Hei! Haluaisin tehdä kynttilöitä näin joulun alla ja muut ohjeet on kasassa, paitsi se, että mistä saan sydänlankaa? Voinko ostaa ohutta punottua lankaa/köyttä jonka esiinjäävän kärjen valelen steariinilla? Vai tuleeko minun ostaa juuri kynttilöihin tarkoitettuja sydänlankoja ja jos, niin missä niitä myytäisiin?
Ystävällisin terveisin käsityötyttö
Ystävällisin terveisin käsityötyttö
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mä olen käytänyt jo parissa erässä antiikkikynttilöitä sydäminä. Helppoa, ja toimivaa.
saa askartelukaupoista. En tiedä miten onnistuu punotulla langalla.
Kiva tuo kruunukynttilävinkki. Nyt saa katkenneet kynttilät uusiokäyttöön. Tai voisihan noistakin kerätä langat ja kynttilämassan erikseen.
Kiitos tähän mennessä tulleista vastauksista! :) Täytyy katsoa ja kokeilla!
Minä olen ostanut sellaiselta firmalta kuin Celeco
Luullakseni tavallinen puuvillalankakin käy sydämeksi, jos on kovin ohutta voi kiertää vaikka kaksin- tai nelinkerroin. Kynttilöitä en ole tehnyt, mutta ulkoroihuja vanhoista kynttilän jämistä ja niihin olen laittanut sydämeksi puuvillalankaa. Hyvin on palanut.
Muista ottaa huomioon sydänlangan vahvuus. Jos teet paksuja kynttilöitä, niin myös sydämmen on oltava vahvaa. Kastele sydänlanka muutaman kerran sulaan massaan ennenkuin laitat paikoilleen.
Lahtisen vahavalimosta ja kaikkea muutakin aiheeseen liittyvää...löytyy netistä.
ja ei muuta kuin tekemään täksikin jouluksi itselle kynttilöitä.
Muistan kun olin lapsi noin 50v sitten, meillä tehtiin kynttilöitä maitotölkkeihin ja vastaaviin.
Itse olen kerännyt vuosien varrella kaikki kynttilöiden lasikupit talteen ja ajattelin nyt tehdä sinkkumiehenä ja kynttilöiden suurkuluttajana noin 40-50 uutta kynttilää.
Olisiko kellään vihjeitä miten saan niistä ns tuoksukynttilöitä, kun olen ostanut esim Relaxin Zen tuoksua jota ainakin saa K-ketjusta ja jotain hyvää tuoksua siihen kuitenkin haluan.
Miten paljon sitä suhteessa kynttilän koko massaan nähden lisätään?
50 vuotta sitten maito ei ollut tölkeissä vaan pussissa. Mutta mitäpä tuosta.
kirjoituksessani lukee noin 50v sitten!
Niinhän siinä lukee. Maito ei ollut tölkissä vielä neljäkymmentäviisi vuottakaan sitten.
pullossa oli 50 v sitten
Heippa
Kyllå 50 vuotta sitten maito oli tölkissä ja suljettuna metallilla joka oli puristettu ylä reunaan. Ahkerasti sai polkea, kun jokainen purkki suljettin ja täytettiin käsin.
Muovipussit ainakin meidän meijeriin tuli syksylla -68 ja niitä ei millään onnistttu ensin saamaan pitäviksi.
Kermat ja piimät meni purkeissa, vain maito oli pussissa
Ihana mies
Olisko vielä jotain maidon säilytykseen liittyviä muistelmia?
joo,riittävän kauan kun maito vanheni niin alkoi maistumaan pahalta.
Joskus katosi kokonaan astiasta kun astia tyhjeni tai tyhjennettiin.
Ensimmäinen tuotettu maitoerä ei ole säilynyt näihin päiviin asti.
Maito tuli tölkkeihin 1975 tai 1976 eli noin 44 vuotta sitten
Oli jo - 70 luvulla.
Verkostakin löytyy, esimerkiksi
http://www.lahtisenvahavalimo.fi/kynttilatarvikkeet/sydanlangat/sydanlangat-steariinille.html (Tämä Lahtisen vahavalimo taidettiin mainitakin tuolla ylempänä)
http://www.lahjapuoti.com/tuotteet.html?id=9/146
http://www.silcom.fi/fi/Kynttilä- ja saippuamateriaalit/Kynttilätuotteet/21
(Tietty nettitilauksen kanssa voi tulla vähän kiire, jos meinaa jouluksi ehtiä.)
Saako nykyään prismasta?
Myllyn Inspiraatiossa myydään sydänlankaa hyvin edullisesti
Ihan tavallinen kalastajalankakin käy, esim 6 säikeinen nelinkerroin punottuna lyhtykynttilöihin ja palaa kovemmallakin pakkasella tosi hyvin, paremmin kuin kaupan lyhtykynttilät