Vinkkejä pitkäikäiset puhelin myyjät

Puhelinmyyjä

Miten te jotka olette tehneet pitempään puhelintyötä jaksatte sitä päivästä toiseen, on se raakaa hommaa, hattua nostan teille !
nyt tarvitsisin vinkkejä miten saada siihen arkityö rutiiniin sellaista mielekkyyttä ettei työpäivä tuntuisi niin saakelin puuduttavalta (siis soittoa soiton perään) ja sellaista ettei ryydy työhön.
miten estätte puutumisen?

4

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aliBAba

      Ei ihme jos puuduttaa mikäli otat työn vain soittona soiton perään. Ota jokainen asiakas vastaan avoimesti ja keskity saamaan kauppa. Ite oon ollu nyt 6-vuotta alalla.

    • Entinen myyjä

      Suosittelen vaihtamaan täysin alaa. Puhelinmyynti on kuitenkin sellaista työtä johon pääsee takaisin aina niin halutessaan. Kokeile välissä tehdä jotain työtä missä saat olla ihmisten kanssa kasvotusten. Harvassa ovat ne ihmiset jotka jaksavat montaa vuotta tehdä peräkkäin pelkkää kasvotonta puhelinmyyntityötä vaikka olisi miten hyvä mielikuvitus.

      Uskon että mielesi piristyy kuten minulle tapahtui kun pääsin ympäristöön joka ei ole jokapäivä se sama minkkitarhan näköinen paikka samoine rutiineineen.

    • Anonyymi

      Tiedätkö kenelle teet työtäsi. Monta välikättä.

    • Anonyymi

      Yli 10 kertyi kokemusta ja sanon neuvoinani muutaman kivijalan homman toimimiseksi: 1. Heitä ihan ekaksi menemään ne valmiit A4-spiikit mitä sinulle käteen annetaan! Poimit niistä vain tarpeelliset speksit muistiin kuten tuotteen hinta, tilausehdot ja mahdollinen nauhoitettava tilausvahvistus joka pitää mennä sanasta sanaan! Valmiit spiikit tappavat sekä asiakkaan että myyjän ja niiden laatijat eivät tajua myynnistä yleensä mitään.

      2. Ota selvää tuotteesta mitä myyt. Mikään ei ole niin rasittavaa kuin myyjä joka jää kiinni heti kättelyssä siitä ettei tunne tuotetta jota yrittää myydä. Jos kuitenkin tulee liian vaikea kysymys, niin älä silloinkaan sano ettet tiedä vaan että "odotatko hetken niin tarkistan asian". Poikkeuksena tähän neuvoon toki se, että joskus toisessa päässä on joku vajakki joka huvittelee kysymällä epäoleellisia pikkuseikkoja niin silloin ei kannata lähteä leikkiin mukaan vaan pyytää ottamaan yhteyttä myymäsi tuotteen as.palveluun jottei mene aika hukkaan.

      3. Tämä on tärkeä: virittäydy jokaiseen puheluun samalle "taajuudelle" asiakkaan kanssa. Ts. Jos asiakas on verkkainen tyyliltään niin sitten olet sinäkin ja jos taas nopea ja kiireinen niin sitten olet sinäkin. Jos totinen/vitsailija niin samoin sinäkin jne jne. Ja asiakas on aina oikeassa! Jos hän sanoo että Suomessa ollaan tyhmiä kun uhitellaan Putinille ja että Ukrainaa ei pitäisi tukea eikä valkopestä asioita niin että pakotteiden takia maksetaan itsemme kipeiksi kaikesta niin olet samaa mieltä (minä tosin olen muutenkin tätä mieltä). Ja ihan sama oli aihe mikä hyvänsä : sama sävel asiakkaan kanssa vaikka oikeasti olisit eri mieltä. Tämä edistää kaupan syntyä hämmästyttävän paljon. Mutta yli ei auta lyödä tässäkään: jos asiakas sanoo että kyllä Jammu-setä oli loppujen lopuksi hyvä äijä niin tällaisissa kohdin voi jo sanoa että ei todellakaan. Kyseessä näin räikeissä tapauksissa voi hyvin olla se että asiakas testaa myyjää että onko aitoa myyjän samanhenkisyys.

      Loppu on sitten itsestä kiinni, kuinka hyvin jaksaa vetää roolia jonka onnistuminen vaatii. Joku ei jaksa päivääkään kun taas toinen vaikka eläkkeelle asti. Siis muuten pitää olla oma itsensä mutta rooli ottaa mukaan siten että on sellainen kuin asiakasta miellyttää ja tosiaan ne valmiit spiikit äkkiä pois silmistä niin perusedellytykset ovat paremmat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      212
      23110
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      101
      16672
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      299
      15497
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      152
      10684
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      118
      9620
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      36
      8227
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      32
      8195
    8. 237
      6742
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      201
      6396
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      36
      5973
    Aihe