Tehdasasetusten palautus?

Tämä on varmaan ihan huippuyksinkertainen kysymys, mutta pakko kysyä ennen kuin tekee hölmöjä. Eli jos boksissa "palauttaa tehdasasetukset", niin vaikuttaako se tallenteisiin? Enpä ole uskaltanut ko. toimintoa tehdä, koska en ainakaan halua menettää tallenteita.

Kiitti jo vastauksista...
51395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tehdasasetuksilla palautetaan boksin vastaanotin alkutilaansa, jolloin siihen asennetaan kielivalinnat sun muut asiat. Boksi hakee verkosta taulukkonsa tiedot ja sitä kautta se palaa "tolpilleen". Omat asetukset, kuten suosikkilistat, tietenkin katoavat. Esim. Topfield laittaa äänenvoimakkuuden melko pieneksi ja se pitää muistaa käydä nostamassa "tappiin" jotta tasoa riittää tv:lle.

Ennenkuin tämä prosessi aloitetaan, niin kannattaa vetää hetkeksi boksin sähköjohto seinästä, ja antaa boksin käynnistyä rauhassa. Tämä korjaa jo suuren osan virhetilanteista. Syynä on se, ettei kauko-ohjain katkaise kuin videolähdön ja itse digivastaanotin pysyy päällä koko ajan (ja saattaa jumittua omia aikojaan).

Äänestä

Boksin tehdasasetukiin palautuksessa tallenteet pysyy muuttumattomaina.

Äänestä
  • Kiitos näistä neuvoista. On nimittäin topfield 4100 jne jäänyt jumiin muuton jälkeen ja ajattelin koittaa, josko tuo auttaisi. Ei löydä signaalia, vaikka sen läpi menee signaali kuitenkin tv:n omalle virittimelle. Tuo johdon irrotus ja tehdasasetusten palautus voinee auttaa? Muita hyviä vinkkejä, jos toi ei tehoa?

    Äänestä

  • mä taas kirjoitti:

    Kiitos näistä neuvoista. On nimittäin topfield 4100 jne jäänyt jumiin muuton jälkeen ja ajattelin koittaa, josko tuo auttaisi. Ei löydä signaalia, vaikka sen läpi menee signaali kuitenkin tv:n omalle virittimelle. Tuo johdon irrotus ja tehdasasetusten palautus voinee auttaa? Muita hyviä vinkkejä, jos toi ei tehoa?

    onkos varmasti muuton jälkeen kaikki kaapelit kytketty oikein ja ei kai vaan ole vaihtunut antennisignaalin tyyppi toiseksi, siis onhan vielä samaa kuin ennen antenni tai kaapeli.

    Äänestä

  • ´´ kirjoitti:

    onkos varmasti muuton jälkeen kaikki kaapelit kytketty oikein ja ei kai vaan ole vaihtunut antennisignaalin tyyppi toiseksi, siis onhan vielä samaa kuin ennen antenni tai kaapeli.

    No olen miettinyt juurikin tuota samaa asiaa ja kuulopuheen mukaan talossa pitäISI olla kaapeli... Taloyhtiön ilmotaululla oli mun mielestä viestejä, jotka viittaisi kaapeliin (eli siihen mikä pitäisikin...)

    Mahtavuutta :-D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


piitsipera kirjoitti:

Tämä on varmaan ihan huippuyksinkertainen kysymys, mutta pakko kysyä ennen kuin tekee hölmöjä. Eli jos boksissa "palauttaa tehdasasetukset", niin vaikuttaako se tallenteisiin? Enpä ole uskaltanut ko. toimintoa tehdä, koska en ainakaan halua menettää tallenteita.

Kiitti jo vastauksista...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu