ongelmia kääpiölupan kanssa

uuden omistaja

Sain kanin aivan muutama päivä sitten.Se on n. 7kk vanha kääpiöluppa.
Ongelmanani on se ettei kanini tykkää olla eikä tulla syliini. En saa kanin kynsi varmaan ikinä leikkattua koska se ei viihdy sylissä. En halua viedä kania muiden ihmisten leikattavaksi (siis kynsien).Kanin entinen omistaja leikkasi kanin kynnet juuri ennen kuin se tuli minulle, en saa edes tarkistettua kuink pitkät kynnet on. Osaan kyllä leikata kynsiä. Haluasin saada kanista kesyn "sylikanin".
Kysyisin vielä, että tarvitseeko kani valoa häkkiin tai, että voiko kanin häkissä olla lähes pimeää. Ja sitten lopuksi miten saisin kanin tottumaan "uuteen" heinään siis meidän heinään.

10

1408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • me

      kun saat uuden kanin, ei ole ollenkaan ihmeellistä vaikkei se tulekkaan syliin heti... Kanin tulisi ainakin pari päivää tutustella uuteen häkkiin/ympäristöönsä. jos kania alkaa liian nopeasti totuttamaan kaikkeen uuteen, kuten uuten omistajaan, syliin, huoneisiin.. voi käydä sillee et kanista tullekin arka. eli maltti on valttia. kun kani on päivän pari ollut vapaana, laita häkki auki(jollekkin alueelle jossa se saa vapaana olla) ja anna sen itse tulla ulos. istu vaikka itse lattialle ja anna kanin tulla sinun luo. tämä voi vaatia aikaa.. kun kani tottuu sinuun, niin vasta sen jälkeen ala totuttaa kania käsittelyyn. Itselläni oli/on sama ongelma meille tuli kani n kk sitten ja se oli aranloinen, mutta nyt kani on tottunut minuun, vieläkään ei tykkää hirveästi syliin nostoista, mut tulee ottaa huomioon ettei kaikki kanit tule ikinä siirä pitämäänkään... onnea sinne suuntaan!:)

    • Erin L

      hei pitää muistaa, että kaneillakin saattaa olla luonnetta. Itse olen kasvattanut ja hellinyt niitä jo kymmenisen vuotta. Jotkut ovat seurallisia sylikaneja, ja toiset taas pysyttelevät mielummin kaukana ihmisten käsistä. Ehkä n. joka neljäs on sellainen joka tykkää olla sylissä, eikä ne opi tykkäämään hellimisestä ajankaan myötä, jos ei aluksikaan... meillä on yks 7v. kiukkupussi joka ei vaan lämpene vaikka mitä tekis, suuttuu joka kerta kun siivotaan häkkiä.

    • tania78

      Kuten olet huomannut kaikki eivät ole "sylikaneja". ( harva on ) !!!

      Anna sen tutustua sinuun ja uuteen ympäristöön aivan rauhassa.

      Tietysti kani tulee hoitaa, joten suosittelen sylihoitoa.
      - Ota syliin ja tarjoa esim: rusina.
      - Toista sama viikko ja päästä pois heti kun olet antanut rusinan.
      - Houkuttele lähelle rusinalla, mutta älä ota syliin.

      Kun kani on tottunut syliin voit leikata kynnen ja tarjota rusinan. Toista joka päivä !

      Tottakai kani tarvitsee valo siinä missä muutekin eläimet. Ja ihmiset !
      Heinään totuttaminen on aika helppoa kunhan tarkistat tarjottavan heinän kunnon !
      - Tuoretta
      - Ei pölyä
      - Ei hometta

      Siinä ei siis ole ongelmia. Ja jos kanisi ei jotain heinää syö, voi se johtua siitä, ettei se ole oikeaa heinää.

    • positoha

      Itse kans sain juuri maanantaina luppakorvakanin, joka on 7kk. Edellinen omistaja on ollut vakavasti sairasteleva mies, joten kani on ollut lähinnä häkissä. En tiedä onko sitä paljoa kosketeltu tai silitelty.
      Tämä kani antoi kyllä koskea itseään ollessaan häkissä. Ainoastaan yhden ja ensimmäisen kerran nostin kanin häkistä pois, koska häkki oli niin siivoton ja pakko oli siivota. Samoin jouduin nostamaan kanin sinne takaisin. Räpiköi aivan älyttömästi.

      Seuraavina päivinä olen vain nostanut häkin yläosan pois ja kani on saanut tulla/mennä omia aikojaan, omilla ehdoillaan. Olen yrittänyt välttää turhaa käsittelyä. Ensimmäinen pv kun näin tein, niin oli jännä seurata sen liikkeitä. Se haisteli pohjalaatikosta käsin jokaiselta reunalta uusia hajuja ja mietti pitkään, uskaltaako tulla pois. Laitoin ulkopuolelle salaatinlehtiä. Kävi nappaamassa yhden ja meni syömään häkkiinsä. Illalla se kiersi hitaasti huonetta ympäri haistellen huonekaluja ja meidän varpaita. Sen vaikipaikaksi on muodostunut matalan pöydän alle jäävä kolo, enkä sitä ole painostanut mihinkään. Salaatilla välillä houkuttelen esille, kun saattaa olla siellä useita tunteja pötköllään. Eilen pupuseni sitten alko nuolemaan mun kättä : ) Se nuoli sitä ihan ku joku kissa, pitkään ja hartaasti : ) En halua tehdä pupulle mitään, mistä se ei pidä. Haluan että se saa olla ainakin alussa omilla ehdoillaan tilanteissa mukana.
      En tiedä tuleeko tästäkään koskaan mitään syli-kania. Mukavahan se olisi rapsutella sitä sängyllä, mutta aika näyttää.. Saanpahan koskea siihen edes silloin, kun on häkissä. Eilen se katseli pohjalaatikostaan telkkaria meidän kanssa. Istui lattialla keskellä ruutua ja tuijotti mitä siellä tapahtuu.

      • tania78

        Hienoa Positoha !
        Jollei sylikania, niin ainakin vieressä löhöilevä ja rapsuteltava kaveri. :)
        ( harva kyn sylissä koskaan viihtyy - vieressä yleensä )

        Silti se on hyvä totuttaa myös nostoihin ja rutiinitoimenpiteisiin herkkujen ja kärsivällisyyden kera.

        Olet antanut hienon kodin uudelle ystävällesi ! Onnitteluni !


      • ei enää
        tania78 kirjoitti:

        Hienoa Positoha !
        Jollei sylikania, niin ainakin vieressä löhöilevä ja rapsuteltava kaveri. :)
        ( harva kyn sylissä koskaan viihtyy - vieressä yleensä )

        Silti se on hyvä totuttaa myös nostoihin ja rutiinitoimenpiteisiin herkkujen ja kärsivällisyyden kera.

        Olet antanut hienon kodin uudelle ystävällesi ! Onnitteluni !

        Nyt kun luppikseni on kotiutunut meille niin siitä on tullut oikea sylikani se viihtyy sylissä melkein aina. Kiitos kaikille vinkeistä. Mitäköhän virikkeitä voisin laittaa häkkiin ?


    • SHSRBGF

      njbhvgcfdxzsderf7h8jokolöpä


      sd
      f
      sefs

      f
      ADS
      SDVF
      FRDSVAV
      EWF
      GF
      SADF
      FV
      FDSE

      dvsf
      v
      fv
      df
      f
      f
      ss<
      GVS
      GSG
      s
      s
      f
      fFW
      F
      GTI'HY
      UÖLKD
      ÖP

      I
      GF



      GF
      S


      F

      N' KH






      O
      K

      K
      KJ
      J
      J

      • Kaniiii

        Ei tarvitse ihmetellä, ettei kani halua tulla syliisi eikä anna leikata kynsiä🙃. Muistan kun meidän kani tuli meille. Ihan sama juttu, se oli alkupäivät pahvilaatikon alla omassa häkissään, ja jopa pelkäsi, jos joku oli samassa huoneessa. Muutamien viikkojen kuluessa kani tottui uuteen kotiinsa (ostimme kanin siis kun se oli luovutusikäinen) ja alkoi pitämään meistä❤️Vaikka meidän kani onkin rohkein ja sosiaalisin kani koko maapallolla, ja tulee jalkojen päälle kun vaikka herkuilla ohjaa, se vihaa silti syliin ottamista. Silittely kelpaa vain😁


    • Qazsxdcfgbhjklö

      KMLGIYUTRIM V,MKGJIUETGFJIUGÅ

    • kan'i

      Jos SHSRBGF ja Qazsxdcfgbhjklö ei ollut mitään tärkeää asiaa niin olkaa vain hiljaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      34
      8164
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4603
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      34
      4458
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3589
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2813
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2666
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      35
      2479
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2353
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2043
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      61
      1871
    Aihe