Paulan uutuudet syksyllä 2009

Pasi K.

Kiitos R. Mooren vinkin laitan tämän viestin :)

16.9. Warner julkaisi "Yhteinen Sävel" -albumin, jolla Paula Koivuniemi, Vuokko Hovatta, Pauli Hanhiniemi, Tuure Kilpeläinen ja Kerkko Koskinen tulkitsevat venäläisiä klassikkoiskelmiä. Levyn 12 kappaleesta Paula laulaa 5 kappaleessa ("Mustat silmät" (Paula ja pojat), "Älä kiiruhda"(Paula), "Kasakkapartio" (kaikki), "Rakastan elämää" (Paula ja Kerkko) ja "Kaksi kitaraa" (Paula ja Vuokko). Albumin ensimmäiseksi singleksi lohkaistu Paulan tulkitsema "Mustat silmät" nousi Radio Suomen Soitetuimmat -listalla sijalle 1. "Yhteinen Sävel" -konsertti muuten televisioidaan tänään 21.11. klo 21 Yle Teemalla. Videoita: http://satumaa.yle.fi/video/1265 http://satumaa.yle.fi/video/2114

Viikolla 41 Warner julkaisi cd:llä Paulan kaksi klassikkoalbumia "Vie minut pois" (1980) ja "Luotan sydämen ääneen" (1982) 2in1-sarjassaan. Kysyin Warnerilta Paulan muidenkin 1970- ja 80-lukujen albumien julkaisemisesta cd:llä ja sain vastauksen: "Seuraamme näiden julkaistujen tilannetta markkinoilla ja palaamme asiaan. On ihan realistista, että muutkin albumit tulevat julkaistuiksi tässä sarjassa."

Viikolla 44 Warner julkaisi "Tähtisarja"-sarjassaan Paulan 2cd:n kokoelman. Mukana on joitakin aiemmin cd:llä julkaisemattomiakin biisejä, mm. 1969 taltioidut, harvemmin soitetut kauniit balladit "Kaupungin illassa yksin" ja "Mitä mulle jää".

11.11. Universal julkaisi "Onnen Laulut" -albumin, jolla esitetään Helsingin Sanomien lukijoiden valitsemia onnelisina pitämiään suomalaisia lauluja. Levyn 14 biisistä Paula on mukana kahdella: "Paratiisi" (Paula) ja "Kulkuri ja joutsen" (Paula ja Lauri Tähkä). Muut artistit levyllä ovat Kauko Röyhkä, Chisu: Kellä kulta, Lauri Tähkä, Tommy Lindgren, Puppa J, Vesterinen, Olavi Uusivirta, Kristiina Wheeler, Mikko von Hertzen, Janne Laurila ja Terhi Kokkonen.

Jos vielä kurkistetaan em. levyjen lisäksi menneeseen ja tulevaan, niin 13.5.2009 ilmestyi Paulan oma albumi "Nainen" (Edel) ja maaliskuussa 2010 julkaistaan Paulan seuraava albumi, jonka myös julkaisee Edel.

1

575

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • r.moore

      kiitos kovasti. Olen melko tyytyväinen iTunesin Paula-kataloogiin, mutta nehän ovat tietenkin mp3- muodossa. iTunes vaatii myös ohjelman asennuksen koneelle ensin, tosin niinhän muutkin musiikin verkkokaupat. iTunes on kuitenkin kattavin haku myös kotimaisista artisteista mutta pitää tietää esittäjän nimi ensin. Englantilainen firma ei tietenkään suomalaisia ekana noteeraa. Käytän sitten Anttilan sivuja siihen hakuun, sitten kuuntelemaan ja/tai ostamaan iTunesista. Tästä sinun listastasi voivat kaikki valita hyvin joko ostettavat CD:t tai lataukset kukkaronsa mukaan. Ja Paulan uudistuneet sivuthan ovat myös komeat! ja hyvä tietolähde, mutta eivät niin ajan tasalla kuin sinun listasi!
      http://www.paulakoivuniemi.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11198
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1086
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe