Messenger lakkaa toimimasta

epätoiv.-mesettäjä

Yritän siis kirjautua live messengeriin, mutta eipä onnistukkaan - siirtyessäni pois näkyminen muille offline -tilasta lennän saman tien messengeristä ulos. Samasta ongelmasta olen kirjoittanut tänne aikaisemminkin, mutta koska mitään mullistavaa ei tapahtunut ja olen saanut uutta tietoa asiasta, niin ajattelin niitä tänne kirjoitella.

Eli siis: msn messenger 7.0 toimii moitteettomasti. Samaten live messenger toimii langallisessa netissä. Ilmeisesti kyseessä on siis jonkinnäköiset yhteysasetukset, mutta mitkä, niistä en osaa sanoa yhtään mitään. Käytössäni on soneran liikkuva laajakaistan ja huawein nettitikku. Olen yrittänyt ratkaista ongelmaa liven poistamisella ja uudelleen asentamisella, mutta kun ei niin ei. Mikään ei tunnu tepsivän. Yhteydessä tukeen ollaan oltu, mutta siellä ei taideta edes ymmärtää koko ongelmaa. Pyydellään vaan aina uusia ja uusia rekisteritietoja ja olen kylästynyt niiden lähettelemiseen. Apua siis kaivataan edelleen..

En tiedä liittyykö mitenkään asiaan, mutta myöskään telkku.comin sivut eivät toimi läppärissäni lainkaan.. Jos liittyy, niin toivottavasti sekin asia korjaantuisi jonkun neuvoilla..

2

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voisi koittaa vaihtaa toisenmerkkiseen meseen, kuten esimerkiksi aMSN:n. Lisäksi kannattaa vaihtaa mesetunnuksen salasana johonkin uuteen ja turvalliseen, jos vaikka joku käyttelee tunnustasi paskan lähettämiseen. Tässä on vertailutaulukko pikaviestimistä: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_instant_messaging_clients

      Jos telkku.com reistaa niin tarkista onko selain uusinta versiota.

      • epätoiv.-mesett.

        Selaimesta sen verran että on uusin versio. Lähinnä sitä ajattelin että voisivatko ne olla jossakin yhteydessä toisiinsa nuo pulmat.. Salasanaa on myös vaihdettu nyt muutamaan kertaan, että tuskin se siitä on enää kiinni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      100
      2944
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2624
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      70
      2372
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      27
      2305
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      20
      2016
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      86
      1837
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1719
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      21
      1544
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1412
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      8
      1286
    Aihe