Minulla on eräs uros kissa, iältään noin 7-8v ja on kamalan lihava. Se oli nuorena sellainen kiva sylikissa, ja nyt, hyvä että jaksaa 11v tyttöni nostaa sen syliinsä. Se on koko ikänsä mennyt metsässä ja saanut päivässä yleensä noin 2-5 hiirtä ja tuonut meille näytille (kerran jopa sisälle), se myös seuraa minua tai perhettäni sinne tänne. Eli sen pitäisi olla ''lihaksikas'' kun se niin paljon rehkii. Mutta ei, se siinä köllii meidän lattialla. Ja isäntä sitä pitelee joskus sylissä ja niin kovasti mietiskelee miten kissan saisi laihemmaksi.
On koitettu vähentää hieman ruokaa, niin ei onnistu. Se ahmii sen minkä saa ja pysyy entisellään lihavana kattina. Ei se paljoo enään hiiristäkään saa kun on kälit niin kylmät ettei hiiret koloistaan ulos tule. Ja kesäisinkin on niin kuuma että ei uskalleta sitä aina uloskaan päästää, ja jos se ulkona saa olla niin ei enään hiiriä näkyvillä ole kun katti on jo suurimman osan syönyt! Mikä neuvoksi???
On koitettu vähentää hieman ruokaa, niin ei onnistu. Se ahmii sen minkä saa ja pysyy entisellään lihavana kattina. Ei se paljoo enään hiiristäkään saa kun on kälit niin kylmät ettei hiiret koloistaan ulos tule. Ja kesäisinkin on niin kuuma että ei uskalleta sitä aina uloskaan päästää, ja jos se ulkona saa olla niin ei enään hiiriä näkyvillä ole kun katti on jo suurimman osan syönyt! Mikä neuvoksi???
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitä ruokaa kissa syö nyt? Jos on jotain marketin moskaa, ei ihme jos lihoo. Kissa tarvitsee hyvälaatuista proteiinia ja rasvaa, mutta markettiruuissa on paljon hiilihydraatteja. Kokeilkaa vaihtaa ruoka esim. Orijenin ruokaa (saa netistä, www.acana-kauppa.com). Kyllähän sillä hintaa on jonniin verran, mutta on varmasti todella hyvälaatuista, eikä sisällä viljaa eikä kohtuuttomasti hiilihydraatteja. Tietenkin ruuan määrää tulee säännöstellä. Märkäruokana sitten ehdottoman viljattomia, sokerittomia ruokia; niitä löytyy netin kautta esim. monia Animondan ruokia, www.coolpet.fi:stä tilaan omilleni niitä Carny-purkkeja. Lisäksi raakaa (pakastettua) lihaa ja kalaa kohtuudella.
Toki kissa olisi hyvä käyttää eläinlääkärissä ja esim. tutkituttaa veriarvot, jos olisi vaikka jokin elimellinen vika mikä kissan pitää lihavana. Mutta yleensä ruoka on syynä; liian hiilihydraattipitoinen ja liian isoina määrinä tarjottu.
metsäretket kannattaisi jättää väliin, koska matojahan sillä varmasti on. Se turvottaa vatsan ja syö kissan murkinat.
Vastauksena luulen, että sanotaan ; me madotetaan se 4krt vuodessa! Mutta se ei riitä, koska lääke poistaa sen hetkiset madot ja madot voivat tulla taas seuraavalla viikolla.
maailman lapsetkin saisivat terveellistä ja ravitsevaa ruokaa :(
sillä on lihava tulevaisuus.. kuulosti ihan minun kissaltani kun se oli vielä noinkin nuori, nyt vanha ja entistä paksumpi... syö kaiken minkä eteensä saa.. ainut mahdollisuus on yrittää leikittää/pistää kisua liikkumaan, ja vähentää ruoka-annosten kokoa reippaasti.
kissasi pääsee myös ulos. jos olette vähentäneet ruokamääriä ja silti paino ei tipu niin ota naapurit huomioon, kisusi voi saada sieltä herkkupaloja! ;)