Elokuvia Pariisista?

siljaaaa

Anteeksi väärä palsta, mutta en tiedä missä Pariisi-fanit kokoontuu. Olisi kiva katsella mahdollisimman paljon elokuvia Pariisista ennen ekaa matkaa. 2 yötä Pariisissa katsottu, muita? :)

11

2934

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2+11

      Rottatuille - ihan oikeasti! On piirretty, mutta aivan loistava Pariisi-leffa. Muutenkin ihan hauska myös aikuisille.

    • Paris-flix

      Amelie, Pariisi Rakkaudella, Pont-Nefin rakastavaiset, Angel-A, Palaako Pariisi?, Kiss of Dragon, Viha (La Haine), 2 Päivää Pariisissa, Ilo on kokonaan minun... Nuo tulivat tuosta omasta hyllystä vastaan, toki noita löytyy vaikkapa imdb:stä paljon lisää.

    • Zius

      Oi, ihana kysymys ja kiitos vinkeistä. Itse katsoin juuri Rakkautta ennen auringonlaskua.

    • Paris-flix

      Listalta unohtui Medusan verkko (Bourne Identity), jossa Pariisin maisemia vilahtelee tuon tuosta. Ronin alkaa Pariisista. Tyttö nimeltä Nikita, Viimeinen tango Pariisissa....

      • Pariisin matkaaja

        Paris 36,
        Luokka,
        Pariisi kuuluu meille


      • awervcdx
        Pariisin matkaaja kirjoitti:

        Paris 36,
        Luokka,
        Pariisi kuuluu meille

        Ehdoton nähtävä on ainakin Viimeisen hengenvetoon. Ja tietysti Viimeinen tanssi Pariisissa. Jos noita elokuvia ei katso, niin ei tiedä mitä Pariisi ja elokuvat ovat!!


      • Pariisinmatkaaja
        awervcdx kirjoitti:

        Ehdoton nähtävä on ainakin Viimeisen hengenvetoon. Ja tietysti Viimeinen tanssi Pariisissa. Jos noita elokuvia ei katso, niin ei tiedä mitä Pariisi ja elokuvat ovat!!

        http://www.finnkino.fi/Event/298220/?area=1032

        Oliko ensimmäinen porraskohtaus kuvattu jossain 5:sen keskivaiheilla? Kenties Rue Monge'lla???


      • Pariisinmatkaaja
        Pariisinmatkaaja kirjoitti:

        http://www.finnkino.fi/Event/298220/?area=1032

        Oliko ensimmäinen porraskohtaus kuvattu jossain 5:sen keskivaiheilla? Kenties Rue Monge'lla???

        Kävin ohimennen Sellon Anttilassa ja alennustiskissä oli puolenkymmentä ranskalaista elokuvaa, joita minulla ei ollut.


    • Pariisin matkaaja

      "Johnny Depp nähdään elokuvan The Tourist pääosassa amerikkalaisena turistina, jonka harmiton suhde ventovieraan naisen kanssa alkaa punoa romantiikan ja juonittelun aineksista hengenvaarallista verkkoa.

      Frank (Depp) matkustaa hetken mielijohteesta Eurooppaan hoitamaan särkynyttä sydäntään, mutta löytää itsensä varsin pian flirttailemasta hurmaavan Elisen (Angelina Jolie) kanssa, jonka tapaaminen ei kuitenkaan ole silkkaa sattumaa. Heidän salamaromanssinsa etenee pikavauhtia Pariisin ja Venetsian upeissa maisemissa, mutta aivan yhtä nopeasti he saavat huomata tempautuneensa mukaan vaaralliseen kissa ja hiiri -leikkiin."

      Pariisi mainittu, mutt aei tunnu niin kiinostavalta, että lähtisin katsomaan.

      • Pariisin matkaaja

        Midnight in Paris on Woody Allenin aikuisten fantasia, joka kerää kaikki Pariisiin liittyvät kliseet. Kannattaa kerrata 1920-luvun taidehistoria ennen leffaan menoa!


    • Pariisissa asustava

      En tiedä millä nimellä tätä elokuvaa on markkinoitu Suomessa, joten en tiedä onko se jo listalla:
      http://www.imdb.com/title/tt0869994/

      Se kuitenkin kertoo nimensä mukaisesti Pariisista. Tykkäsin kovasti soundtrackista, mutta muuten elokuva jätti aika kylmäksi, osaksi koska inhoan Romain Duris'ta, jolla oli melko keskeinen rooli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1354
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1166
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1037
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      882
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      198
      881
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      812
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      786
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      771
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      758
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      85
      737
    Aihe