Pistävä haju kun heittää löylyä!!??

Pihasauna reistailee

Mikä helvetti voi olla, minulla 7 vuotias pihasauna pihassa ja tulee karmee pistävä haju joka yskittää kun heittää löylyä. Nuohooja kävi vaihdoin lopuksi kiukaan ei perkele haju lähtenyt. Se saatana haisee vain kun heittää löylyä. Uusi kiuas uudet kivet jne, kaveri vei vanhan kiukaan ja toimii kuin junan vessa. Lattiassa keskellä rako josta saa ilmaa, ollu sama koko ajan. Auttakaa tai poltan koko vitun saunan...perkele sitten ei haise. Vituttaa niin että itkettää, sitten kun 20 min saunottu se vahenee ja toisinaan taas loppuu..., 30 litran vesisäiliö hormin ja kiukaan välissä, välillä vettä välillä ei, tuntuu että ei auta..!! Voiko vedessä oleva kalkki aiheuttaa??, vesi tulee verkosta niin kuin ennenkin.

Hjälppiä tarttiis nyt!!

9

3085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mukana myös

      haju. Hehee, uuden sukupolven kaikkien aistien 4D-sauna.

      • TANA

        SULLA RAUKALLA EI EDES SAUNAA VISSIIN...!! pUmmI


      • TULIOLI

        MUISTITKO POLTTAA RASVAT POIS ENNEN KÄYTTÖÄ .


    • apuwwwa

      Onko se rako lattiassa myös pesuveden poistoon tarkoitettu? Lattiapinnat kallistettu rakoon viettäväksi? Jos näin on, pesuvesiä ei rakosesta ole johdettu saunasta pois, vaan suoraan maapohjaan? Ja jos haju tulee vain löylyä heittäessä, tarkoittaa se sitä että haju tulee jo korvausilman mukana. Kiuas ottaa palamiseen ilmaa ja löylyn sekaan sekoittuu osa. Jos raon alla on kaikki törky jäänyt seisomaan, niin voisi kuvitella että se syy löytyisi sieltä? Varsinkin jos rako kastuttuaan löylyvedestä tai vastaavasta saa hajun loppumaan. Törky haisee saunomisen alussa koska se on vielä kuiva. Kastuttuaan haju vähenee? Jos vika olisi löylyvedessä se haisisi koko ajan. Minä lähtisin tutkimaan tuloilman reittiä eli sitä rakoa. Senkin takia kun haju ilmenee pelkästään löylyä heittäessä. Minun mielestä tuloilmaan sekoittuu jotain asiaankuulumatonta. Älä hyvää sauna polta, kyllä se vika löytyy.

      • SENA

        herra tahi rouva hyvä tutkin asiaa lisää huomenna, mutta taidat olla oikeassa, kiitos luojalle etten äsken polttanuty sitä...!:), saunoimme ja kun 5-10 min.oltiin oireet loppui.., toki käytiin huuhtelussa ennen vilvoittelua ja siihen se loppui...KIITOS, uskon että olet oikeassa!! palaan viikon sisällä asiaan!! KIITOS


      • helppiwä
        SENA kirjoitti:

        herra tahi rouva hyvä tutkin asiaa lisää huomenna, mutta taidat olla oikeassa, kiitos luojalle etten äsken polttanuty sitä...!:), saunoimme ja kun 5-10 min.oltiin oireet loppui.., toki käytiin huuhtelussa ennen vilvoittelua ja siihen se loppui...KIITOS, uskon että olet oikeassa!! palaan viikon sisällä asiaan!! KIITOS

        Eipä mitiä. Törky pois haisemasta ja vesi jatkossa saunasta pois. Jos sauna on "laskenu allensa" vuosia, maa-ainestakin kannattaisi ehkä poistaa. Kosteus on voinut aiheuttaa lattiarakenteisiin vaurioita. Paitsi jos tuuletus on toiminut. Ja on varmaan toiminut koska toimii raitisilman tulona. Tutkimalla ei hutkimalla..


    • TULIOLI

      Testaa kivesi keittämällä niitä kannellisessa kattilassa . Haju antaa viitteitä siitä mistä on kysymys . Epäilisin rikkiä . Se muuttuu rikkihapoksi löylyssä . Arseeni eli arsenikki voi myös olla kyseessä .

    • Ilmanvaihto No I

      Olin mukana kun isäni esitteli uutuutta jatkuvalämmitteistä kiuasta 1954 .
      Siinä sivullisena kysyin mistä tulee " korvausilma " ( en todellakaan tiennyt miksi oikeen kysyin ) , isäni ymmärsi heti ja hätäpäissään näytti keskellä lattaa olevaa reikää . Tuohon huomautin , viemäristä tulee mitä sinne lasketaan.
      Kävin myöhemmin tuossa saunassa , korvausilma tuli putkella kiukaan sivulle . Tämä 1955 .
      On huonosti Suomipoika saunansa hoitanut , on paljon saunoja jossa ilmanvaihto on päin Peetä .

      Niinse on Suomipoijaat..

      • on on

        Vastaavia ratkaisuja on paljon ja ne toimii. Raot seinustoilla ja lattiapinnat kallistettu keskelle jossa on kouru tms. jolla vesi ohjataan saunatiloista pois.

        Ilmanvaihto on nro1 hyvässä saunassa. Hapettoman saunan löylyssä ei jaksa olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3225
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3087
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2447
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      2180
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1903
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1800
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1405
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe