Teille...

jireh

Vaatimus eduskunnalle ja hallitukselle kansalaisturvallisuuden selvityksistä ja nostamisesta -adressi
16.11.2009 23.21 | Mirjaleena Isoaho | Yleinen
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.adressit.com/selvit…lisuudesta

(Pyydän teitä jatkamaan tämän kirjoituksen alla edellisessä kirjoituksessa aloitettua hedelmällistä kansalaiskeskustelua ja levittämään sitä myös kansanedustajien tietoon)

Tämä on kansalaisturvallisuutta koskeva kiireellinen kansalaisadressi, jolla vaaditaan välittömiä toimenpiteitä hallitukselta ja eduskunnalta seuraavien asioiden selvittämiseen:

1. Ketkä ja mitkä tahot ovat ehdottaneet sekä ketkä ja mitkä tahot ovat olleet valmistelemassa Sosiaali- ja terveysministeriön vireillä olevan lakiehdotuksen, joka mahdollistaisi lasten osallistumisen jopa salaa vanhemmilta lääketieteellisiin tutkimuksiin?

SAATTEEKSI:Mielestämme tahot, jotka ovat kyseisen hankkeen takana tätä lakia ehdottamalla ovat osa siitä yhteiskunnastamme, mikä lakeja säätävissä elimissä ovat ajamassa kansalaisten edun vastaisesti monikansallisten yhtiöiden etuja sekä joka haluaa tuhota yhteiskunnan eettisiä ja moraalisia peruspilareita tekemällä rikoksista hyväksyttäviä lainsäädännön avulla. Vaadimme heidän kaikkien välitöntä eroa ja lobbauksen eliminointia Suomen hallinnosta.

2. Mikä on Pandemrix-rokotteen kaikkien ainesosien hiukkaskoko, siitä huolimatta vaikka EU:n 1.6.2007 voimaan tullut REACH-lainsäädäntökokelma jättää tämän aineen ominaisuuden huomioimatta. Miten tästä päivästä alkaen kansalaiset voivat saada monikansallisista lääkeyhtiöistä riippumatonta ja läpinäkyvää tietoa täysin riippumattomalta suomalaiselta taholta kansallisista lääketieteellisistä suosituksista, erityisesti rokotuksista, sisältäen tarkat tiedot mm. rokotteen kaikista ainesosista painoineen, hiukkaskokoineen ja lyhyt-ja pitkäaikaissivuvaikutuksineen sekä vääristelemättömän että suhteellisuudentajun sisältävän tiedonkulun koko maahamme kansallisesti tärkeissä asioissa.

SAATEEKSI:Mielestämme Terveyden ja hyvinvoinnin laitos ei ole nykyisellään riippumaton, luotettava ja läpinäkyvä taho, joka voisi antaa kansallisia lääketieteellisiä ohjeistuksia otettuaan vastaan rokotetutkimusrahaa huomattavan suuren summan monikansalliselta lääkeyhtiöltä. Lisäksi yllämainitun lakiesityksen esille tuominen sekä H1N1-pandemian villi mediatiedotus on asettanut kyseenalaiseksi nykyisen Sosiaali- ja terveysministeriön toimintakyvyn. Vaadimme maahamme myös avointa sekä tieteellistä julkista keskustelua uudesta ja globaalissa laajuudessaan hyvin merkittävästä nanoteknologiasta ja nanolääketeknologiasta. Vaadimme myös lääkäreiden pakollista lisäkoulutusta nanolääketeknologiassa, koska minkä tahansa aineen pienentäminen keinotekoisesti nanokokoluokkaan muuttaa merkitsevästi sen ominaisuuksia, käyttäytymistä ja lyhyt- sekä pitkäaikaissivuvaikutuksia.

3. Miten kansalaiset ovat suojattuja mahdollisia bioaseita vastaan, esimerkiksi vaarallisten virusten ja nanoteknologian myötä.
Haluamme kuulla oleelliset toimenpiteet, joita tällä hetkellä on aktiivisessa käytössä ja miten kansallista turvallisuutta näiltä osin voidaan lisätä.

4. Mikäli Pandemrix-rokote tai mikä muu tahansa tuleva rokote on sisältänyt tai tulee sisältämään missä tahansa erässä nanokoon hiukkasia tai liuosta; onko mahdollista, että rokotetut ihmiset voivat tartuttaa rokottamatonta lähipiiriä tai aiheuttaa heille sivuvaikutuksia. Tartuntaryppäät seurasivat koko maassa rokotusten alkamista taudin toisessa vaiheessa.

2

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fgerger

      SAATTEEKSI: Tietojemme mukaan nanokoon hiukkanen voi huomaamattomasti ja nopeasti liikkua solun sisään ja myös ulos ja tällöin myös kulkeutua nanorokotuksen jälkeen hengitysilman kautta ulospäin. Vaadimme tiedot riippumattomilta nanoteknologian ja nanolääketeknologian asiantuntijoilta.

      5. Kenen tai keiden henkilöiden päätöksellä Pandemrix-rokotetta on suositeltu tutkimattomana alle 3-vuotiaille ja raskaavaoleville ja millä tosiasiallisilla perusteilla. Miksi ihmisiä ei informoitu rokotusten aloituksen yhteydessä, että suojatehoa voi joutua odottamaan 42 päivää tämän ollessa viranomaisten tiedossa.

      6. Haluamme riippumattoman selvityksen WHO:n kaikista rahoittajista

      Me allekirjoittaneet kansalaiset koemme kansalais- ja kansallisturvallisuuden uhatuksi valtion hallintomme toimintakyvyn heikkouden ja läpinäkymättömyyden vuoksi sekä median aiheuttamien tietovääristymien ja suhteettoman kuolemanpelon lietsomisen johdosta. Vaadimme valtion hallintoon monikansallisista yhtiöistä ja valtapoliittisista tavoitteista riippumatonta väliaikaista kontrolloivaa elintä, jossa mukana on myös sitoutumattomia kansalaisaktivisteja sekä kansalaisjärjestöjen että pienpuolueiden edustajia.

      (allekirjoittanut pidättää oikeuden adressin myöhempään stilisointiin asiasisältöön koskematta)

      Adressi tulee lähtemään viikossa eteenpäin, mikäli allekirjoitusten määrä on tarpeeksi huomattava.

      Mirjaleena Isoaho ([email protected])

      Tämän adressin tein parhaani mukaan palvelemaan kysymyksiä kansalalaisten huulilla. Yleislääkärin ominaisuudessa haluan myöskin selvityksiä, koska ne ovat yhtä avoimia kuin kansalaisillekkin.

      Loppu on meistä kaikista kiinni. Toivon parhaani mukaan onnistuneeni kysymysten asettelussa ja pahoitteluni, mikäli en ole onnistunut. Sen ratkaisette te.

      Jos pidätte adressia erittäin tarpeellisena ja onnistuneena, pyydän teitä osallistumaan informaation levitämistalkoisiin kaikin tavoin. Voitte jakaa adressia sähköpostitse, linkkinä, keskustellen ihmisten kanssa ja yhtenä vaihtoehtona viedä kauppojen ja kirjastojen ilmoitustaululle.

      Tällä hetkellä minulla ei voi olla käsitystä siitä laajuudesta, miten te tämän adressin voisitte hyväksyä, saati levittää eteenpäin, varsinkaan koska kyseessä on laajan asian adressi, tosin jossa kaikki asiat liittyvät läheisesti toisiinsa.

      Lähetän adressin viikon sisään eteenpäin, jo pelkästään Ukrainan tilanteen vuoksi, mikäli huomattava nimimäärä saadaan nopeasti kerättyä.

      http://www.adressit.com/selvit…lisuudesta


      Voit tilata tämän artikkelin kommentit RSS 2.0 -syötteenä. Voit kirjoittaa kommentteja tai lähettää paluuviitteen omalta sivustoltasi.

      TÄMÄ TEKSTI SENSUROIDAAN PIAN, OTTAKAA TALTEEN JA LEVITTÄKÄÄ VAIKKA S-POSTILLA TUTTAVILLE, JA UUDELLEEN PALSTOILLE..

      • tänne

        Eduskuntaanhan sinun pitäisi tuo jermiaadi laittaa eikä tänne sensuroitavaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2355
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe