Jakohihnan vaihto (suositus)

Rellaaja

Mitä mieltä olette ja oletteko vaihtaneet hihnan myös neljän vuoden välein vaikka kilometrejä ei paljon
kertyisikään?
Renault suosittelee jakohihnan vaihtamista 4 vuoden tai 90000-160000 kilometrin välein riippuen mallista.

7

17335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaa noudattaa

      4v tai 90 000 km, vai 4v tai 160 000km. Tarkoititko näin? Tuskin tuossa kilometri suosituksessa liukumaa on 90 000 ja 160 000 välillä.
      Mitäpä sitä suotta pihtaamaan, halvempi vaihtoehto on vaihtaa hihna ajallaan kuin koneremontti. Jos hihnan vaihdon kuluerän haluaa säästää kannattaa vaihtaa autoon jossa on ketju. Tosin sillä välirahalla vaihdattaa useamman kerran hihnan hilut.

      • laguna II

        Miksi suomen oloissa hihna kuluu nopeammin vaikka ei ajaisikaan paljoa? Ja miksi jossain toisessa merkissä annetaan vaihtoväliksi vain kilometrit eikä vuodet vaikka on sama hihnavalmistaja? No saadaan huollolle töitä!


      • Nokkaketju
        laguna II kirjoitti:

        Miksi suomen oloissa hihna kuluu nopeammin vaikka ei ajaisikaan paljoa? Ja miksi jossain toisessa merkissä annetaan vaihtoväliksi vain kilometrit eikä vuodet vaikka on sama hihnavalmistaja? No saadaan huollolle töitä!

        Vuosi suosituksella varmistetaan että taulapäät autoilijat tajuaa sen hihnan joskus vaihdattaa. Tuon 90 tuhannen rajan saavuttaminenhan voi jollakin papparaisella kestää yli kymmenen vuotta. Silloinhan tuo kumihihna olisi jo hapertunut täysin. Kyllähän tuolla suosituksella minimoidaan riski hihnan katkeamisesta. Kuka mitenkin tuohon kumiläpsykkään luottaa, se on sitten kunkin valmistajan murhe.


      • öllölä
        laguna II kirjoitti:

        Miksi suomen oloissa hihna kuluu nopeammin vaikka ei ajaisikaan paljoa? Ja miksi jossain toisessa merkissä annetaan vaihtoväliksi vain kilometrit eikä vuodet vaikka on sama hihnavalmistaja? No saadaan huollolle töitä!

        Suomen oloissa hihna joutuu paljon kovemmalle rasitukselle kuin jossain tasaisemman lämpötilan maissa, täällähän on kesällä 30 ja talvella -30, noin kärjistäen. Kyllä siinnä on kumiremmi kovilla kun vaikka -20 pakkasessa jysäytetään kone tulille. On siinä kova luottamus hihnan valmistajaan jos ei anneta myös aikaperusteista vaihtoväliä.


      • Rellukuski

        Olis just aika vaihtaa hihna 01 rellusta (92tkm)


      • Iso huolto
        Rellukuski kirjoitti:

        Olis just aika vaihtaa hihna 01 rellusta (92tkm)

        Iso huolto "muualla" oli tasan 700E


    • Terve pelko

      Vuodet katkaisivat ja tuhosivat pikkuisen kuminauhan.
      Twingokeskustelussa.

      Keljuin asia on kallis 1000€ Renault-kireysmittari.
      Omatoimisen korjauksen kirjoissa ei mainita korvaavaa mittaustapaa.
      Eli montako milliä tietyltä kohdalta, kalavaakaa käyttäen vetämiseen,
      oikean kireyden omaavan hihnan pitäisi joustaa.

      Joissain merkkihuolloissa olivat laiskuuttaan tuhoneet moottorin kiinnikkeitä.
      Evät jaksaneet ottaa ohjeen mukaan irti, vaan väänsivät voimalla.
      Sitten kuului kolahtelua hydraulityynystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2541
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1475
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1447
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      920
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      814
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      37
      814
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe