Totanoinniin

susisisu

mulla on traktorin peräkärrynä jostain ikivanhasta kuormurin perästä tehty kampe ja siitä napsahti semmoinen U-pultti joka kiinnittää lehtijousipakan akseliin poikki. Mistä tuommosta kannattaa kysellä, purkaamot taitaa kannattaa unohtaa, mut saako uusia ja onko niitä miljoona erilaista jne jne... hintatasoa olis kans mukava tietää onko kympeissä vai satosissa ?

Pitääkö peräti tehdä itse ja siinä tapausessa kestääkö normi 8.8 jenkatanko vai pitääkö olla vahvempaa ?

Sisun akseli taitaa olla ja kahdeksanpulttiset navat, jos tuo nyt mitään avittaa.

Suattaapi olla sarjasta tyhmä kysymys, mutta tulipa kysyttyä.

4

617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuustojulli

      Jos on traktorin peräkärry kyseessä, niin eihän siinä mitään kovia vatimuksia ole. Unohda kierretanko. Tee vaikka silleen että jousen päälle tukusa latta mihin poraat reijät. Pitkät pultit läpi ja kiristys.
      Jos pitää olla viimosen päälle hyvä, tilaa Punkalta: http://www.vallilantakomo.fi/

      • susisisu

        hyvä linkki, kysäisempä sieltä. Kiitos.


      • susisisu kirjoitti:

        hyvä linkki, kysäisempä sieltä. Kiitos.

        Jos tuo Vallilan takomo ei ole lähi etäisyydellä niin katsoppa täältä.

        http://www.pajakulma.fi/

        Kummastakin saa varmasti tavaran posti lähetyksenäkin kun tietää sanoa minkä auton runko/vuosimalli/akseli/ montako lehteä.


      • susisisu
        RK-asentaja kirjoitti:

        Jos tuo Vallilan takomo ei ole lähi etäisyydellä niin katsoppa täältä.

        http://www.pajakulma.fi/

        Kummastakin saa varmasti tavaran posti lähetyksenäkin kun tietää sanoa minkä auton runko/vuosimalli/akseli/ montako lehteä.

        raskonella on toimipiste tälläkin paikkakunnalla. Pitää ottaa pultista mitat ja käydä haastattelemassa. Sivujen perusteella Vallilasta löytyy, jos raskone näyttää punasta valoa. On meinaan ajalta Tutankhamon toi kärry.
        Kiitos tästäkin linkistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1607
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1562
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1128
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      931
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      914
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe