ohjaustehostimen öljyn vaihto

yks vaan...

Itellä carina E -97 1.6 britti. Alkanut kuulumaan aika ajoin vonkumista ajettaessa, ja uskoisin että vika on ohjaustehostimessa. Onko kokemuksia nesteen vaihdosta, millanen projekti se olis? Ja toiseksi mitä nestettä olette käyttäneet? Että jos tällä kertaa pääsisi pelkällä nesteen vaihdolla. Koska niitä ei ainakaan huoltokirjan mukaan ole vaihdettu eikä oman noin 20 000km aikana. Kiitos asiallisille vastauksille.

8

9272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frangrabba

      tarkista nyt ensin se nestetaso,letku aiki jostain liitoksesta mahdollisimman alhaalta ja valutat nesteet pois tai sitten imemällä säiliösta,vika voi kylläkin olla ihan joku muu

    • Hyvä ja halpa tapa lähteä etsimään vikaa on öljyjen vaihto. Yksi tapa vaihtaa on huuhtelu vaihto: pumpulta säiliölle tuleva paluuletku irti, säiliön puoli tukkoon. Auto käyntiin, etupyörät ilmassa edestakaista kääntelyä.
      Tässä on hyvä olla assistentti mukana, koska säiliölle täytyy syöttää öljyä koko ajan. Pumppu ei saa pyöriä kuivana. Järjestelmän tilavuus on 0,8 l, joten huuhteluun tarvitset n. 2 l. Yleensä huolto-ohjeissa ei ole ohjaustehostimen öljynvaihtoa, mutta se ei ole huono ajatus, koska tehostinöljy, kuten hydrauliikkaöljyt yleensäkin, hapettuu. Täyttöaukon kautta voi järjestelmään myös päästä likaa. Tässä on oikea öljy Carina E:n ohjaustehostimeen:
      http://www.monitoimi.org/millermatic-litra-p-798.html

    • jpkoji0oij

      eikä ohjaustehostimen öljyä kertaakaan vaihdettu.öljy on ruskeaa,haisee käämiltä,mutta toimii,aj 376000km.oisko vonkuminen muusta syystä johtuvaa...(kytkimen painelaakeri,vesipumppu,jakopäähihnan rulla,...)

    • yks vaan...

      Vonkuminen on ajoittaista, enkä ole paikallistanut vielä syytä täysin.. oikeastaan ääni on sellainen vonkumisen ja rohinan sekoitus ja sitä kuuluu aika ajoin, ei koko aikaa. Tiedä sitten mistä tuo ääni on peräisin?

      Mitä nesteen vaihtamiseen tulee, omalla on ajettu 240 000km ja uskoisin alkuperäiset mönjät olevan sielläkin. Nestetaso oli ihan kohdillaan, ehkä jopa vähän liikaakin.

      Ja mitä on tullut näitä palstoja selailtua on ohjaustehostin ja siihen liittyvät ongelmat kaiketi jopa tyyppi vika carinoissa. Joten nesteen vaihto ihan perusteltua, jopa järkevää. Täytyy nyt katsoa mikä on hyvä vaihto tyyli, ehkä tuo huuhtelu voi olla tehokkain muoto. Jossain kyllä luki, ettei autoa saa käynnistää vaihdon aikana.

      • vaan..

        imupumpulla vanhat pois, uudet tilalle, tämä toistetaan pariin kolmeen kertaan. Öljymäärä on niin pieni ettei haaskulla ole merkitysta. Pumppu tarvike liikkeestä tai vaikka polkupyörän pumpusta katti kääntämällä, homman puhtaudesta on huolehdittava..


      • öljystä
        vaan.. kirjoitti:

        imupumpulla vanhat pois, uudet tilalle, tämä toistetaan pariin kolmeen kertaan. Öljymäärä on niin pieni ettei haaskulla ole merkitysta. Pumppu tarvike liikkeestä tai vaikka polkupyörän pumpusta katti kääntämällä, homman puhtaudesta on huolehdittava..

        voi päätellä mikä remppaa, valuraudasta öljy tulee mustaksi, laakerista helmiäistä ja tiivisteistä mustaa sakkaa, ellei mitään löydy niin ajoa vaan pumpun puolesta..


      • Väenö.
        öljystä kirjoitti:

        voi päätellä mikä remppaa, valuraudasta öljy tulee mustaksi, laakerista helmiäistä ja tiivisteistä mustaa sakkaa, ellei mitään löydy niin ajoa vaan pumpun puolesta..

        Lantikkaan takavuosina vaihdettiin merkkikorjaamossa öljy siten,että toinen kaveri starttas auton ja toinen päästi öljyä letkusta säiliöön.Paluuletku oli tietenkin irroitettu säiliöstä ja säiliön putkessa tulppa.Paluuletkun pää oli tyhjässä muovipullossa.Ei siinä pyöriä heilutettu,mutta öljy vaihtui.


      • Anonyymi
        Väenö. kirjoitti:

        Lantikkaan takavuosina vaihdettiin merkkikorjaamossa öljy siten,että toinen kaveri starttas auton ja toinen päästi öljyä letkusta säiliöön.Paluuletku oli tietenkin irroitettu säiliöstä ja säiliön putkessa tulppa.Paluuletkun pää oli tyhjässä muovipullossa.Ei siinä pyöriä heilutettu,mutta öljy vaihtui.

        Onnistuuko näin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      284
      4442
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      125
      2431
    3. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      313
      2375
    4. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      144
      2277
    5. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      186
      2134
    6. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      468
      1163
    7. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      384
      1098
    8. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      11
      990
    9. Ihana sinä (m)

      Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v
      Ikävä
      38
      883
    10. Oletko koskaan miettinyt

      kun sua ei kukaan puolusta missään tilanteessa? Eikö ole omituista?
      Viha
      85
      827
    Aihe