Eli oon 17.v jätkä ja oon lukion tokalla. Mul ei kait pitäis olla mitään valittamista yms koska mul on ihan molemmmat vanhemmat ja koti ja kavereit, mut jotenkin en vain jaksais. en osaa oikeen selittää, mut ottaa vaan päähän kaikki enkä jaksais vanhempii enkä harrastuksii (siis säbää). aamusin mä jäisin mieluuumin vaan yksin kotiin nukkuun, (ja usein kyl jäänkin).
Niin mietin et onks tä normaalii vai piäitskö huolestuu? ku en nyt haluis mennä minnekään tyyliin terkkarillekkaan purkaa sydäntäni..
Niin mietin et onks tä normaalii vai piäitskö huolestuu? ku en nyt haluis mennä minnekään tyyliin terkkarillekkaan purkaa sydäntäni..
Vastaukset 4
Vanhimmat
vanhemmat ottaa nuorena päähän joskus.
Kuulu nuoruuteen.
Mut sen neuvon annan että älä venytä pitkälle opäivään nukkumista.
Jos yöllä et saa unta niin siit on vaan haittaa.
Kyllä tuo ainakin alakulolta kuulostaa ellei sitten ole lievää masennusta. Elämäniloa sun pitäisi jostain löytää...Alkaa tehdä itselle mieleisiä asioita ja huolehtia/välittää itsestäsi. Onko lukio sulle oikea paikka? Toisaalta voi käydä iltalukiotakin... Ihmiset kuitenkin on elämän rikkaus eli ilman niitä emme ole mitään. Tietty yksinäisyyskin on välistä hyväksi; pysähtyminen ja arvioida missä mennään... Varmasti aikuisuuskin mietityttää... Onko sulla kenties syysmasennustataipumusta eli pimeät illat vetää mielen matalaksi?
Tekeminen vie ajatukset masentavista asioista. Myös liikunta auttaa masennukseen ja saa hyvänolon tuntemuksia. Voisi olla ihan hyvä että menet keskustelemaan terveydenhoitajan tai kuraattorin kanssa...puhumaan mikä auttaisi sua alakulosta pois! Hakemaan ratkaisuja.Olisi hyvä jos saisit vanhempiin paremmat välit.Kysele heiltä esim. miten he nuorena koki elämän... oliko koskaan heikkoja hetkiä, vaikeeta jne.
Toisinaan elämä on tylsää ja varsinkin arki, mutta myös juhlahetkiä tarvitaan...Käy elokuvissa, hampurilaisella, ystävien luona jne. Yritä keskustella oikeista asiosta ettei tarvitsisi vetää aina "roolia". Etsi sellaista kaveria vaikka koulusta kenen kanssa voi puhua vähän syvällisemminkin....olla oma itsensä. Monesti suosituimmat oppilaat saattaa olla aika pinnallisia , joten kannattaa myös suunnata katseensa rauhallisempiin, hiljaisempiin kavereihin!
joo, toi lukion toka luokka on kyllä ihan perseestä ja varsinkin tää syyslukukausi on ollu ainakin mulla melko hirveä ja olen lintsaillut ihan liikaa kun ei ole vaan jaksanu koulua. mut yritän vaan ajatella että ehkä se alkaa helpottaa kun pääsee tästä syksystä yli ja lähemmäks kevättä ja kesää. yritä säkin jaksaa, eihän tohon joululomaankaan ole enää kovin pitkä aika, ehkä se auttaa kun pääset pois koulusta pariks viikoks.
Itsellä oli tuollaista "jäisin mieluummin kotiin nukkumaan kuin menisin kouluun"-fiiliksiä yli vuosi sitten, ja usein myös jäin kotiin nukkumaan. Poissaoloja alkoi kertymään, ja aloin masentumaan yhä enemmän. Lopulta päädyin lopettamaan koulun juuri masennuksen takia...