Olen yrittänyt lisätä muistia koneeseen mutta turhaan. Koneessa on muisti kampoja 4 Kpl/ DDR. Jos yritän vaihtaa yhden kamman tilalle uuden muistin niin kone sanoo sen jälkeen "tiittiittii" ja ei käynnisty. Merkillistä tässä on myös se että koneen muistit täytyy laittaa samoihin paikkoihin kuin missä ne oli. Muuten ei käynnisty. Vaikkakin muistit jotka koneessa ovat ovat kaikki eri erimerkkisiä. Kokeilin myös kokonaan uusilla muistikammoilla (siis ilman koneessa tällä hetkellä olevia) mutta ei onnistunut. sama piipitys alkaa aina.!
muistin lisäys ongelma
pentele...
10192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Luulisin ett joudut laittaa 2 saman kokoista ja nopeuksista aina parix
Vaikuttaa siltä ettei uudet muistit ole emolle sopivia, ostaa oikeanalaista muistia niin toimii.
Ei ne erikokoiset ja -nopeuksisetkaan estä konetta käynnistymästä jos vain emo niitä tukee, DualChannelia ei saa täysin hyödynnettyä parittomalla määrällä tai eri kokoisilla kammoilla.
tulee jatkumaan kunnes kerrot perusasiat eli mikä emo ja muistien mallit. Todennäköisesti sulla on aivan vääränlaisia muistikampoja joita väkisin yrität saada toimimaan. Eli kerro lisää
kun tunkee sekalaisia kampoja, joita emolevy ei tue. Merkillä ei ole väliä, vaan tyypillä.
DDR ei ole sama kuin DDR2.
Juu ja ddr2 jos on ni katot ett kaikki on channel 5 tai 6.
Mistä perseestä repäisit tuon "channel 5 tai 6"?
Eiköhän sulla ole jo ihan riittävästi muistia, jos siellä 4 kampaa on.
koneessa olevat muistit on jotain korealaisia ihme merkkejä...Olen yrittänyt lisätä sinne kahta kingstonin muisti kampaa. Muistit on DDR1:stä.Kone on ibm ja emolevy on myös ibm..joku..
Koneen tyyppi, vanhojen kampojen tyypit, uusien kampojen tyypit...
Ei se auta mitään, jos kerrot yrittäväsi laittaa "jotain kampoja johonkin koneeseen joidenkin kampojen tilalle".
http://www.cs.helsinki.fi/u/kervasti/projects/ram-opas.html