tämänvuotisen Finlandia-palkinnon myöntäjä Pekka Milonoff kuului. Kuuluu ehkä vieläkin (KOM-teatterissa ohjaajana ja taiteellisena johtajana vuodesta 1971 lähtien).


    • kommentoin minäkin

      Liksom oli nuorena mukana aikakin Lepakkoa valtaamassa sekä Koijärvellä. Vaikuttaa enemmän viherpunkkarin nuoruudelta kuin punalipun liehuttajalta.

      • PS: Silloin 1980 hänellä oli punaiset silmälasit, siis punaiset linssit! Maailmankatsomus oli enemmän vihreä.


    • Mielenkiintoisia aik

      Uusimman Hels.Sanomien Kuukausiliitteen 1/2012 artikkelin perusteella tulkittuna Liksom on /oli SKP:n kannattaja, joka puolustaa /puolusti Helvetin Enkeleitä. Lisäksi 1980-luvulla Milonoff ohjasi ilmeisesti hänen teoksensa Kom-teatterissa, ja nyt sama ohjaaja myönsi maamme maineikkaimman kirjallisuuspalkinnon hänelle, kas kummaa.

    • Venpelmin

      Lapsellista.

    • X Fg X

      Eiks nää oo jo tosi vanhoja juttuja. Mua kiinnostaa enemmän Liksomin tulevaisuus.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      243
      6082
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      127
      5891
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      238
      4974
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      31
      4468
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      21
      4319
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      63
      4202
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4117
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3668
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      58
      2569
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      52
      1918
    Aihe