Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tattispala

      "Laadukkaampaa" ja vitut

    • Kawasakiii!

      "koska niiden kuskaaminen kaukoidästä saastuttaa ympäristöä." ja "jättäen jäljelle vain tylsiä ja taloudellisia aasialaisia."

      Eikö tämä ole hieman ristiriitaista? Jos niiden kuskaaminen kerran saastuttaa ympäristöä mutta samalla ne kuluttavat vähemmän polttoainetta, niin eikö nämä kompensoi toisensa pois? Pidemmällä aikavälillä aasialaiset tulevat siis ympäristöystävällisemmiksi kuin kalliit bensaa syövät eurooppalaiset mallit..

      Itseäni henkilökohtaisesti kiinnostaa maapallomme hyvinvointi ja suosin vähäpäästöisiä japanilaisia. Ja mitä nyt on vuosien varrella lukenut alan lehtiä, niin on se aika sama minkä maalaisen pyörän ostaa. Hinta-laatusuhde japskeissa on aika korkea, mutta kuitenkin eurooppalaiset hieman laadukkaampia. Eurooppalaiset kun eivät vaan osaa tehdä pyörää, joka vastaa sen hankinta- ja huoltokustannuksia. Eli kalliiksi tulee.

    • naurettavaaa

      > http://www.adressit.com/japsit

      puntot, twingot, kangoot, fiestat ja ooppelit tosiaan kaunistavat liikennettä. melko massiivinen adressi jo 6 nimeä, kohta on japanilais maahantuojat ihan lirissä.

      • JIPEEPPEE

        Johan tässä alkaa Kawasakimiesta puntissa tutista.. Taitaa kaatua koko aasialainen tuotanto!! IIIKKK !


    • 3+18

      Ensimmäinen autos tais olla joku umpiruostunut corolla jossa myyjä vielä kusetti ja kasettiradoikaan ei toiminut vaikka myyjän mukaan pelitti ihan nätisti. Kun kaikilla kavereilla oli taas bemarii sun muuta euroautoo niin nyt harmittaa niin että luulet ton vielä menevän läpi.

      • yx Hondamies

        1/2 vuotta nimiä kerätty ja nyt JO 13 allekirjoitusta! tutiskaa euro kulkimet.


      • Amis Viiksi
        yx Hondamies kirjoitti:

        1/2 vuotta nimiä kerätty ja nyt JO 13 allekirjoitusta! tutiskaa euro kulkimet.

        Ja yksi niistä näyttää oleavan Teini Amis ja paikkakunta Tojota (n:o 6)


    • kansanvaunu

      "aasialainen" osaaminen on jo ajat sitten syrjäyttänyt ns. eurooppalaisen osaamisen tosin laatu ei ole tullut vielä mukana tälle mantereelle. Monikohan esim. bmw insinööri on japanilaista alkuperää ideologioineen?Osatkin valmistetaan ed. mainittuun merkkiin aasiassa. Myös kiinalaiset ovat jo tulossa samoille markkinoille. Taitaa vaan olla tylsät ajat edessä kun ihmiset joutuvat ajamaan autoilla jotka ovat luotettavia, toivottavasti vag, psa, gm ja muuta europikkupajat pysyvät kilpailussa mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      46
      953
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      933
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      785
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      688
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      21
      554
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      67
      519
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      474
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      464
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      437
    Aihe