Cavalieruroksemme räksyttää

blenheimmm

Miten räksytys kitketään pois? Ikä on 1vuosi ja 5 kuukautta, on viimeiset pari - kolme kuukautta räksyttänyt ohikulkeville ihmisille ja koirille lenkillä.
Alle vuoden ikäisenä hänen kimppuunsa hyökkäsi pari kertaa pikkukoira ja sen jälkeen koiramme alkoi räksyttää. alle vuoden ikäisenä ei haukkunut kenellekään ulkona.
Onko kyseeää se , että puolustaa omaa reviriiään? Kuuluuko koiran villeihin vaistoihin haukkuminen muille koirille lenkkipolulla?

4

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cavavavava

      Koira ei puolusta reviiriään vaan itseään, koska olet antanut jonkin koiran hyökätä sen kimppuun. Tästä koirasi päättelee, ettet pysty puolustamaan sitä, joten sen on tehtävä se itse; haukkumalla muille.

      Oma cavalierini ei hauku lainkaan lenkillä, eikä paljon muutenkaan..

      En osaa oikein sanoa tuosta kitkemisestä, mutta se voi olla hankalaa. Kannattaa aina kun joku tulee vastaan, ottaa koira vierelle ja houkuttella jollain (lelulla/herkulla) koira katsomaan itseesi, ja näin unohtaa vastaantulijan. Jos et ole koirallesi seuraamista opettanut niin tuo on hankalampaa silloin..

      • alkuper. kirj

        Kyllä tilanne oli se, että kesämökillämme naapurin koira oli vapaana ja syöksyi meidän tontille koiramme kimppuun, ärhäkkä terrieri on kyseessä. Isäntänsä puuskutti koiransa perässä mutta koira oli nopeampi ja hyökkäsi cavamme kimppuun. Minä kaappasin koiramme syliin, onneksi ei kuitenkaan tullut fyysisiä vahinkoja koirallemme.


    • koirakuisk.

      Voi olla, että on epävarma ja räkyttää siksi muille lenkillänne ja voi olla että tuo aiempi tapaus järkytti koiran itseluottoa (trauma), mutta voi olla myös että sillä on nyt vain murkkuikää ja siihen kuuluvaa "mörkökäytöstä"/murkkuilua.

      Oli miten oli, mutta sosiaalistumisella muihin koiriin ja niistä positiivisia kokemuksia saamisella voit saada koiran suhteen muihin koiriin ookooksi. Koirapuistoon käyntiä ja valkkaile käynnit nyt alkuun niin, että siellä olisi vain rauhallisen oloisia koiria, muista kommunikoida portilla ja käytä koirasilmää. Myös isojen koirien puolella on mukavasti lempeänluonteisia, että kannattaa sosiaalistaa sekä pieniin että isoihin koiriin.
      Lisävinkki: henk.koht. tuntuma ja kokemus on, että pienistä koirista vältä jakcrusselinterrieriuroksia, parsonuroksia ja varauksella mäykkisurosten kanssa - näillä on usein dominoivuutta ja ko. terriereillä nitistämishaluja. :D

      Ja muista kiinnittää suurta huomiota omiin energioihisi, asenteeseesi, eleisiisi - jos olet hermostunut ja ylisuojeleva, koira reagoi tähän ja luulee tilanteissa olevankin jotain hermostuttavaa jo heti kärkeen.

      Tsemppiä :)

    • kakva

      Meillä samanikäinen uros. Räksyttää myös ovikellolle telkulle ym. Aiemmin oli hiljainen. Mielestäni kyseessä ei ole sen kummempi kuin teini-ikä, ja siihen tepsii selkeä kielto, lisäksi kosketus jos ei muuten auta. Meillä on pärjätty ihan tällaisella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3463
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2074
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1789
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1557
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1528
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      10
      1430
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1247
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1185
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1122
    Aihe