Hei! Haluaisin tehdä kynttilöitä näin joulun alla ja muut ohjeet on kasassa, paitsi se, että mistä saan sydänlankaa? Voinko ostaa ohutta punottua lankaa/köyttä jonka esiinjäävän kärjen valelen steariinilla? Vai tuleeko minun ostaa juuri kynttilöihin tarkoitettuja sydänlankoja ja jos, niin missä niitä myytäisiin?
Ystävällisin terveisin käsityötyttö
Kynttilän sydänlangat?
22
24854
Vastaukset
- Nelda
Mä olen käytänyt jo parissa erässä antiikkikynttilöitä sydäminä. Helppoa, ja toimivaa.
- (taimitäsenyton)
saa askartelukaupoista. En tiedä miten onnistuu punotulla langalla.
Kiva tuo kruunukynttilävinkki. Nyt saa katkenneet kynttilät uusiokäyttöön. Tai voisihan noistakin kerätä langat ja kynttilämassan erikseen. - ap
(taimitäsenyton) kirjoitti:
saa askartelukaupoista. En tiedä miten onnistuu punotulla langalla.
Kiva tuo kruunukynttilävinkki. Nyt saa katkenneet kynttilät uusiokäyttöön. Tai voisihan noistakin kerätä langat ja kynttilämassan erikseen.Kiitos tähän mennessä tulleista vastauksista! :) Täytyy katsoa ja kokeilla!
- Vehnä
Minä olen ostanut sellaiselta firmalta kuin Celeco
- 8+8+8
Luullakseni tavallinen puuvillalankakin käy sydämeksi, jos on kovin ohutta voi kiertää vaikka kaksin- tai nelinkerroin. Kynttilöitä en ole tehnyt, mutta ulkoroihuja vanhoista kynttilän jämistä ja niihin olen laittanut sydämeksi puuvillalankaa. Hyvin on palanut.
Muista ottaa huomioon sydänlangan vahvuus. Jos teet paksuja kynttilöitä, niin myös sydämmen on oltava vahvaa. Kastele sydänlanka muutaman kerran sulaan massaan ennenkuin laitat paikoilleen.
- MaruXella
Lahtisen vahavalimosta ja kaikkea muutakin aiheeseen liittyvää...löytyy netistä.
ja ei muuta kuin tekemään täksikin jouluksi itselle kynttilöitä.
Muistan kun olin lapsi noin 50v sitten, meillä tehtiin kynttilöitä maitotölkkeihin ja vastaaviin.
Itse olen kerännyt vuosien varrella kaikki kynttilöiden lasikupit talteen ja ajattelin nyt tehdä sinkkumiehenä ja kynttilöiden suurkuluttajana noin 40-50 uutta kynttilää.
Olisiko kellään vihjeitä miten saan niistä ns tuoksukynttilöitä, kun olen ostanut esim Relaxin Zen tuoksua jota ainakin saa K-ketjusta ja jotain hyvää tuoksua siihen kuitenkin haluan.
Miten paljon sitä suhteessa kynttilän koko massaan nähden lisätään?- dhsghgfjdhfasj
50 vuotta sitten maito ei ollut tölkeissä vaan pussissa. Mutta mitäpä tuosta.
- jarppa 957
dhsghgfjdhfasj kirjoitti:
50 vuotta sitten maito ei ollut tölkeissä vaan pussissa. Mutta mitäpä tuosta.
kirjoituksessani lukee noin 50v sitten!
- rtuipplkkhhgrty
jarppa 957 kirjoitti:
kirjoituksessani lukee noin 50v sitten!
Niinhän siinä lukee. Maito ei ollut tölkissä vielä neljäkymmentäviisi vuottakaan sitten.
- mjölk
rtuipplkkhhgrty kirjoitti:
Niinhän siinä lukee. Maito ei ollut tölkissä vielä neljäkymmentäviisi vuottakaan sitten.
pullossa oli 50 v sitten
- exmeijeristi
dhsghgfjdhfasj kirjoitti:
50 vuotta sitten maito ei ollut tölkeissä vaan pussissa. Mutta mitäpä tuosta.
Heippa
Kyllå 50 vuotta sitten maito oli tölkissä ja suljettuna metallilla joka oli puristettu ylä reunaan. Ahkerasti sai polkea, kun jokainen purkki suljettin ja täytettiin käsin.
Muovipussit ainakin meidän meijeriin tuli syksylla -68 ja niitä ei millään onnistttu ensin saamaan pitäviksi.
Kermat ja piimät meni purkeissa, vain maito oli pussissa - Tulatullallaa
Ihana mies
- Anonyymi
Olisko vielä jotain maidon säilytykseen liittyviä muistelmia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisko vielä jotain maidon säilytykseen liittyviä muistelmia?
joo,riittävän kauan kun maito vanheni niin alkoi maistumaan pahalta.
Joskus katosi kokonaan astiasta kun astia tyhjeni tai tyhjennettiin.
Ensimmäinen tuotettu maitoerä ei ole säilynyt näihin päiviin asti. - Anonyymi
jarppa 957 kirjoitti:
kirjoituksessani lukee noin 50v sitten!
Maito tuli tölkkeihin 1975 tai 1976 eli noin 44 vuotta sitten
- Anonyymi
rtuipplkkhhgrty kirjoitti:
Niinhän siinä lukee. Maito ei ollut tölkissä vielä neljäkymmentäviisi vuottakaan sitten.
Oli jo - 70 luvulla.
- neulova
Verkostakin löytyy, esimerkiksi
http://www.lahtisenvahavalimo.fi/kynttilatarvikkeet/sydanlangat/sydanlangat-steariinille.html (Tämä Lahtisen vahavalimo taidettiin mainitakin tuolla ylempänä)
http://www.lahjapuoti.com/tuotteet.html?id=9/146
http://www.silcom.fi/fi/Kynttilä- ja saippuamateriaalit/Kynttilätuotteet/21
(Tietty nettitilauksen kanssa voi tulla vähän kiire, jos meinaa jouluksi ehtiä.) - Ruusukimppu123
Saako nykyään prismasta?
- Matsu999
Myllyn Inspiraatiossa myydään sydänlankaa hyvin edullisesti
- Anonyymi
Ihan tavallinen kalastajalankakin käy, esim 6 säikeinen nelinkerroin punottuna lyhtykynttilöihin ja palaa kovemmallakin pakkasella tosi hyvin, paremmin kuin kaupan lyhtykynttilät
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus54009Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872062Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50856- 47784
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184738Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34738Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35722Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119715- 35674
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127648