silja linen jouluillallinen vs norm buffet??

silja linella tarjoillaan 20.11- jouluun asti jouluillallinen joten olisin kysynyt tietääkö kukaan miten paljon tämä eroaa normaalista siljan tarjoamasta buffetista??
siellä tietenkin jouluruokia mutta onko siellä sitten mitään muuta tuolta normaalista buffetista????
7572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Se on joulusapuskoihin painottuva normaali buffet. Eli periaatteessa samat kalat ja leikkeleet löytyy kuin muulloinkin, mutta esim. lämpimät ruoat on paljolti perinteisiä joululaatikoita. Viime joulusta on tietysti vähän aikaa... mutta muistelen, että se ei olisi normaalia buffettia mitenkään oleellisesti runsaampi, vain jouluisampi, eli siinä mielessä itselleni ei ihan korkeamman hintansa väärti (sitäkin se taisi olla, kalliimpi). Jotain "normaalilaatuja" saattaa siis puuttua. Nämä muistikuvat viikko- ei viikonloppulähdöltä, viikonloppuisin ja muina sesonkilähtöinä on yleensä muutenkin vähän runsaampi valikoima (vaikka hinta on viikolla sama). Mutta ehdottomasti kannattaa mennä, jos muuten buffetti on mieluisa vaihtoehto.

Äänestä
  • kiitti kun vaivauduit vastaamaan ja ensimmäisenä pojot sulle siitä että täälläkin tuntuu saavan asiallisen vastauksen jota yleensä ei saa. juu buffet on ollut aina se mieluisa vaihtoehto joten kai siellä nytkiin sitten pärjätään :) kiitos vielä.

    Äänestä

Talluink-siljan (silja linea kun ei ole enää) joulupöytä jouluisin eväin (vähän joulumieltä mukana ja roimasti hinta korotettuna)

Äänestä
  • Se on Jouluinen. Siellä on esim ainakin kolmea erilaista joulukinkkua, harmaasuolattua ja enempi palvattua jne. Erilaisia laatikoita on lanttulaatikoita porkkanalaatikoita jne.

    Tietenkin livekalaa ja rosollia jne jouluruokia Suomesta ja Ruotsista. Tuossa Suomen ja Ruotsin perinteissä yksi kiva yksityiskohta on eri maiden sinapit. Siljalla on tarjolla suomalaista ja ruotsalaista sinappia, siis ikäänkuin kummankin maan perinteistä tyyliä. Sen lisäksi on sitten vielä yleensä ollut Englantilaistyylistä kokosiemenistä sinappia. Niissä on eroja.

    Juomapuolella on ollut Jouluolutta. Myös jälkiruokapuolella on huomioitu Jouluisuus. Tosiaan joitain ruokia on sitten Joulubuffesta pois Jouluruokien alta, mutta nälkäiseksi ei tietenkään kukaan jää. Pikemminkin päinvastoin.

    Meidän perheellä on yksi Joulunajan perinteitä mennä Siljalle syömään Joulupöytä. Se jouluppöytä katetaan aina Siljan päivästä Marraskuussa alkaen.

    Kyllä se Joulupöytä on aika paljonkin erilainen kuin normaali buffet.

    Äänestä

  • Muistutat keskenkasvuista kakaraa, joka toistelee ylpeänä oppimaansa asiaa.
    Sinun kohdallasi asia on mennyt surullisen säälittäväksi.

    Äänestä

  • Ihmettelijä.. kirjoitti:

    Muistutat keskenkasvuista kakaraa, joka toistelee ylpeänä oppimaansa asiaa.
    Sinun kohdallasi asia on mennyt surullisen säälittäväksi.

    Kyllä vaan. Luen joskus huvikseni tätä palstaa ja joka kerta (tai lähes) tuohon toteamukseen törmää. Joillekin jää yksinkertaisesti "levy päälle" ja usein siinä on jotain elämää suurempaa intohimoa asiaa kohtaan. Yhtiön entinen työntekijä kenties tms.

    Äänestä

  • 20+20 kirjoitti:

    Kyllä vaan. Luen joskus huvikseni tätä palstaa ja joka kerta (tai lähes) tuohon toteamukseen törmää. Joillekin jää yksinkertaisesti "levy päälle" ja usein siinä on jotain elämää suurempaa intohimoa asiaa kohtaan. Yhtiön entinen työntekijä kenties tms.

    Kumpaa te tarkoitatte, tuota Kait se on normaalin juttua vai Joulumuorin asiallista ja herttaista Siljan Joulupöytä tarinaa, johon ainakin minä voin kokemuksesta yhtyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tahtootietää kirjoitti:

silja linella tarjoillaan 20.11- jouluun asti jouluillallinen joten olisin kysynyt tietääkö kukaan miten paljon tämä eroaa normaalista siljan tarjoamasta buffetista??
siellä tietenkin jouluruokia mutta onko siellä sitten mitään muuta tuolta normaalista buffetista????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu