Naapurin luvattomat rakennukset

asunnonvaihtajat

Asumme paritalossa joka on asuntoyhtiömuodossa ja osakkeet on jaettu 50%/50%
Molemmilla asunnoilla on oma piha ja loput tontista on ns yhteisessä käytössä.
Tästä on yhtiöjärjestyksessä maininta mutta ei sen tarkempaa eli miten isot ja missä alueet sijaitsevat.
Tontin läpi menee tie ja sen toisella puolella tuo yhteinen alue sijaitsee.

Vuosien aikana naapuri on pikkuhiljaa pystyttänyt erilaisia rakennuksia ns yhteiselle alueelle, kuten
halkovajaa, grillaus/savustus-katosta, maakellaria, traktorille katosta. Kaikki ilman asuntoyhtiön
lupaa puhumattakaan virallisista rakennusluvista. Hän on oikeastaan sillä tavalla ottanut tuon yhteisen osan
omaan käyttöön. Onkohan kaikki tuollaiset "rakennukset" sellaisia ettei niihin tarvita kunnalta rakennuslupaa?

Joka tapauksessa, tähän asti emme ole puuttuneet seinä-naapurin puuhasteluun mutta nyt kun
vuoden tai parin sisällä olisi tarkoitus myydä asunto on alkanut mietityttää miten tuo vaikuttaa myymiseen
kun tontilla on rakennuksia ilman lupaa?

Kannattaisiko tässä vain myydä asunto ilman mainintaa asiasta, vai voiko siitä ostajan kanssa myöhemmin
syntyä ongelmia?
Jos otetaan yhteyyttä kunnan rakennustarkastajaan, voiko hän vaatia että "rakennukset" puretaan ja kuka silloin maksaa;
seinä-naapuri vai koko asuntoyhtiö? Jos asuntoyhtiö, niin silloihan me maksamamme puolet. Välit naapurin kanssa ei
tietenkään ole siinä kunnossa että asiasta voi keskustella.

8

1469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perax

      Luvattomat rakennukset tavallisesti määrätään purettavaksi määräajassa tai ne purkautetaan rakentajan kustannuksella. Rakentajasta kai ei ole epäselvyyttä.

    • veikkaan...

      Kannattaahan asia jotenkin selvittää. Kunnan suuntaan oikea taho on rakennusviranomainen, joka kertoo, millaisia hökötyksiä juuri siinä teidän kunnassa saa pystyttää luvalla ja mitkä ei tarvitse lupaa. Samalla selviää, mitkä on todennäköiset seuraukset eli saako naapuri hökötyksilleen siunauksen hakemalla luvat jälkikäteen, joutuuko purkamaan vai vielä jotain jännää.

      Ongelmia tulevan ostajanne kanssa tulee aivan varmasti, jos ette selvitä asiaa etukäteen. Jos ette sano rakennelmista mitään, ostaja olettaa tietysti, että ne ovat taloyhtiön yhteisiä. Ja jos sitten käyttää niitä, ja joutuu napit vastakkain omistusoikeudestaan mustasukkaisen naapurin kanssa, niin kyllä teillä kohta puhelin pirisee.

      Jos naapuri saa rakennelmille kunnan hyväksynnän, niin teidän pitää selvittää naapurin kanssa, voiko ostajanne aikanaan käyttää niitä hänen rakennelmiaan. Ja kannattaisi pitää siitä oikein asuntoyhtiön kokous, jossa asia kirjataan paperille. Tai jos naapuri saa "yksinoikeuden" rakennelmiinsa, niin onko silloin teidän puolikkaanne tulevalla asukilla oikeus väkertää omia (sehän siis selviää kunnasta).

    • Autsfhjk

      Tarvitset luultavimmin lakimiehen. Saahan sitä hökkeliä tehdä ilman rakennuslupaakin, huussia tms, siis yleensä. Mutta toi maa-asia. Naapuri on siis vallannut yhteisen maan omaan käyttöönsä.

      Hommaa ensin asianajaja tee sitten rikosilmoitus. Ei kai nyt kukaan voi sun maalle rakentaa yhtään mitään ominlupinensa, no ei voi.

      kalliiksi voi tulla jne. Toinen keino on tietenkin heittää naapuri hökkeleineen jokeen. Sioitä sitten joutuu linnaan.

    • Hjelppi

      Sinullahan on mahdollisuus pyytää pätevää kiinteistönvälittäjää käymään ja arvioimaan asuntosi myyntiarvo. Samalla hän selvittää kyllä sen, että mitä rakennuksia tontilla saa/pitää/voi olla. Hän tarvitsee arviointiaan varten taloyhtiön viralliset paperit, joista hän näkee luvalliset rakennukset ja kaavamääräykset.

      Mikäli ongelmia on, voit mennä sitten välittäjän kertoman/lausunnon kanssa kyselemään naapurilta tämän hommista. Siitä pääsee ainakin keskustelun alkuun ja silloin tiedät itsekin mikä on luvallista ja mikä ei.

      • oikeat paikat

        Minä en välittäjään tässä yhteydessä ensimmäisenä turvaisi. Ensinnäkään välittäjää tuskin kiinnostaa tehdä edellisen kirjoittajan mainitsemaa selvitystyötä ("selvittää kyllä sen, että mitä rakennuksia tontilla saa/pitää/voi olla") ellei todellista myyntitoimeksiantoa ole vahvasti näköpiirissä. Toisekseen kiinteistövälittäjän "lausunto" on ihan saman arvoinen kuin kenen tahansa meikäpojan, kun ainoa, jolla on näissä tapauksissa vastuu lausumistaan, on kunnan rakennusviranomainen. Eikä kiinteistövälittäjän lausuma velvoita naapuria mihinkään, mutta rakennusviranomaisen kannanotolla on jo jotain painoarvoa naapurinkin suuntaan.

        Jos ap. haluaa arvioittaa asuntonsa hinnan, niin siihen pari kolmekin alueen hintatason tuntevaa välittäjää on juuri oikeat henkilöt. Mutta ap:n muihin ongelmiin paremmat vastaukset löytyy muualta.


    • utwre

      on rakennustarkastaja, hän voisi vaikka vahingossa piipahtaa paikalle, niin se homma lähtis käyntiin...

      • ytioperj

        jos ne hyväksytään, ja määrätään kiinteistövero, joudut maksamaan puolet, oottehan yhtiö...


    • kun ilmoitat

      naapurille että kun ovat yhteisellä tontilla niin ovat yhteiskäytössä jos ei kelpaa niin siirrätät pois.
      kai tuossa voisi ajatella että yhteinen alue lohkottaisiin kummallekin asunnolle kahtia ja naapuri siirtäisi romunsa pois vain tältä itsellesi jäävältä osalta.
      ota ihmeessä selvää ennen myyntiä ettei tule myynnin jälkeen vaikeuksia kun uusi asukas saa jostain tietää että tontilla on yhteistä alaa naapurin kanssa,menee vielä kauppasi purkuun kun salaat myyntitilanteessa tietoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      148
      4173
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      70
      3880
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      3104
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      123
      2718
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      182
      2423
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      33
      1650
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      55
      1470
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1312
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      114
      1113
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1110
    Aihe