ohjaustehostimen öljyn vaihto

yks vaan...

Itellä carina E -97 1.6 britti. Alkanut kuulumaan aika ajoin vonkumista ajettaessa, ja uskoisin että vika on ohjaustehostimessa. Onko kokemuksia nesteen vaihdosta, millanen projekti se olis? Ja toiseksi mitä nestettä olette käyttäneet? Että jos tällä kertaa pääsisi pelkällä nesteen vaihdolla. Koska niitä ei ainakaan huoltokirjan mukaan ole vaihdettu eikä oman noin 20 000km aikana. Kiitos asiallisille vastauksille.

8

8396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frangrabba

      tarkista nyt ensin se nestetaso,letku aiki jostain liitoksesta mahdollisimman alhaalta ja valutat nesteet pois tai sitten imemällä säiliösta,vika voi kylläkin olla ihan joku muu

    • Hyvä ja halpa tapa lähteä etsimään vikaa on öljyjen vaihto. Yksi tapa vaihtaa on huuhtelu vaihto: pumpulta säiliölle tuleva paluuletku irti, säiliön puoli tukkoon. Auto käyntiin, etupyörät ilmassa edestakaista kääntelyä.
      Tässä on hyvä olla assistentti mukana, koska säiliölle täytyy syöttää öljyä koko ajan. Pumppu ei saa pyöriä kuivana. Järjestelmän tilavuus on 0,8 l, joten huuhteluun tarvitset n. 2 l. Yleensä huolto-ohjeissa ei ole ohjaustehostimen öljynvaihtoa, mutta se ei ole huono ajatus, koska tehostinöljy, kuten hydrauliikkaöljyt yleensäkin, hapettuu. Täyttöaukon kautta voi järjestelmään myös päästä likaa. Tässä on oikea öljy Carina E:n ohjaustehostimeen:
      http://www.monitoimi.org/millermatic-litra-p-798.html

    • jpkoji0oij

      eikä ohjaustehostimen öljyä kertaakaan vaihdettu.öljy on ruskeaa,haisee käämiltä,mutta toimii,aj 376000km.oisko vonkuminen muusta syystä johtuvaa...(kytkimen painelaakeri,vesipumppu,jakopäähihnan rulla,...)

    • yks vaan...

      Vonkuminen on ajoittaista, enkä ole paikallistanut vielä syytä täysin.. oikeastaan ääni on sellainen vonkumisen ja rohinan sekoitus ja sitä kuuluu aika ajoin, ei koko aikaa. Tiedä sitten mistä tuo ääni on peräisin?

      Mitä nesteen vaihtamiseen tulee, omalla on ajettu 240 000km ja uskoisin alkuperäiset mönjät olevan sielläkin. Nestetaso oli ihan kohdillaan, ehkä jopa vähän liikaakin.

      Ja mitä on tullut näitä palstoja selailtua on ohjaustehostin ja siihen liittyvät ongelmat kaiketi jopa tyyppi vika carinoissa. Joten nesteen vaihto ihan perusteltua, jopa järkevää. Täytyy nyt katsoa mikä on hyvä vaihto tyyli, ehkä tuo huuhtelu voi olla tehokkain muoto. Jossain kyllä luki, ettei autoa saa käynnistää vaihdon aikana.

      • vaan..

        imupumpulla vanhat pois, uudet tilalle, tämä toistetaan pariin kolmeen kertaan. Öljymäärä on niin pieni ettei haaskulla ole merkitysta. Pumppu tarvike liikkeestä tai vaikka polkupyörän pumpusta katti kääntämällä, homman puhtaudesta on huolehdittava..


      • öljystä
        vaan.. kirjoitti:

        imupumpulla vanhat pois, uudet tilalle, tämä toistetaan pariin kolmeen kertaan. Öljymäärä on niin pieni ettei haaskulla ole merkitysta. Pumppu tarvike liikkeestä tai vaikka polkupyörän pumpusta katti kääntämällä, homman puhtaudesta on huolehdittava..

        voi päätellä mikä remppaa, valuraudasta öljy tulee mustaksi, laakerista helmiäistä ja tiivisteistä mustaa sakkaa, ellei mitään löydy niin ajoa vaan pumpun puolesta..


      • Väenö.
        öljystä kirjoitti:

        voi päätellä mikä remppaa, valuraudasta öljy tulee mustaksi, laakerista helmiäistä ja tiivisteistä mustaa sakkaa, ellei mitään löydy niin ajoa vaan pumpun puolesta..

        Lantikkaan takavuosina vaihdettiin merkkikorjaamossa öljy siten,että toinen kaveri starttas auton ja toinen päästi öljyä letkusta säiliöön.Paluuletku oli tietenkin irroitettu säiliöstä ja säiliön putkessa tulppa.Paluuletkun pää oli tyhjässä muovipullossa.Ei siinä pyöriä heilutettu,mutta öljy vaihtui.


      • Anonyymi
        Väenö. kirjoitti:

        Lantikkaan takavuosina vaihdettiin merkkikorjaamossa öljy siten,että toinen kaveri starttas auton ja toinen päästi öljyä letkusta säiliöön.Paluuletku oli tietenkin irroitettu säiliöstä ja säiliön putkessa tulppa.Paluuletkun pää oli tyhjässä muovipullossa.Ei siinä pyöriä heilutettu,mutta öljy vaihtui.

        Onnistuuko näin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      183
      6622
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      151
      1841
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1608
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1330
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      48
      1059
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      41
      991
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      952
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      889
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      248
      881
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      849
    Aihe