Junaliput

Maddis

Olen lähdössä tammikuussa Etelä-/Keski-Vietnamiin. Onko kellään kokemusta junista tuohon aikaan vuodesta? Ovatko ne kuinka varattuja? Täytyykö esim. makuupaikka varata päiviä ennen vai onnistuuko juuri ennen matkaa? Kuinka junamatkat ovat muuten sujuneet? Suositteletko junaa vai lentokonetta siirryttäessä etelän ja keskiosan välillä?

2

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dePiili

      Kyllä ne makuupaikat tuppaa yleensä täyteen tulemaan. Pari päivää ennen matkaa täytyy melkein varata jos mielii pehmeälle punkalle... ja kovallekin. TET on ensi vuonna vasta 14. helmikuuta, joten se ei vaikuta tammikuussa. TETin aikana majoitukset, junat yms ovat varattuja pitkälle eteen.
      Junamatkat ovat miellyttäviä, junat kohtuu mukavia ja parasta tietysti, että matkalla tapaa paikallisia tavallisia ihmisiä. Huen ja Danangin välillä on upeat maisemat.
      Man in seat 61 sivustolla on paljon tietoa asiasta ja pieni videon pätkä, josta voi tunnustella junamatkailun tunnelmia Vietnamissa
      http://www.seat61.com/Vietnam.htm
      Lentäminen säästää tietysti aikaa... mitä muuta siitä voi sanoa.

    • Anonyymi

      Jokusen verran kuljen junalla. Nyt junissaon vaan idiootteja tuijottavat apattisena puhelinta. On niin koomisen näköistä touhua. Hehhh. Nykyisin ei jutella eikä kirjat kiinnosta. Idiootti kansaa tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      315
      6817
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      69
      3906
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      207
      3106
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2807
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1932
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1682
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1682
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1408
    Aihe