Uteliaisuus kalvaa. Onko kaikki ottaneet opikseen tullin neuvoista viisumijutuissa. Onko ketään ratsattu kahdesti?
Onko kahdesti sakotettuja?
Inkeri Imatralta
5703
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
miztä neuvoizta? Siis siis onko tulli antanu jotain neuvoja viisumiasioissa? onko tähä tullu selkoa?
Tuskin tulli tulee maaahanmuuttoviraston tontille. Sakottaja on maahanmuuttoviraston virkailija. Tullilla ei ole asian kanssa mitään tekemistä. Ei kaikki rajanylityspaikalla työskentelevät henkilöt ole tullivirkailijoita, ei Suomessa eikä Venäjällä.
Minkäsnäköset asut näillä maahanmuuttoviranomaisilla on?
Ainakin viimeksi nähdessäni oli aivan tavallisissa siisteissä siviliivaatteissa. Tämä siis Vartiuksessa (Лютта). Aikaa on mennyt varmaankin parivuotta, tästä tapahtumasta, en saanut sakkoja silloin, enkä myöhemminkään. Ovat toki sakottaneet joitakin kulkijoita, mutta ei ole sattunut omalle kohdalle.
Tulli on tulli ja rajavartija on rajamies, eivätkä nämä kaksi koskaan kohtaa. Amen. Anteeksi kun sotkin, vastoin parempaa tietoa.
Ja Oudot Pahat Miehet ovat liikuskelleet Vyärtsilän tullissa myös, juuri samoina aikoina. Itse asiassa, silloin kun pari viikkoa sitten kuskimme vedettiin puhutteluun, se tapahtui niin, että tullin alueelle saapuessa jo huomasin tummaan takkin pukeutuneita virkamiehiä, joilla oli näkyvä punainen virkamerkki hihassa. Ja tullessaan passintarkastukseen, kuski ei saanut passiaan, vaan passikopin täti soitti paikalle juuri tämmöisen ukon, jolle sitten selitettiin ilmeisesti että tämmöinen rikkuri se nyt tässä olisi.
Ja joku oli kuullutkin, että nämä touhut olisi toimeenpannut jokin Petroskoin instnssi, mikä, siitä piru selvän ottakoon.
Tänään käytiin hermot hyrskyen taasen naapurissa, mutta nyt saatiin mennä ja tulla herrojen rauhassa. Ihan niillä samoilla papereilla. Joten; kurssi 42,10 bensa 24,40. Joten siis, elkää kertoko kellekään, ostettiin bensaa. Ja tupakkia 2 kartonkia, namuja, hapankaalia, taivaallisia kurkkuja ynnä perunaleivoksia Tsortavalasta, jossa käynti venytti matkan 6 tuntiin.
Sto delat? Hodit nada.