Hei! Haluaisin tehdä kynttilöitä näin joulun alla ja muut ohjeet on kasassa, paitsi se, että mistä saan sydänlankaa? Voinko ostaa ohutta punottua lankaa/köyttä jonka esiinjäävän kärjen valelen steariinilla? Vai tuleeko minun ostaa juuri kynttilöihin tarkoitettuja sydänlankoja ja jos, niin missä niitä myytäisiin?
Ystävällisin terveisin käsityötyttö
Kynttilän sydänlangat?
22
25399
Vastaukset
- Nelda
Mä olen käytänyt jo parissa erässä antiikkikynttilöitä sydäminä. Helppoa, ja toimivaa.
- (taimitäsenyton)
saa askartelukaupoista. En tiedä miten onnistuu punotulla langalla.
Kiva tuo kruunukynttilävinkki. Nyt saa katkenneet kynttilät uusiokäyttöön. Tai voisihan noistakin kerätä langat ja kynttilämassan erikseen. - ap
(taimitäsenyton) kirjoitti:
saa askartelukaupoista. En tiedä miten onnistuu punotulla langalla.
Kiva tuo kruunukynttilävinkki. Nyt saa katkenneet kynttilät uusiokäyttöön. Tai voisihan noistakin kerätä langat ja kynttilämassan erikseen.Kiitos tähän mennessä tulleista vastauksista! :) Täytyy katsoa ja kokeilla!
- Vehnä
Minä olen ostanut sellaiselta firmalta kuin Celeco
- 8+8+8
Luullakseni tavallinen puuvillalankakin käy sydämeksi, jos on kovin ohutta voi kiertää vaikka kaksin- tai nelinkerroin. Kynttilöitä en ole tehnyt, mutta ulkoroihuja vanhoista kynttilän jämistä ja niihin olen laittanut sydämeksi puuvillalankaa. Hyvin on palanut.
Muista ottaa huomioon sydänlangan vahvuus. Jos teet paksuja kynttilöitä, niin myös sydämmen on oltava vahvaa. Kastele sydänlanka muutaman kerran sulaan massaan ennenkuin laitat paikoilleen.
- MaruXella
Lahtisen vahavalimosta ja kaikkea muutakin aiheeseen liittyvää...löytyy netistä.
ja ei muuta kuin tekemään täksikin jouluksi itselle kynttilöitä.
Muistan kun olin lapsi noin 50v sitten, meillä tehtiin kynttilöitä maitotölkkeihin ja vastaaviin.
Itse olen kerännyt vuosien varrella kaikki kynttilöiden lasikupit talteen ja ajattelin nyt tehdä sinkkumiehenä ja kynttilöiden suurkuluttajana noin 40-50 uutta kynttilää.
Olisiko kellään vihjeitä miten saan niistä ns tuoksukynttilöitä, kun olen ostanut esim Relaxin Zen tuoksua jota ainakin saa K-ketjusta ja jotain hyvää tuoksua siihen kuitenkin haluan.
Miten paljon sitä suhteessa kynttilän koko massaan nähden lisätään?- dhsghgfjdhfasj
50 vuotta sitten maito ei ollut tölkeissä vaan pussissa. Mutta mitäpä tuosta.
- jarppa 957
dhsghgfjdhfasj kirjoitti:
50 vuotta sitten maito ei ollut tölkeissä vaan pussissa. Mutta mitäpä tuosta.
kirjoituksessani lukee noin 50v sitten!
- rtuipplkkhhgrty
jarppa 957 kirjoitti:
kirjoituksessani lukee noin 50v sitten!
Niinhän siinä lukee. Maito ei ollut tölkissä vielä neljäkymmentäviisi vuottakaan sitten.
- mjölk
rtuipplkkhhgrty kirjoitti:
Niinhän siinä lukee. Maito ei ollut tölkissä vielä neljäkymmentäviisi vuottakaan sitten.
pullossa oli 50 v sitten
- exmeijeristi
dhsghgfjdhfasj kirjoitti:
50 vuotta sitten maito ei ollut tölkeissä vaan pussissa. Mutta mitäpä tuosta.
Heippa
Kyllå 50 vuotta sitten maito oli tölkissä ja suljettuna metallilla joka oli puristettu ylä reunaan. Ahkerasti sai polkea, kun jokainen purkki suljettin ja täytettiin käsin.
Muovipussit ainakin meidän meijeriin tuli syksylla -68 ja niitä ei millään onnistttu ensin saamaan pitäviksi.
Kermat ja piimät meni purkeissa, vain maito oli pussissa - Tulatullallaa
Ihana mies
- Anonyymi
Olisko vielä jotain maidon säilytykseen liittyviä muistelmia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisko vielä jotain maidon säilytykseen liittyviä muistelmia?
joo,riittävän kauan kun maito vanheni niin alkoi maistumaan pahalta.
Joskus katosi kokonaan astiasta kun astia tyhjeni tai tyhjennettiin.
Ensimmäinen tuotettu maitoerä ei ole säilynyt näihin päiviin asti. - Anonyymi
jarppa 957 kirjoitti:
kirjoituksessani lukee noin 50v sitten!
Maito tuli tölkkeihin 1975 tai 1976 eli noin 44 vuotta sitten
- Anonyymi
rtuipplkkhhgrty kirjoitti:
Niinhän siinä lukee. Maito ei ollut tölkissä vielä neljäkymmentäviisi vuottakaan sitten.
Oli jo - 70 luvulla.
- neulova
Verkostakin löytyy, esimerkiksi
http://www.lahtisenvahavalimo.fi/kynttilatarvikkeet/sydanlangat/sydanlangat-steariinille.html (Tämä Lahtisen vahavalimo taidettiin mainitakin tuolla ylempänä)
http://www.lahjapuoti.com/tuotteet.html?id=9/146
http://www.silcom.fi/fi/Kynttilä- ja saippuamateriaalit/Kynttilätuotteet/21
(Tietty nettitilauksen kanssa voi tulla vähän kiire, jos meinaa jouluksi ehtiä.) - Ruusukimppu123
Saako nykyään prismasta?
- Matsu999
Myllyn Inspiraatiossa myydään sydänlankaa hyvin edullisesti
- Anonyymi
Ihan tavallinen kalastajalankakin käy, esim 6 säikeinen nelinkerroin punottuna lyhtykynttilöihin ja palaa kovemmallakin pakkasella tosi hyvin, paremmin kuin kaupan lyhtykynttilät
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17622339Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759542Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.337534Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va826355SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1856024Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot445031HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084666Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014416Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo912122Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821399