Anteeksi väärä palsta, mutta en tiedä missä Pariisi-fanit kokoontuu. Olisi kiva katsella mahdollisimman paljon elokuvia Pariisista ennen ekaa matkaa. 2 yötä Pariisissa katsottu, muita? :)
Elokuvia Pariisista?
11
2970
Vastaukset
- 2+11
Rottatuille - ihan oikeasti! On piirretty, mutta aivan loistava Pariisi-leffa. Muutenkin ihan hauska myös aikuisille.
- Paris-flix
Amelie, Pariisi Rakkaudella, Pont-Nefin rakastavaiset, Angel-A, Palaako Pariisi?, Kiss of Dragon, Viha (La Haine), 2 Päivää Pariisissa, Ilo on kokonaan minun... Nuo tulivat tuosta omasta hyllystä vastaan, toki noita löytyy vaikkapa imdb:stä paljon lisää.
- Zius
Oi, ihana kysymys ja kiitos vinkeistä. Itse katsoin juuri Rakkautta ennen auringonlaskua.
- Paris-flix
Listalta unohtui Medusan verkko (Bourne Identity), jossa Pariisin maisemia vilahtelee tuon tuosta. Ronin alkaa Pariisista. Tyttö nimeltä Nikita, Viimeinen tango Pariisissa....
- Pariisin matkaaja
Paris 36,
Luokka,
Pariisi kuuluu meille - awervcdx
Pariisin matkaaja kirjoitti:
Paris 36,
Luokka,
Pariisi kuuluu meilleEhdoton nähtävä on ainakin Viimeisen hengenvetoon. Ja tietysti Viimeinen tanssi Pariisissa. Jos noita elokuvia ei katso, niin ei tiedä mitä Pariisi ja elokuvat ovat!!
- Pariisinmatkaaja
awervcdx kirjoitti:
Ehdoton nähtävä on ainakin Viimeisen hengenvetoon. Ja tietysti Viimeinen tanssi Pariisissa. Jos noita elokuvia ei katso, niin ei tiedä mitä Pariisi ja elokuvat ovat!!
http://www.finnkino.fi/Event/298220/?area=1032
Oliko ensimmäinen porraskohtaus kuvattu jossain 5:sen keskivaiheilla? Kenties Rue Monge'lla??? - Pariisinmatkaaja
Pariisinmatkaaja kirjoitti:
http://www.finnkino.fi/Event/298220/?area=1032
Oliko ensimmäinen porraskohtaus kuvattu jossain 5:sen keskivaiheilla? Kenties Rue Monge'lla???Kävin ohimennen Sellon Anttilassa ja alennustiskissä oli puolenkymmentä ranskalaista elokuvaa, joita minulla ei ollut.
- Pariisin matkaaja
"Johnny Depp nähdään elokuvan The Tourist pääosassa amerikkalaisena turistina, jonka harmiton suhde ventovieraan naisen kanssa alkaa punoa romantiikan ja juonittelun aineksista hengenvaarallista verkkoa.
Frank (Depp) matkustaa hetken mielijohteesta Eurooppaan hoitamaan särkynyttä sydäntään, mutta löytää itsensä varsin pian flirttailemasta hurmaavan Elisen (Angelina Jolie) kanssa, jonka tapaaminen ei kuitenkaan ole silkkaa sattumaa. Heidän salamaromanssinsa etenee pikavauhtia Pariisin ja Venetsian upeissa maisemissa, mutta aivan yhtä nopeasti he saavat huomata tempautuneensa mukaan vaaralliseen kissa ja hiiri -leikkiin."
Pariisi mainittu, mutt aei tunnu niin kiinostavalta, että lähtisin katsomaan.- Pariisin matkaaja
Midnight in Paris on Woody Allenin aikuisten fantasia, joka kerää kaikki Pariisiin liittyvät kliseet. Kannattaa kerrata 1920-luvun taidehistoria ennen leffaan menoa!
- Pariisissa asustava
En tiedä millä nimellä tätä elokuvaa on markkinoitu Suomessa, joten en tiedä onko se jo listalla:
http://www.imdb.com/title/tt0869994/
Se kuitenkin kertoo nimensä mukaisesti Pariisista. Tykkäsin kovasti soundtrackista, mutta muuten elokuva jätti aika kylmäksi, osaksi koska inhoan Romain Duris'ta, jolla oli melko keskeinen rooli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3207443Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r695255Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1014544Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli174352Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1214159Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s513900Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1543790Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan743687Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293586SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha843422