Runsas puolet suomalasista ei todennäköisesti tiedä. Tulos tuli ilmi kyselyssä, joka toteutettiin puhelinhaastatteluna alkukesästä 2009. Vastaukset on poimittu niiden 18-65 -vuotiaiden vastauksista, jotka ilmoittivat olevansa energiansäästöstä kiinnostuneita.
Voi tarkistaa oman kulutuksesi sähkölaskustasi ja tätä kilowattituntimäärää voit sitten verrata keskimääräiseen kulutukseen suomalaisissa kodeissa. Nämä keskikulutukset löydät sivuiltamme: http://www.vattenfall.fi/www/vf_fi/vf_fi/1635158energ/1642218testa/1642342keski/index.jsp
Tutkimuksen mukaan lisäksi jopa 38 prosenttia suomalaisista ilmoittaa, ettei ole tehnyt minkäänlaisia energiatehokkuustoimenpiteitä. Kuulutko sinä heidän joukkoonsa? Mistä ideasta itse innostuisit? Minkä ideasi haluaisit kierrättää?
Moni on jo jakanut omia ideoitaan, joita voit käydä lukemassa täällä. http://www.vattenfall.fi/www/vf_fi/vf_fi/1635158energ/1642056energ/1642074asiak/index.jsp
Ja roppakaupalla hyviä ja helppoja vinkkejä löydät sivuiltaamme www.vattenfall.fi/energianeuvonta
Terveisin, Airi Laakkonen,
Vattenfallin energia-asiantuntija
Tiedätkö sinä paljonko taloudessasi kuluu sähköä?
2
600
Vastaukset
- hyväsivusinulla
Ja miehet varsinkin, ei tuon taivaallista tietoa mitä mikäkin maksaa. Että tämä nettikin, niin...
me olemme kyllä vähän honeloita, säästämään ja hyväksymään uutta, jopa meitäkin
viisaampia taitaa sittenkin olla, vieläkin yritämme saada höyryveturin hyötysuhdetta paremmaksi :)
Minulla ainakin on vaikea ajatella kokonaisvaltaisesti. Kävin lukemassa ideoita vattenfallin linkissä, jonka neuvoit, kyllä siellä on kynttiläillallisista lähtien. Ikkunoiden ja ovien tiivisteet ovat omista ranteista
kiinni, tulisi nostaa itseäkin niskasta, ettei antaisi tuulen pyörittää sähkömittarin kiekkoa.
Kaikki asiaa varmasti.
Voi se täällä jossakin ollakin, kilpailuttaminen. Kerro vähän siitä aktiivisuudesta sähkön ostossa,
kuinka tulisi oikein pelata tässä asiassa. Ja missä ovat hintalaput sähköstä, niitä minä kaipaan
enemmän näkösälle tavalliseen talouteen. Kuinka tulisi menetellä, me vielä vierastamme
näitä asioita. Mutta nyt sinä tuot ne paljon lähemmäksi ihmistä, näin on hyvä jutella.
Itse ostan Energiapolarilta sähköä, se on viime vuoden vaihteessa uusittu sopimus ( aleni n. 700 eurolla
vuosittainen maksu ). Sen voisi hyvin käyttää energiaremonttiin. Energiapolar on pieni, 120 miljoonan
euron liikevaihto, kun teillä on jo yli 530 miljoonaa (Suomessa).
Ravistele nyt ihmistä ilman hienoja missioita ja visioita,
ravistele suomalaisena naisena.
Hyvää viikonvaihdetta.- Vattenfall_asiantuntija
Hei
Kysyit sähkön kilpailuttamisesta ja hintalapuista.
Sähkön myyntiosuuden eli lähes puolet sähkön hinnasta voi kilpailuttaa. Eri myyjien tarjoamien sähkösopimusten hinnat on helposti löydettävissä Energiamarkkinaviraston sivuilla kohdassa www.sahkonhinta.fi, missä hintoja on helppo vertailla keskenään.
Sähkösopimukset ovat joko kiinteähintaisia, puolen, yhden tai kahden vuoden mittaisia tai sitten toistaiseksi voimassaolevia sopimuksia, joiden hintaa voidaan muuttaa kuukauden varoitusajalla. Sopimushinta voi olla myös sidottu pörssisähkön hintaan, jolloin hinta vaihtelee pörssihinnan mukaan. Lisäksi asiakas voi halutessaan valita myös sähköntuotantotavan.
Näin ollen energiakustannuksiaan voi jokainen alentaa olemalla tarkka tehdessään sähkösopimusta. Sen lisäksi ympäristökuormitusta voi alentaa olemalla tarkka omissa käyttötavoissaan ja tottumuksissaan.
Terveisin, Airi Laakkonen,
Vattenfallin energia-asiantuntija
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004383
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422026- 631713
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331373Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581347Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706