Olen Luoja

Harjoittelija

Tuossa äsken kyseltiin linkkejä joissa on tullut tehneeksi "virheitä"
Kuvitellaan että näen kaverin ja manailen hänelle että kylläpäs on kurja ilma ja sadetta piisaa. Hän raivostuu ja manailee kenties vain mielessään, jos ei uskalla tai kehtaa ääneen kirota. Näin eroamme ja hänelle jää minusta varsin viheliäinen mielikuva.= Helvetti
Myöhemmin kuulen että hän vihaa minua.=kaksinkertainen Helvetti
Joskus vielä aikojen päästä kuulen että hän elättää itsensä sateenvarjokauppiaana.
Jälleen mielipaha lisääntyy kun syyllistän itseni kun menin hänelle poutapäiviä toivottelemaan.(moninkertainenH)

Historiasta luemme että on aloitettu maailmanlaajuisia sotia kun ei ole puolison kanssa välit kunnossa.

Tällä yritän sanoa etten voi mitenkään tietää mitä minun sanomiseni saa aikaan, kussakin tilanteessa. Ainoa mahdollisuus on kuulla ja nähdä se palaute mitä saan. Eli IOK: Kukaan ei pelastu yksin.
Tilanteessa yhdessä koettu ILO on varma merkki että ollaan oikeilla jäljillä.

Toiseksi. Vain minä voin sateenvarjokauppiaana (tai minätahansa) mielessäni päättää miten koen ympäristöni. Taivaana vai Helvettinä. Sanoipa kaverini mitä tahansa, eli tarkkaile ajatuksiasi!

Pidän melkoisena jumaluutena sitä mahdollisuutta. Elänkö NYT taivaassa vai Helvetissä. Kuitenkin Kurssi osoittaa miltei joka sivulla että kumpikin on vain ajatuksen päässä. Siis MINUN ajatukseni päässä!? Toistanko vielä Minun päässäni olevasta ajatuksesta.

Voin aina pyytää anteeksiantoa kuten IOK osoittaa. Olen mieluimmin onnellinen kuin oikeassa.

Kiitettävän pian huomaan että se toimii.

Rakkaudella Kiitos että olet olemassa kuka lienetkin. Paluu on varma.

1

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hauska esimerkki tuo sateenvarjokauppias... :)
      Näinhän asia on, emme voi tietää, miten sanamme otetaan vastaan, kun emme ole selvänäköisiä siitä, mitä taustatekijöitä toisella on mielipiteensä muodostumisen perusteina. (Tulipa sanottua vaikeasti , mutta annan itselleni anteeksi.)
      Mutta jos huomaa, tai kuvittelee (Ego on hyvä kuvittelemaan) sanomistensa aiheuttaneen negatiivisia vastareaktioita, voi heti antaa toiselle ja itselleen anteeksi, ja jäljelle jää vain viattomuus, syyttömyys. Näinhän IOK opettaa. Ja näitä anteeksi antamisen mahdollisuuksia kyllä tässä elämässämme järjestyy ihan kiitettävästi, kunhan vain muistaisimme aina tämän mahdollisuuden. Siis antaa heti anteeksi veljellemme tai sisarellemme ja samalla myös itsellemme. :o)

      IOK:n mukaan (vai Renardin kirjoissako siitä puhuttiin) olen käsittänyt että nyt juuri me olemme siellä helvetissä, ja anteeksiantamismenetelmällä me pääsemme vielä joskus sieltä (täältä) pois. Ja todella, asia on omasta valinnastamme kiinni! Itse voimme päättää omasta mielentilastamme!

      Olin jo aikaisemmin omaksunut ajatuksen, että meillä ihmisinä on vapaa tahto. IOK:iin tutustuttuani tajusin, että se vapaa tahto onkin todellisesti vain valinta kahdesta asiasta: Valinta Egon tai Pyhän Hengen näkökulman välillä. Ja siihen sisältyy nähdäkseni myös tuo oman mielentilansa määrääminen, valitseminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      21
      6150
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      91
      5786
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3779
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      126
      3762
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      128
      1545
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1447
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1372
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1179
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1153
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      27
      1137
    Aihe