Äitini oli tehnyt testamentin omaisuudestaan lapsilleni. Testamentissa hän oli maininnut minun ainoan lapsensa saavan omakotitalonsa. Näin kävi myöhemmin. Myöhemmin laaditussa lahjakirjassa sanottiin, että omakotitaloa ei ole pidettävä ennakkoperintönä. Siis onko omakotitalo ennakkoperintö vai ei?
Vastaukset 3
- muallikko
Jätit ajankohdat arvattavaksi, mutta jos testamentissa mainittua omaisuutta, eli testaattorin eläessä lahjakirjalla saamaasi taloa ei ole jäämistössä, niin testamentti on siltä osin tehoton. Näin ollen oikein laadittu lahjakirja pätee ja testamentista riippuen voit saada normaalisti muutakin perintöä, mutta verotuksen osalle on se kuolemaan kytketty kolmen vuoden sääntö.
Mitä tarkoittaa kolmen vuoden sääntö. Koskeeko se pelkästään verotusta vai myös ositusta. Ajankohdat ovat kaikki kolmea vuotta nuorempia.
- muallikko
matruusi07 kirjoitti:
Mitä tarkoittaa kolmen vuoden sääntö. Koskeeko se pelkästään verotusta vai myös ositusta. Ajankohdat ovat kaikki kolmea vuotta nuorempia.
Eiköhän se niin mene, että alle kolme vuotta ennen kuolemaa annetut lahjat ynnätään perintöön perintöverotusta varten, eli tulkitaan ennakkoperintönä. Ei siis vaikuta perinnönjakoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4051696- 1451101
- 871055
- 661046
- 94952
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku142802- 94731
- 45691
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50669En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57644