pilkkojasirkkelit

IH684

minkälaisia käyttökokemuksia teillä on traktori käyttöisistä pikkojasirkkeleistä, millä hinnalla kauppa uudesta sellaisesta on tehty? joillain myyjillä lähes 30% hinnassa löysää kun alkoi tinkaamaan. vertailussa on tällä hetkellä, japa,palax,näätä ja hakki. onko muita varteenotettavia vaihtoehtoja olemassa? mitä hankinnassa kannattaa ottaa huomioon?

3

900

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vänkärikaari

      Minulla on japa pilkkojasirkkeli. Ota kovapalaterällä se on hyvä. Rangan teossa hyvä, mutta jos puu järeytyy niin on täysi lelu. Paras ois jos olisi hyd.halkaisu sirkkelin jälkeen.

      • maximi

        mikä on max puukoko japalle?
        teknisten tietojen luvatut max. paksuudet japa 30cm, hakki, 25cm, palax 20 cm.
        koneet pitää olla töiden mukaan pikku koneella ei liian isoja urakoita voi ottaa ja isolla ei ole kannattava hellapuita pilkkoa.


      • voi voi voi
        maximi kirjoitti:

        mikä on max puukoko japalle?
        teknisten tietojen luvatut max. paksuudet japa 30cm, hakki, 25cm, palax 20 cm.
        koneet pitää olla töiden mukaan pikku koneella ei liian isoja urakoita voi ottaa ja isolla ei ole kannattava hellapuita pilkkoa.

        Voi pienellä pieniä isojakin urakoita, siinä vaan menee paljon aikaa.. ammattilaisen konetta voi sit käyttää vaikka sillä, että pyytää sitä ammattilaista pienimään, sirkkelin hinnalla ammattilainen pienii sinulle monen vuoden puut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1279
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1085
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      104
      926
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      35
      848
    5. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      719
    6. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      716
    7. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      47
      675
    8. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      656
    9. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      94
      652
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      635
    Aihe