Eilen asensin tämän Susen mutta kuinka saan sen nyt buuttaamaan. Aina vaan Windows käynistyy.
Suse 11.2 boottaus
Mallu....
3217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Boottaa SUSEn asennuslevyltä ja yritä korjausasennusta. Ilmeisesti GRUB:issa on jotain häikkää tai se on jäänyt kokonaan asentamatta, eli olet epähuomiossa skipannut.
Juu kai :), eilen ennen nukkumaan menoa aloin asentamaan ja aamulla kun heräsin oli asentanut.
Kerkesin jo yrittää tuota korjausasennustakin mutta ei auttanut, sen jälkeen ei enään löytänyt Windowsiakaan.
Sain nyt tuon Wintoosan takaisin kun olin ottanut siitä täydellisen levykuvan ja palautus CD.n .
Nyt ei ole sitten koneella kuin Winukka ja osiota tietysti se 100M ja vajaa 2Terraa. Ei kait tämä kone ole liian tehokas ?
Voi voi kun tekis mieli tuota Susea siinä näyttäis olevan kaikki tarpeellinen ainakin näin pikaisesti silmäiltynä.
Hiiren rulla ois kans kiva saada toimimaan ?
Jättäisin kyllä mielelläni tämän Winukan rinnalle jos mahdollista.
Mistä/kuinka tuon bootauksen sitten kuuluisi saada valita siis win tai Suse jos kaikki on kunnossa ?
Täytyneen kai sitten asentaa uudelleen.
Kiitos kun olet jaksanut auttaa.
Taas tuli iso kasa kysymyksiä jos jaksaisit vielä auttaa, saatan kysellä ihan typeriä mutta eihän kukaan seppä ole syntyessään :)
Se on tehnyt itse oletusasennuksen käynnistyskelvottomaan paikkaan. Niin kävi minullekin kerran.
Tavallisimmin grub asennetaan bootsektoriin.
Jos CD-levyllä käynnistettyäsi olisit mennyt Yastiin ja laittanut grubin kuntoon olisi se toiminut.