mistä löydän?

8,2x57

tukki olis hakusessa 8,2x57 kivääriin? jos löytäisin jostain sen mikä on joskus aikanaan mettästäjä lehden sivuilla ollut muovitukki... vai mikähän se nyt oli, olisin kiitollinen vastauksista, muitakin ehdotuksia?

4

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Kiväärin valmistaja ja malli? Metsästykseen vai radalle?

      Pelkkä kaliberi ei paljon kerro.

      • 8,2x57

        tampereen asepajan tekele, ja metsästykseen, paljolti samanlainen ku moisin...


    • Moisio Nagano

      enään fiksaa tuota kaliiberia miksikään. Pateja ei saa kohta ollenkaan. 54e hirvipaukut/20kpl ja kovakärkiä saa hakea kuulemma kissojen ja koirien kanssa. Nyt jos investoit loppu elämän patit pärjäät varmaan omat hirvijahdit niillä. Muuten ei patruunoita enään parin vuoden päästä saa mistään.

    • keskieurooppalainen

      Sellier Bellot tekee todella hyvää kokovaippapatruunaa FMJ 12,7 grammaa jolla sitten hyvä ballistinen kerroin ja esim PPU puolivaippaluoti käy muuhun. Myös Norma jne.
      Etsi tukkia Midway Suomi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      65
      4444
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      98
      3697
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3331
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1896
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1129
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      88
      861
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      821
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      817
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      774
    Aihe