Viikonloppuna olis tarkotus lähtee Baltic Princess laivalla kohti Tallinnaa. Olen 16 vuotias ja ajattelin vähän ostaa viinaa/viiniä sekä tupakkaa keskustasta. Mistä siis saisi helpoiten ulos ilman papereita ja missä kyseiset viina/tupakkakaupat sijaitsevat?
Kiitos jo etukäteen vastauksista.. =)
Mistä viinaa?
19
5033
Vastaukset
- lapsonen!!
Voi hyvät hyssykät! Lapsille ei myydä viinaa Virossa! Ja jos joku myisi, sitä ei missään nimessä saa ostaa tai ainakaan juoda, koska salaviina voi olla mitä myrkkyä tahansa!
Mutta todellisuuden tuntien tiedän, että kyllä Tallinnasta alaikäinenkin viinaa saa, esim. pyytämällä epämääräisten taksikuskien käydä ostamassa ja maksamalla heille vaivanpalkkaa.
Koetapas kuitenkin käyttäytyä ulkomailla äläkä ole ääliömäinen suomalaisjuoppo, joiden maine on juuri niin huono kuin ansaitsevatkin.Parahin "lapsonen" skippaa tuon edellisen hyysääjän kommentit ja kuuntele oikeaa neuvoa :D Virossa saa melkein yhtä hyvin/huonosti kuin suomessa kaikkea noita. Ainoat, mistä ei kannata kokeilla (epäilen sitä turhaksi) on super alko ja liviko. Jos taas menet (muista paikan nimeä) sataman lähellä punasessa tiilitalossa (oliko mere keskuksen yhteydessä) olevaan venäläisomisteiseen kauppaan, niin aika varmasti saat. Eivät ole niin tarkkoja. Itse sain 15-vuotiaana kaljaa virosta, mutta sain jo silloin suomestakin, joten en lähtisi lokeroimaan "varmoja" paikkoja. Myyjät kuitenkin vaihtuvat :)
- tallinnassa käynyt
weedmaan kirjoitti:
Parahin "lapsonen" skippaa tuon edellisen hyysääjän kommentit ja kuuntele oikeaa neuvoa :D Virossa saa melkein yhtä hyvin/huonosti kuin suomessa kaikkea noita. Ainoat, mistä ei kannata kokeilla (epäilen sitä turhaksi) on super alko ja liviko. Jos taas menet (muista paikan nimeä) sataman lähellä punasessa tiilitalossa (oliko mere keskuksen yhteydessä) olevaan venäläisomisteiseen kauppaan, niin aika varmasti saat. Eivät ole niin tarkkoja. Itse sain 15-vuotiaana kaljaa virosta, mutta sain jo silloin suomestakin, joten en lähtisi lokeroimaan "varmoja" paikkoja. Myyjät kuitenkin vaihtuvat :)
Itsekin sain veli venäläiseltä, ei kysynyt papereita.
- faerieee
Ei Virossa myydä alkoholia tai tupakkaa alaikäisille mitenkään sen helpommin kuin Suomessa. Voisin sanoa, että sieltä on jopa vaikeampi alaikäisen ostaa alkoholia tai tupakkaa kuin Suomessa. Itse olen parikymppinen ikäiseni näköinen ja minultakin on joka kerta kysytty paperit, ostin mistä tahansa liikkeestä.
- tallinna<3<3
Tallinnassa on niin huikeat määrät viinakauppoja, että jos tarpeeksi monesta yrität, niin varmasti saat. Jos ei heti ekassa onnistu, niin seuraavaan sit. :) Ja tuohon tullijuttuun, jos sulla on tyyliin vaan yksi reppu mukana, niin ei sua kukaan tarkista. Viinat vaan piiloon. Tsemppiä sulle :):)
- 16v ja juomat läks
Voit saada jostain mutta toinen asia on saatko ne tullista läpi. Mä ostin kerran ja laitoin ovelasti reppuun mut tulli löys ne ja sakkoja tuli 550€ ja juomat menetin. Kalliiksi tuli se reissu
- mies ilman tup-viin.
Kasva vähän vielä.Onko toi tupakki ja viina tarpeellista. Ei niillä miehen meriittiä saa!
- votkad
En usko että se voi siellä kauhean vaikeeta olla. Kunhan tosiaan tarpeen monesta yrität, niin kyllä viro sinulle viinat hommaa :)
- VanjaTeletupsu
Joo, 11 vuotiaskin on Aia-kadun RIMIstä 4,5 prossasta sotkotusta saanut ostettua kun luuli limuksi.
Puolet kerkesi juoda ennenkuin huomattiin mitä oli; kassakuitissa luki kassan nimi joka oli RUS-peräinen.
Eivät ihan skarppina tosiaan aina ole.Tuskin toiste näin "onnistuisi".
- jauris
siis mistä kaupasta saa tupakkaa ilman että ne kysyy papereita tallinas? oon 17v mut näytän 14v...
- teretulemast
Ennen oli helpompi saada vaikka mitä Virosta ja varsinkin silloin, jos osti paljon! Mutta nykyään, vaikka saisitkin ostettua niin Suomen tulli, ylläri ylläri, varmasti saa sinut kiinni ja sakottaa. Olikohan se niin, että nykyisin Suomeen saa tuoda ulkomailta vain yhden kartsan ja yhden viinapullon/per henkilö.
Eli sinuna en lähtisi edes kokeilemaan... Tulli viimeistään yllättää...- Tallinnasta viinaa..
Olikohan se niin, että nykyisin Suomeen saa tuoda ulkomailta vain yhden kartsan ja yhden viinapullon/per henkilö.
Röökiä saa vissiin tuoda vain yhden kartsan. Mutta viinaa saa tuoda Eu-maista niin paljon kuin jaksaa kantaa... - siellä olin minäkin
Tallinnasta viinaa.. kirjoitti:
Olikohan se niin, että nykyisin Suomeen saa tuoda ulkomailta vain yhden kartsan ja yhden viinapullon/per henkilö.
Röökiä saa vissiin tuoda vain yhden kartsan. Mutta viinaa saa tuoda Eu-maista niin paljon kuin jaksaa kantaa...Vissiin joo :)
Kyllä käytännössä voi tuoda röökiä niin paljon kun jaksaa kantaa.
Ja alkoholin suhteen ei ole rajoituksia. Tai jos on, ei tulli niitä valvo.
Minähän uskoin noita tullin 'ohjeita', mutta kanssa matkustajat toi sellasia kymmenen laatikon market kärryllisiä kalja- siideri-kossulaatikoita. Männä viikolla. - kokemusta on
siellä olin minäkin kirjoitti:
Vissiin joo :)
Kyllä käytännössä voi tuoda röökiä niin paljon kun jaksaa kantaa.
Ja alkoholin suhteen ei ole rajoituksia. Tai jos on, ei tulli niitä valvo.
Minähän uskoin noita tullin 'ohjeita', mutta kanssa matkustajat toi sellasia kymmenen laatikon market kärryllisiä kalja- siideri-kossulaatikoita. Männä viikolla.Ostaessa riittävästi tupakkikartsoja, Tallinkilta saa ilmaismatkan. Myös oluet ovat valmiiksi pakattu kärryihin!
Erikoisen hyvää palvelua tässä tapauksessa!
- Anonyymi
A-terminaalin heput myyvät mitävain, valikoima on tosilaaja.
- Anonyymi
Tämä trolli se vain jaksaa...
- Anonyymi
Mistä huoraa?
- Anonyymi
Netissä on paljon huoria.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Netissä on paljon huoria.
ei tartte netistä ettii. valkkaa kadulta vastaantulijoista se terhakkain. perhetyttöi ovat ei tartte kantaa huolta taudeista. narvassa, ehkä?
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622490Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait255899Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies104881Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka306869Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739