ohjaustehostimen öljyn vaihto

yks vaan...

Itellä carina E -97 1.6 britti. Alkanut kuulumaan aika ajoin vonkumista ajettaessa, ja uskoisin että vika on ohjaustehostimessa. Onko kokemuksia nesteen vaihdosta, millanen projekti se olis? Ja toiseksi mitä nestettä olette käyttäneet? Että jos tällä kertaa pääsisi pelkällä nesteen vaihdolla. Koska niitä ei ainakaan huoltokirjan mukaan ole vaihdettu eikä oman noin 20 000km aikana. Kiitos asiallisille vastauksille.

8

9206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frangrabba

      tarkista nyt ensin se nestetaso,letku aiki jostain liitoksesta mahdollisimman alhaalta ja valutat nesteet pois tai sitten imemällä säiliösta,vika voi kylläkin olla ihan joku muu

    • Hyvä ja halpa tapa lähteä etsimään vikaa on öljyjen vaihto. Yksi tapa vaihtaa on huuhtelu vaihto: pumpulta säiliölle tuleva paluuletku irti, säiliön puoli tukkoon. Auto käyntiin, etupyörät ilmassa edestakaista kääntelyä.
      Tässä on hyvä olla assistentti mukana, koska säiliölle täytyy syöttää öljyä koko ajan. Pumppu ei saa pyöriä kuivana. Järjestelmän tilavuus on 0,8 l, joten huuhteluun tarvitset n. 2 l. Yleensä huolto-ohjeissa ei ole ohjaustehostimen öljynvaihtoa, mutta se ei ole huono ajatus, koska tehostinöljy, kuten hydrauliikkaöljyt yleensäkin, hapettuu. Täyttöaukon kautta voi järjestelmään myös päästä likaa. Tässä on oikea öljy Carina E:n ohjaustehostimeen:
      http://www.monitoimi.org/millermatic-litra-p-798.html

    • jpkoji0oij

      eikä ohjaustehostimen öljyä kertaakaan vaihdettu.öljy on ruskeaa,haisee käämiltä,mutta toimii,aj 376000km.oisko vonkuminen muusta syystä johtuvaa...(kytkimen painelaakeri,vesipumppu,jakopäähihnan rulla,...)

    • yks vaan...

      Vonkuminen on ajoittaista, enkä ole paikallistanut vielä syytä täysin.. oikeastaan ääni on sellainen vonkumisen ja rohinan sekoitus ja sitä kuuluu aika ajoin, ei koko aikaa. Tiedä sitten mistä tuo ääni on peräisin?

      Mitä nesteen vaihtamiseen tulee, omalla on ajettu 240 000km ja uskoisin alkuperäiset mönjät olevan sielläkin. Nestetaso oli ihan kohdillaan, ehkä jopa vähän liikaakin.

      Ja mitä on tullut näitä palstoja selailtua on ohjaustehostin ja siihen liittyvät ongelmat kaiketi jopa tyyppi vika carinoissa. Joten nesteen vaihto ihan perusteltua, jopa järkevää. Täytyy nyt katsoa mikä on hyvä vaihto tyyli, ehkä tuo huuhtelu voi olla tehokkain muoto. Jossain kyllä luki, ettei autoa saa käynnistää vaihdon aikana.

      • vaan..

        imupumpulla vanhat pois, uudet tilalle, tämä toistetaan pariin kolmeen kertaan. Öljymäärä on niin pieni ettei haaskulla ole merkitysta. Pumppu tarvike liikkeestä tai vaikka polkupyörän pumpusta katti kääntämällä, homman puhtaudesta on huolehdittava..


      • öljystä
        vaan.. kirjoitti:

        imupumpulla vanhat pois, uudet tilalle, tämä toistetaan pariin kolmeen kertaan. Öljymäärä on niin pieni ettei haaskulla ole merkitysta. Pumppu tarvike liikkeestä tai vaikka polkupyörän pumpusta katti kääntämällä, homman puhtaudesta on huolehdittava..

        voi päätellä mikä remppaa, valuraudasta öljy tulee mustaksi, laakerista helmiäistä ja tiivisteistä mustaa sakkaa, ellei mitään löydy niin ajoa vaan pumpun puolesta..


      • Väenö.
        öljystä kirjoitti:

        voi päätellä mikä remppaa, valuraudasta öljy tulee mustaksi, laakerista helmiäistä ja tiivisteistä mustaa sakkaa, ellei mitään löydy niin ajoa vaan pumpun puolesta..

        Lantikkaan takavuosina vaihdettiin merkkikorjaamossa öljy siten,että toinen kaveri starttas auton ja toinen päästi öljyä letkusta säiliöön.Paluuletku oli tietenkin irroitettu säiliöstä ja säiliön putkessa tulppa.Paluuletkun pää oli tyhjässä muovipullossa.Ei siinä pyöriä heilutettu,mutta öljy vaihtui.


      • Anonyymi
        Väenö. kirjoitti:

        Lantikkaan takavuosina vaihdettiin merkkikorjaamossa öljy siten,että toinen kaveri starttas auton ja toinen päästi öljyä letkusta säiliöön.Paluuletku oli tietenkin irroitettu säiliöstä ja säiliön putkessa tulppa.Paluuletkun pää oli tyhjässä muovipullossa.Ei siinä pyöriä heilutettu,mutta öljy vaihtui.

        Onnistuuko näin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe