lopputulos - ei valmistu

eiosaa

noniin siinä meni sitten elämästä melkein 6 vuotta hukkaan ollessa koulun kirjoilla, lopputyötä vaille insinööri. kai se on pakko jatkaa paskaduunien tekemistä ja miettiä ettei elämä oo siitä kiinni.. vaikka vituttaahan se ja masentaa, ei helvetti

5

1159

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sisuakehiin

      opinto-oikeutesi? Etkö pysty anomaan jatkoaikaa?
      Etkö edes aloittanut lopputyötäsi, vai jäikö se kesken?
      Elämässä ei useinkaan ole umpikujia. Kyllä sinustakin vielä insinööri tulee, kunhan et anna periksi.

      • ei

        jatkoaika käytetty, työ jäi kesken.. no eipä tässä alan töitä tarjolla oliskaan. olishan se tietysti hienoa kehua insinöörin papereilla mutta mitä niilläkään tekee kun joka paikkaan vaaditaan työkokemusta, pelkillä papereilla kun ei pääse mihinkään..


      • sisuakehiin
        ei kirjoitti:

        jatkoaika käytetty, työ jäi kesken.. no eipä tässä alan töitä tarjolla oliskaan. olishan se tietysti hienoa kehua insinöörin papereilla mutta mitä niilläkään tekee kun joka paikkaan vaaditaan työkokemusta, pelkillä papereilla kun ei pääse mihinkään..

        ei auta, niin pyri uudestaan opiskelemaan. Mutta koeta vielä jutella opettajien ja päättäjien kanssa. Tuntuu lyhyeltä tuo 6 vuotta kuitenkin. Nyt juuri kun töitä ei ole, olisi hyvä aika opiskella. Älä anna periksi!
        Tunnen kaverin, joka sai viime keväänä AMK-tutkintonsa valmiiksi. Hänen opintojensa aloittamsiesta oli kulunut 10 vuotta ja hän joutui pyrkimään uudestaan, mutta hyvin se lopulta meni.
        Ei insinöörin papereilla tarvitse kehua. Nehän ovat vain todistus tehdystä suuresta työstä. Sinä olet sen melkein loppuun tehnyt, joten ansaitset kyllä paperitkin.
        Pystytkö tekemään lopputyötäsi nyt eteenpäin? Sivu silloin tällöin, siitä se etenee. Tarvitset sitä vielä.
        Mutta hei, ellet ole saanut oppilaitokseltasi täysin yksiselitteisiä potkuja, niin mene keskustelemaan asiasta nyt vielä ennen joulua. Ei ole kenenkään etu, että opintosi tyssäävät loppumetreillä.


    • kohta ins.amk

      Oma tilanne oli alkuvuodesta 2009 lähes sama. Olin suorittanut insinööri AMK -tutkintoa työn ohessa, ja melkein kaikki opinnot oli kasassa jo vuonna 2006. Päättötyö jäi kesken, eli tein noin puolet ja vain kirjallinen osuus jäi tekemättä. Pari kertaa hain ja sain jatkoaikaa, mutta en ehtinyt opiskelemaan yhtään. Olin noin vuoden ilman opiskeluoikeutta, mutta sitten hain uudestaan ja sain vuoden vielä aikaa. Nyt olen syksyn aikana vääntänyt opinnäytetyön lähes valmiiksi. Kun saan äidinkielenopelta kommentit ja teen ehkä hieman korjauksia, niin vien työni tarkistettavaksi ja valmistun ehkä tammi- tai helmikuussa.
      Eli kuten muutkin ovat ehdottaneet, ota yhteyttä koulun henkilöihin, esim. opintosihteeriin ja kysy millaisia mahdollisuuksia sinulla olisi jatkaa. Koulukaan ei saa euroja valtiolta, ellet sinä valmistu. Yksi ongelma on, että jos olet joutunut asioimaan työkkärin kanssa, niin heidän suhtautuminen opiskeluun. Helposti on viime vuosina pidetty päätoimisena opiskelijana, jos vain on vain kirjoilla tutkintoon johtavassa opintolaitoksessa. Ensi vuonna on kai tulossa muutos myös tähän, eli ehkä saa ansiosidonnaista myös omaehtoiseen opiskeluun. Kannattaa ottaa selvää asioista ja hoitaa tutkinto valmiiksi.

    • tsemppaaja_

      Neuvottele koulun kanssa ja jos muuten ei auta, niin uudelleen haet sisään! Ei kannata alkaa synkistelemään, vaan KESKITTYÄ olennaiseen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1672
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      456
      1218
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      86
      1130
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      69
      1029
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      1023
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      897
    7. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      33
      755
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      675
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      172
      661
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      652
    Aihe