Troijan hevoden postamien. APUA

Apua8<

Tohon tuli joku juttu jossa lukee että mun koneella on troijalainen hevonen. Miten saan sen pois? Selkeät ohjeet? Kiitos kiitos KIITOS avusta♥

7

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Apua8<<

      Ja tiedän että otsikossa on kirjotus virhe, paniikissa on vaikeeta kirjottaa..

    • hölöttäjä222

      nettiä selaillessasi niin käytät siis IE selainta. Jos sellainen tuntematon lähde ilmoittaa moisesta niin älä ainakaan klikkaa siihen Ok tai muutahyväksyvää vaan sulje rastista...

      Jos sen ilmoituksen antaa koneellasi oleva virustorjuntaohjelmisto niin sitten vaatii toimenpiteitä...

      Kannattaisi aina heti kertoa enemmän lisätietoa laitteestasi ja käyttöjärjestelmästä (ilmeisesti windows tai mac kun virukset iskee...)

      • nhl1998

        holöttäjä222: "jos se tuli nettiä selaillessasi niin käytät siis IE selainta."

        no haistapa nyt kuule jo vittu, niitä viruksia voi tulla ihan minkä selaimen kautta tahansa!

        "Jos sellainen tuntematon lähde ilmoittaa moisesta niin älä ainakaan klikkaa siihen Ok tai muutahyväksyvää vaan sulje rastista..."

        tämä meni jo ihan täysin oikein, hyvä. eli jos nettiselaimeen ilmestyy yhtäkkiä joku varoitus että koneella on muka jotain viruksia ja se pitäisi skannata niin äkkiä selain kiinni ellei siitä "virusskannerista pääse muuten eroon!


      • Ei riipu selaimesta. Mikä tahansa päivittämätön selain on tietoturvariski. Jos käyttöjärjestelmä on Windows XP tai vanhempi, Internet Explorer on aina riski koska sitä ei ole hiekkalaatioitu, se on reikäinen ja vanhoja Windowseja joutuu niin paljon käyttämään pääkäyttäjänä.


      • 33
        nhl1998 kirjoitti:

        holöttäjä222: "jos se tuli nettiä selaillessasi niin käytät siis IE selainta."

        no haistapa nyt kuule jo vittu, niitä viruksia voi tulla ihan minkä selaimen kautta tahansa!

        "Jos sellainen tuntematon lähde ilmoittaa moisesta niin älä ainakaan klikkaa siihen Ok tai muutahyväksyvää vaan sulje rastista..."

        tämä meni jo ihan täysin oikein, hyvä. eli jos nettiselaimeen ilmestyy yhtäkkiä joku varoitus että koneella on muka jotain viruksia ja se pitäisi skannata niin äkkiä selain kiinni ellei siitä "virusskannerista pääse muuten eroon!

        Ei täysin johdu selaimesta, mutta esim. operan kautta tulleita 'drive-by-download'-haittoja saat etsiä kissojen ja koirien kanssa. Lisää tietenkin auttaa pitää viimeinen päivitetty versio selaimesta. Kuin muistakin ohjelmista.


    • Palauta kone tehdasasetuksille tai asenna käyttöjärjestelmä uusiksi, uusi käyttöjärjestelmä tai toisen merkkinen käyttöjärjestelmä. Ne on ainoat tavat joilla saa 100%:n varmuuden asennuksen puhtaudesta.

      • uku jorpo

        foliohattu M-Karin valinnasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      186
      5116
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4189
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      73
      2915
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      234
      2327
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      2138
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      41
      1458
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      243
      1285
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      905
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      846
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      835
    Aihe